Babiš v USA jednal o spolupráci na poli umělé inteligence. Dnes se setká s Trumpem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Babiš v USA jednal o spolupráci na poli umělé inteligence. Dnes se setká s Trumpem

, čtk,
Babiš v USA jednal o spolupráci na poli umělé inteligence. Dnes se setká s Trumpem
Zdroj: čtk

Premiér Andrej Babiš se během návštěvy USA dohodl na prohloubení spolupráce Marylandské univerzity s českými institucemi v oblasti umělé inteligence. Následně navštívil centrálu americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) a jednal s její ředitelkou Ginou Haspelovou. Ve čtvrtek jej čeká setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě.

Podle Babiše by spolupráce s americkou univerzitou mohla pomoci tomu, aby v Česku vzniklo jedno z evropských středisek pro vývoj umělé inteligence.

„Na základě této návštěvy jsme se domluvili na návštěvě těchto institucí v Čechách, abychom navázali ještě větší spolupráci,“ řekl Babiš po setkání s představiteli Marylandské univerzity. Podle něj by to posílilo spolupráci v této oblasti. S rozvojem umělé inteligence počítá i česká vládní strategie pro inovace.

Dnes se Babiš v Bílém domě sejde s Donaldem Trumpem. Český premiér na něj chce apelovat, aby ustoupil od myšlenky uvalit cla na automobilovou produkci z EU; podle Babiše by takový krok poškodil také českou ekonomiku. Názor zastávaný většinou evropských zemí ve středu podpořili i členové Americké obchodní komory, s nimiž se ministerský předseda sešel.


Přečtěte si: Cla mezi EU a USA nechce ani Americká obchodní komora, tvrdí Babiš

 Premiér Andrej Babiš po jednání s Americkou obchodní komorou ve Washingtonu


Dalším tématem jednání v Bílého domě by měla být spolupráce v oblasti obrany. Babiš před novináři ve Washingtonu v této souvislosti mluvil o možnosti zbrojních nákupů pro českou armádu, mimo jiné o zájmu české armády o víceúčelové vrtulníky, kde mezi možnými dodavateli jsou i dvě americké společnosti.

Babiš bude Trumpovi tlumočit také pozvání do Česka od prezidenta Miloše Zemana. Před odletem do USA řekl, že by mohl Trumpovi nabídnout Česko jako možné místo pro případný summit amerického prezidenta s jiným světovým státníkem, podobně jako se v roce 2010 v Praze sešli tehdejší prezidenti Spojených států a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv.

Dále čtěte:

Skóre obchodní války: Čína doplácí na Trumpova cla, Spojené státy bohatnou

Trumpa a Babiše spojují skandály i názory, píše britský list

Babišův střet zájmů: auditoři EU zkoumají dokumenty ve Státním zemědělském fondu

Andrej I. Nedotknutelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se natahuje

Ohodnoťte tento článek
Diskuze