Česko, Polsko a Maďarsko odmítáním uprchlických kvót porušily povinnost, tvrdí advokátka EU - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Česko, Polsko a Maďarsko odmítáním uprchlických kvót porušily povinnost, tvrdí advokátka EU

, čtk,
Česko, Polsko a Maďarsko odmítáním uprchlických kvót porušily povinnost, tvrdí advokátka EU
Zdroj: čtk

Česko, Polsko a Maďarsko nesplnily povinnosti plynoucí ze smluv Evropské unie, když se odmítly zapojit do systému přerozdělování uprchlíků. Uvedla to v dnešním stanovisku generální advokátka Soudního dvora Evropské unie Eleanor Sharpstonová. Státy žalované Evropskou komisí podle advokátky nemohou zdůvodňovat odmítání solidárního přebírání migrantů obavami o svou vnitřní bezpečnost. Pohled generálního advokáta není pro soud závazný, často se jím však soudci při rozhodování řídí.

Unijní státy program povinného přerozdělování zavedly v roce 2015 s cílem odlehčit Řecku a Itálii, kam v době vrcholící migrační vlny proudily desetitisíce žadatelů o azyl. Trojice zemí se však nechtěla k systému připojit mimo jiné s argumentem, že rozhodovat o záležitostech týkajících se vnitřní bezpečnosti je výlučně v jejich kompetenci.

Podle advokátky však systém umožňoval odmítnout uprchlíky, kteří by byli vyhodnoceni jako bezpečnostní riziko. „Tři žalované členské státy tudíž mohly bez problémů zajistit ochranu bezpečnosti a blahobytu svých občanů“ odmítnutím konkrétních žadatelů o azyl, uvedla Sharpstonová.

Jsou povinné kvóty na přijímání uprchlíků špatným řešením?

EK zažalovala trojici států předloni v prosinci s cílem domoci se dodržování unijního práva. Jejich zástupci ale tvrdí, že verdikt nebude mít praktický význam, neboť nemůže zajistit nápravu. Připomínají, že program nefungoval a v jeho rámci bylo nakonec přesunuto výrazně méně migrantů, než byly původní předpoklady. Přerozděleno bylo asi 29 tisíc osob z původně zamýšlených 160 tisíc, své kvóty splnilo pět unijních států.

Babiš: Česko stanovisko advokátky soudu EU analyzuje
Česká republika studuje a analyzuje stanovisko generální advokátky Soudního dvora Evropské unie, uvedl premiér Andrej Babiš.

„Stanovisko generální advokátky není závazné, je to čerstvá věc, aktuálně toto stanovisko Česká republika studuje a analyzuje. V každém případě bude nutné vyčkat rozhodnutí soudu, které jediné je závazné,“ uvedl Babiš.

Maas v Česku: Když nechcete uprchlíky, pomáhejte alespoň na místě

Člun s migranty zachycený u břehů Libye, ilustrační foto

Dále čtěte:

Dopad multikulti: britská policie nerozumí slangu ulice, najímá si překladatele

Trump brojí proti migrantům, americké firmy jsou na nich ale závislé

Příkladná integrace? Většina z 800 tisíc imigrantů v Česku pracuje a cítí se bezpečně

Temný okamžik pro Evropu? Konec lodi zachraňující uprchlíky kritizuje britská organizace

O migrační politice nemohou rozhodovat Francie a Německo, vzkazuje Salvini

Ohodnoťte tento článek
Diskuze