Dopad kauzy Skripal: Británie vyhostí 23 ruských diplomatů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Dopad kauzy Skripal: Británie vyhostí 23 ruských diplomatů

, čtk,
Dopad kauzy Skripal: Británie vyhostí 23 ruských diplomatů
Zdroj: čtk

Británie v reakci na případ otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery vypoví 23 ruských diplomatů, které úřady identifikovaly jako nedeklarované pracovníky tajných služeb. Na opuštění země mají týden. Rusko podle premiérky Theresy Mayové může za pokus o vraždu Sergeje a Julije Skripalových. Moskva obvinění odmítá a už dříve pohrozila odvetnými opatřeními.

Kromě vypovězení diplomatů Británie zruší také plánované schůzky s Rusy na nejvyšší úrovni včetně pozvání ministra zahraničí Sergeje Lavrova, informovala Mayová. Členové vlády ani královské rodiny také nepojedou na mistrovství světa ve fotbale, které se bude v Rusku konat v létě. Další oznámená opatření vůči Rusku se týkají možného zmrazení ruských státních aktiv a posílení možností uvalovat sankce za porušování lidských práv.

Londýn se v souvislosti s kauzou zabývá také svou energetickou bezpečností a po zemním plynu se podle Mayové poohlédne i jinde než v Rusku.

„Je tragické, že se prezident Putin rozhodl jednat tímto způsobem,“ uvedla Mayová. Zároveň zdůraznila, že není v britském národním zájmu zcela přerušit dialog s Ruskem. Poděkovala také spojencům za podporu.

K opatřením se Británie podle Mayové uchýlila proto, že Rusko na žádost o vysvětlení, jak se do země dostala látka Novičok, která podle Mayové byla použita, neposkytlo žádné „důvěryhodné vysvětlení“ a projevilo naprosté pohrdání. To podle ní znamená, že má Rusko útok na svědomí, a dopustilo se tak „nezákonného užití síly“ proti Spojenému království.


Akce jménem COB: bývalý československý špion rozvířil britskou politiku

 Jeremy Corbyn, krycí jméno COB


Britské ministerstvo zahraničí po proslovu Mayové vydalo doporučení svým občanům, aby se při cestách do Ruska zdrželi politických komentářů a aby si byli vědomi toho, že v zemi mohou panovat protibritské nálady.

Ruské velvyslanectví v Londýně dnes označilo vyhoštění diplomatů z Británie za nepřijatelné, neodůvodněné a neprozíravé. Odpovědnost za zhoršení vzájemných vztahů má podle něj Londýn. Krok Británie komentovala i mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Pozastavila se nad tím, že Mayová údajně v projevu hodnotila, zda je ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov hoden svého úřadu. Podle agentury Reuters není jasné, v jaké pasáži projevu takový výrok zazněl. Zacharovová rovněž napsala, že pozvání, které Mayová zrušila, Lavrov vůbec nepřijal. Ruský velvyslanec v OSN Vasilij Něbenzja na zasedání RB OSN vyslovil podezření, že Británie je nejpravděpodobnějším zdrojem látky Novičok. Lavrov dnes řekl, že Rusko nemělo k útoku na Skripala motiv.

Země NATO dnes vyzvaly Rusko, aby odpovědělo na všechny otázky, které Británie má. Britům spojenci nabídli podporu při dalším vyšetřování incidentu. Případ Sergeje Skripala a jeho dcery by se mohl příští týden podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska dostat i mezi témata summitu EU. Evropská unie se podle německé kancléřky Angely Merkelové k útoku vyjádří ve společném postoji. Politička ale dodala, že nelze s Rusy přerušit všechny kontakty.

Bývalý ruský agent Andrej Lugovoj, který je podezřelý z toho, že v roce 2006 otrávil v Londýně jiného bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, který přeběhl k Britům, řekl, že britská prohlášení v případu otravy exšpióna v britských službách Sergeje Skripala jsou provokací.

V roce 1971 Londýn vypověděl dokonce 105 sovětských občanů

Září 1971 – Británie vypověděla v rámci zřejmě největší špionážní aféry mezi Moskvou a Londýnem 105 sovětských diplomatů a úředníků, většinou zpravodajských důstojníků. Moskva recipročně vypověděla 18 britských občanů a formálně odvolala svého velvyslance, který však byl v té době v Moskvě. Do Londýna se vrátil teprve v polovině roku 1972.

Září 1985 – Zběhnutí vysoce postaveného důstojníka sovětské tajné služby KGB a britského agenta Olega Gordijevského na Západ vyvolalo dominový řetězec vypovídání diplomatů obou zemí. Na příkaz britských úřadů muselo Británii opustit postupně 31 sovětských občanů, stejný počet Britů byl vyhoštěn ze SSSR.

Květen 1989 – Britské ministerstvo zahraničí oznámilo, že vypovídá ze země 11 sovětských občanů – diplomatů, pracovníků obchodního oddělení, vojenských atašé a novinářů. Svůj krok zdůvodnilo tím, že prováděli činnost neslučitelnou s jejich posláním. Sovětský svaz to odmítl a reagoval vypovězením stejného počtů Britů. Moskva se rovněž rozhodla snížit stav pracovníků britských organizací v SSSR z 375 na 205.

Květen 1996 – Británie vyhostila čtyři ruské občany v reakci na vyhoštění čtyř britských diplomatů z Ruska, které Moskva obvinila z kontaktů s ruským státním příslušníkem, jenž pracoval pro britskou zpravodajskou službu.

Července 2007 – Británie vyhostila čtyři ruské diplomaty kvůli odmítnutím Moskvy vydat Londýnu Andreje Lugového, který v roce 2006 spolu s dalším ruským agentem Dmitrijem Kovtunem podle britských úřadů otrávil bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka. Rusko poté „na oplátku“ vyhostilo čtyři britské diplomaty z Moskvy a obě země si navzájem ztížily vízový režim pro oficiální představitele.

Přečtěte si také:

Stojí za otravou agenta Skripala Rusko? Je to vysoce pravděpodobné, tvrdí Mayová

Estébák Sarkocy: Mám nahrávku, na které se mě Babišův advokát snažil podplatit

Corbyn byl naverbován, za informace jsme mu platili, tvrdí bývalý agent StB

Spisovatel Forsyth se pomiloval se s StB. Sledování cizinců měla tajná policie v popisu práce


Ohodnoťte tento článek
Diskuze