Rychlý růst mezd a slabá koruna. ČNB zvedla základní úrokovou sazbu na 1,25 procenta - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Rychlý růst mezd a slabá koruna. ČNB zvedla základní úrokovou sazbu na 1,25 procenta

, čtk,
Rychlý růst mezd a slabá koruna. ČNB zvedla základní úrokovou sazbu na 1,25 procenta
Zdroj: čtk

Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 1,25 procenta. Rada o zvýšení základní úrokové sazby rozhodla jednomyslně, uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Jednání se zúčastnilo šest ze sedmi centrálních bankéřů. Koruna navzdory zvýšení sazeb oslabila k euru na 25,67 Kč/EUR.

„Přijaté rozhodnutí se opírá o novu makroekonomickou prongózu ČNB. S ní je konzistentní pokračující zvyšování úrokových sazeb směrem k jejich dlouhodobě neutrální úrovni,“ uvedl Rusnok.

Rusnok na tiskové konferenci dále řekl, že v případě, že koruna bude setrvávat na slabších úrovních a v české ekonomice budou přetrvávat tlaky na růst cen, nelze vyloučit další letošní zvýšení úrokových sazeb.

Důvodem zvýšení sazeb je podle analytiků tuzemský ekonomický vývoj. Výrazně rostou mzdy, koruna je slabší než očekávání a inflace je nad dvouprocentním cílem ČNB.

Koruna dnes navzdory zvýšení úrokových sazeb oslabila vůči euru. Závěr ji zastihl na 25,67 Kč/EUR, za den ztratila devět haléřů. Vyplývá to z informací na webu Patria Online.


Ilona Švihlíková: Můžeme si dovolit recesi? Centrální banky jsou bez střeliva

ilustrační foto


„Podle dřívějších vyjádření představitelů ČNB bylo rozhodnutí způsobeno převážně slabším kurzem koruny. Ta měla podle dřívějších předpokladů ČNB posilovat rychleji, a ochlazovat tak postupně přehřívající se ekonomiku. Protože je koruna v tuto chvíli pod vlivem globální nejistoty a neposiluje dostatečně rychle, bylo dle ČNB nutné sáhnout k dalšímu zvýšení sazeb,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Podle něj ČNB zvýší sazby v letošním roce minimálně ještě jednou.

„K dalšímu zvýšení se centrální banka rozhodla o měsíc dříve, než jsme předpokládali. Nicméně z makroekonomického hlediska se jedná o zanedbatelný rozdíl. I nadále tak předpokládáme, že centrální banka zvýší sazby v tomto roce ještě jednou. Dvoutýdenní repo sazba by tak na konci roku měla být na úrovni 1,50 procenta,“ uvedl i analytik Raiffeisenbank František Táborský.

Ještě jedno zvýšení?

Pokud se bude koruna v nadcházejících měsících pohybovat kolem současných hodnot, tedy lehce nad 25,50 Kč/EUR, je podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka ještě jedno zvýšení sazeb téměř jistotou. „V případě, že by se koruna dostala společně s dalšími středoevropskými měnami pod prodejní tlak a držela se u hladiny 26 Kč/EUR, měla by ČNB dokonce prostor ještě k minimálně dvojímu zvýšení sazeb. Naopak, pokud bude koruna posilovat a přiblíží se hladině 25 Kč/EUR, může to pro ČNB představovat překážku i pro jedno zvýšení sazeb,“ uvedl.

ČNB zvýšila také lombardní sazbu, a to o 0,25 procentního bodu na 2,25 procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázány penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, rada zvýšila o 0,2 procentního bodu na 0,25 procenta.

ČNB naposledy zvýšila úrokové sazby na posledním měnovém zasedání na konci června. Základní úroková sazba tehdy stoupla o 0,25 procentního bodu. Hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda upozornil, že naposledy ČNB zvýšila úrokové sazby dvakrát za sebou před 11 lety.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Zasedání bankovní rady se zúčastnilo šest ze sedmi jejích členů. Na jednání nebyl přítomen Oldřich Dědek.

Dále čtěte:

Social Watch: Největšími problémy Česka jsou nedostupné bydlení a růst exekucí

Konec lichvy? Ještě ne. Některé firmy se naučily zákon o spotřebitelském úvěru obcházet

50 tisíc migrantů. Hypotéku letos refinancuje rekordní počet Čechů

 ilustrační foto


Ohodnoťte tento článek
Diskuze