Zeman na sjezdu vyzval sociální demokraty, aby s ANO vyjednávali o vládě - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zeman na sjezdu vyzval sociální demokraty, aby s ANO vyjednávali o vládě

, čtk, red,
Zeman na sjezdu vyzval sociální demokraty, aby s ANO vyjednávali o vládě
Zdroj: čtk

Prezident Miloš Zeman vyzval ČSSD na sjezdu v Hradci Králové, aby strana vstoupila do jednání o vládě s hnutím ANO. Setrváním v opozici by podle něj strana nic nezískala, propad jejích preferencí by se podle Zemana naopak prohloubil. Sjezd by měl dnes vybrat nové stranické vedení. O funkci předsedy se uchází devět kandidátů. Největšími favority jsou Milan Chovanec a Jan Hamáček.

V Hradci Králové začal mimořádný sjezd sociální demokracie, na kterém by si strana měla zvolit nové vedení. Má také rozhodnout o tom, zda se zapojí do vyjednávání o vládě s hnutím ANO, nebo zůstane v opozici. První možnost straně ve svém projevu doporučil prezident Miloš Zeman. „Opozice je jen suchá skýva, která není ani posolená,“ uvedl Zeman. Osobně však prezident soudí, že ČSSD by neměla požadovat vládní křesla, jen pozice náměstků.

„Moje doporučení zní, nechcete-li upadnout do zapomenutí, pracujte,“ řekl delegátům sjezdu Zeman. Pokud by se ČSSD rozhodla pro opoziční roli, mohly by její preference podle prezidenta klesnout pod pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do dolní komory.

Zeman, ač zdůraznil, že on vládu nesestavuje, potvrdil, že hnutí ANO Andreje Babiše zájem o spolupráci s ČSSD má a na její postoj čeká. Pravda je i ta, že ANO má i další dva možné partnery, podotkl prezident. Informoval, že s předsedy SPD Tomiem Okamurou a KSČM Vojtěchem Filipem se setká příští týden. Ještě dnes večer má prezident schůzku s Babišem.

Nesoulad hned na úvod
Delegáti dnešního mimořádného sjezdu ČSSD poměrně dlouze debatovali to tom, zda se do jeho programu má dostat hlasování o odvolání stranického vedení, nebo ne. Prosazoval to bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, podle kterého by ve vedení neměl po dnešku zůstat nikdo, kdo nemá důvěru nynějšího sjezdu.

Odvolání vedení ČSSD mělo podle Mládkova návrhu následovat hned po volbě nového předsedy. Oponenti ale namítali, že strana by mohla být být bez místopředsedů, pokud by se je nyní nepodařilo zvolit. Sociální demokraté předpokládají, že sjezd bude pokračovat řádově za několik týdnů.

První místopředseda ČSSD Milan Chovanec zdůraznil, že všichni členové vedení jsou připraveni ve správném okamžiku rezignovat. Není třeba je odvolávat.

Moderátor sjezdu Jan Chvojka komentoval debatu slovy, že přestal kouřit, ale že diskuse je natolik náročná, že zřejmě opět začne.

Nevolte úřednickou bytost

Zeman za důvod poklesu preferencí ČSSD považuje to, že v čele neměla silnou osobnost. Nepřímo zmínil bývalého premiéra Bohuslava Sobotku, který loni několik měsíců před volbami opustil funkci předsedy strany. Zeman ve svém vystoupení na dnešním mimořádném sjezdu doporučil sociálním demokratům, aby si vybrali do svého čela osobnost, a ne nudnou úřednickou bytost.

Zeman delegátům sociálnědemokratického sjezdu v Hradci Králové řekl, že jeho vysvětlení setrvalého poklesu je pro ně možná zjednodušující, ale je přesvědčen o tom, že je pravdivé. Veřejnost totiž podle něj zná u každé strany v podstatě jen předsedu. Ten buď voliče dokáže strhnout, nebo je naopak odpudivý, nemá charisma, řekl.


Jaké byly projevy hlavních kandidátů?

Zimola byl vtipný i úderný, Chovanec zdrženlivý, Hamáček sliboval sjednocení

 Jiří Zimola v růžových brýlích na sjezdu ČSSD


„Protože nechci mluvit konkrétně o osobě Bohuslava Sobotky, dovolte mi, abych zvolil Miroslava Kalouska,“ zmínil Zeman bývalého šéfa TOP 09. Kalouska poté označil za odpudivého bývalého předsedu strany z pravicové části spektra. „Jinými slovy, dostali jste sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost,“ podotkl prezident.

Zeman jako příklad zmínil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který zvítězil jako osobnost a o jeho okolí voliči nic netušili. „V úzkém kruhu členů jakékoliv politické strany známe klíčové funkcionáře, ale znají je i voliči? Ti znají většinou jen předsedu a nikoho jiného,“ řekl. Varoval ČSSD, že pokud si znovu zvolí úřednickou bytost do čela, nezíská voliče se všemi důsledky.

Andrej Babiš Zemanovu projevu zatleskal na twitteru:

Úřadujícího šéfa strany Chovance a místopředsedu Hamáčka, kterým může u delegátů uškodit angažmá v dosavadním vedení, vyzvou také bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík, poslanec a olomoucký primátor Antonín Staněk a starostka České Lípy Romana Žatecká. Bez nominace z regionů jdou do volby předsedy také Jan Jukl či Jiří Sokol.

Chovanec posbíral nominace tří krajů, favorizovaný Hamáček jich v lednu dostal pět. Ostatní kandidáti budou spoléhat především na to, že v tajném hlasování by nemusely na rozdíl od veřejné volby z řady krajských konferencí platit zákulisní dohody a přes 550 delegátů by mohlo volit na základě projevů a programů kandidátů.

Staněk při příchodu do Kulturního domu Střelnice řekl, že považuje za velký problém, aby ve vládě se zapojením ČSSD byl premiér v demisi Andrej Babiš, a to kvůli jeho trestnímu stíhání v případu Čapího hnízda. Stejný názor v minulých týdnech zaujali Chovanec či Hamáček. Krejčík naopak zdůraznil presumpci neviny. „Neměli bychom si hrát, stát se nezastaví a potřebujeme vládu s důvěrou,“ uvedl.


Přečtěte si:

Švejk Zimola

Povzbuzení pro Zimolu před sjezdem ČSSD: kvůli domu v Lipně stíhán nebude

 Kandidát na předsedu ČSSD Jiří Zimola


Krejčík uvedl, že strana je na dně. „Každý, kdo může, by měl pomoci. Já myslím, že mohu pomoci,“ řekl. Za prioritní považuje to, aby ČSSD přežila příští volby. Zimola řekl, že je novináři považován za outsidera voleb. „Což je možná ta nejlepší startovací čára, jak vyhrát,“ podotkl. Kritizoval, že sjezd je jen jednodenní. Počítá se s tím, že delegáti nestihnou celý program a sjezd na několik týdnů či měsíců přeruší.

Ústřední výbor ČSSD před týdnem navrhl, aby se velká část sjezdu odehrála za zavřenými dveřmi. Delegáti po zahajovacím projevu místopředsedy ČSSD a předsedy strany v královéhradeckém kraji Jana Birkeho však rozhodli, že ho celý zpřístupní. Podle původního plánu měli novináři slyšet jen projevy Zemana, dalších hostů sjezdu a kandidátů na předsedu.

Čtěte také:

Hamáček má soupeře. Předsedou ČSSD chtějí být i Chovanec a Zimola


Ohodnoťte tento článek
Diskuze