Čína dostala tvrdou ránu, touží po dohodě s USA, tvrdí Trump - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Čína dostala tvrdou ránu, touží po dohodě s USA, tvrdí Trump

, čtk,
Čína dostala tvrdou ránu, touží po dohodě s USA, tvrdí Trump
Zdroj: čtk

Čínská ekonomika v posledních měsících dostala „tvrdou ránu“, a Peking proto „strašně moc touží“ po urovnání obchodního sporu se Spojenými státy. Tento názor dnes vyjádřil americký prezident Donald Trump na závěr summitu skupiny G7. Na společné tiskové konferenci děkoval svému francouzskému protějšku Emmanuelu Macronovi, který byl podle něj „úžasným lídrem“ během „velmi jednotné“ vrcholné schůzky.

Trump řekl, že považuje za upřímné dnešní vyjádření čínského vicepremiéra ohledně obchodních jednání s USA. Liou Che ohlásil, že Čína je ochotna aktuální obchodní konflikt řešit prostřednictvím klidných rozhovorů a rozhodně se staví proti další eskalaci sporu.

„Myslím, že strašně moc touží po dohodě… Myslím, že nemají na výběr,“ řekl americký prezident ve svém závěrečném vystoupení v jihofrancouzském Biarritzu. Čínu podle něj „velmi tvrdě“ zasáhla americká cla na dovoz čínského zboží, zatímco USA na tarifech vydělávají. Komentátoři přitom podotýkají, že cla v konečném důsledku mají negativní dopad spíše na americké firmy, než na čínské, na které jsou zaměřené.

Může obchodní válka mezi Čínou a USA prospět Evropské unii?

Obchodní válka mezi Washingtonem a Pekingem byla jedním z témat jednání lídrů sedmi vyspělých ekonomik, stejně jako americké hrozby o clech na dovoz z Německa či Francie. Zbylí účastníci summitu podle médií na Trumpa apelovali, aby se napětí na ekonomické scéně snažil snižovat.

Podle Trumpa nicméně v Biarritzu panovala „ohromná jednota“, Šéf Bílého domu před novináři oceňoval hlavně prezidenta hostitelské země. „Udělal (Macron) pro G7 neuvěřitelnou práci, tohle bylo velmi výjimečných, velmi jednotných dva a půl dne a já vám za to chci poděkovat,“ řekl Trump svému protějšku.


Přečtěte si komentář:

Robert a Liou a cla jako prostředek


Příští rok se summit G7 uskuteční ve Spojených státech a Trump by chtěl, aby se jej účastnilo i Rusko, které bylo z tehdejší skupiny G8 v roce 2014 vyloučeno po anexi Krymu. Prezident USA dnes avizoval, že by na další setkání lídrů „určitě mohl pozvat“ ruského prezidenta Vladimira Putina. Dodal, že pozvánka by ale mohla Putina postavit to složité situace a možná by ji nepřijal. Dosud se pozvání Putina brání někteří evropští členové G7, kteří poukazují na nevyřešený konflikt kolem Ukrajiny.

Například předseda Evropské rady Donald Tusk či britský premiér Boris Johnson se v posledních dnech vyslovili proti obnovení ruského členství v klubu nejsilnějších ekonomik.

Čtěte také:

Důsledek obchodní války: čínský HDP rostl nejpomaleji za 27 let

Čína se tvrdě opřela do Spojených států. Obvinila je z ekonomického terorismu

Úplná obchodní válka posune svět k recesi, varují analytici

Donald a vůně petroleje. Za rostoucí cenu ropy mohou i Trump a Maduro

Dopad obchodní války: Čína přišla o post největšího obchodního partnera USA

Ohodnoťte tento článek
Diskuze