Babiš trvá na vládní čtvrti v Letňanech. Místo nemocnice nabízí vybudování traumacentra - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Babiš trvá na vládní čtvrti v Letňanech. Místo nemocnice nabízí vybudování traumacentra

, čtk,
Babiš trvá na vládní čtvrti v Letňanech. Místo nemocnice nabízí vybudování traumacentra
Zdroj: čtk

Místo výstavby nové nemocnice na severu Prahy, kterou požaduje mimo jiné hlavní město výměnou za pozemky na vládní čtvrť v Letňanech, preferuje premiér Andrej Babiš vybudování traumacentra. O dalších požadavcích primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se podle premiéra jedná. Hřib uvedl, že stát podle Babiše Praze na okruhy a nemocnici nepřispěje.

Generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřina Arajmu uvedla, že z administrativních budov, které stát využívá, je jich v Praze 16 procent. „Ale podíl na výdajích z nájmu se pohybuje kolem 57 procent a na údržbu připadá 46 procent. Pokud chceme začít šetřit v oblasti umístění zaměstnanců, tak musíme začít tady v Praze,“ uvedla.

Plán vlády na vybudování úřednické čtvrti poblíž konečné metra C se loni na podzim setkal s odporem radnice. Podle Hřiba není vhodné budovat úřednické ghetto. Magistrát dal ale posléze najevo, že v případě ústupků státu je ochoten o uvolnění městských pozemků jednat. „Já s primátorem dál jednám. Jeho představy jsou, že by stát zafinancoval vnější okruh (Prahy), to se děje. On by chtěl i vnitřní okruh za 50 až 60 miliard, my nabídli, že by se to udělalo PPP projektem,“ uvedl dnes Babiš.

Souhlasíte s projektem vládní čtvrti?

Praha také požaduje, aby stát investoval do stavby nové nemocnice, která by nahradila zastaralý pavilonový koncept Nemocnice Na Bulovce. „Já jsem to konzultoval s ministrem (zdravotnictví Adamem) Vojtěchem (za ANO). Jeho odborníci se domnívají, že potřebujeme v Praze traumacentrum,“ konstatoval premiér.

Traumacentrum je část nemocnice zaměřená na neodkladnou péči o pacienty s vážnými úrazy, kde je potřeba multioborová léčba. V Praze jsou tři. V Ústřední vojenské nemocnici slouží pro Prahu 1, Prahu 6 a okresy Kladno a Rakovník. Ve Fakultní nemocnici Motol pro západ Prahy a okresy Benešov, Beroun a Příbram. Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady pro východní část města a okresy Kolín a Kutná Hora.

„Pan premiér mi sdělil, že Praha nedostane od státu vůbec nic, a s tímto jsme se rozešli. Myslím, že Praha využije teď Letňany spíše k řešení krize dostupnosti bydlení,“ řekl Hřib. „S ohledem na to, že pan premiér konstatoval, že to je z jeho pohledu poslední schůzka k tomuto tématu, tak myslím, že je to jednání skutečně uzavřené. Mám za to, že to není úplně dobrý přístup k Praze, která má na svědomí 25 procent hrubého domácího produktu. To, že Praha chce jenom totéž, co dostává od státu Brno, není nějak přemrštěné,“ doplnil primátor.


Stát si chrání pozemky v Letňanech. Část z nich bude kvůli vládní čtvrti v rezervách

 Jeden z pozemků v Leňanech, který chtěl premiér Andrej Babiš získat od Prahy a postavit na něm kanceláře pro státní úředníky


Administrativní komplex v Letňanech by měl podle Babiše a ÚZSVM znamenat úsporu za nájemné i provozní náklady. Umožnil by také koncentrovat na jednom místě více ministerstev a sjednotit umístění resortů, která už dnes sídlí na více adresách.

Letňany považují Babiš a úřad za nejvhodnější variantu kvůli tomu, že tam lze umístit až 10 tisíc zaměstnanců a metropolitní plán tam umožňuje stavět administrativní budovy. Úřad vlády argumentuje i dobrou dopravní dostupností na konečné trasy metra C. Ve špičce je pravidelně vytíženo jen jedním směrem, po vystavění komplexu by bylo ráno využité i směrem z centra a odpoledne opačným směrem. Babiš se v Letňanech podivoval nad tím, že na místo vede metro „do pole“.

Čtěte také:

Česká pošta potřebuje restrukturalizaci, tvrdí Babiš. Očekává příchod krizových manažerů

Vnitro zaspalo: zakázku za 4,44 miliardy na vysílačkovou síť pro záchranáře chce zadat bez tendru

Úroveň digitalizace české státní správy brzy neobstojí, ukázal průzkum

Vojenská policie odložila prověřování nákupu mobilních radarů, trestný čin spáchán nebyl

Vnitro chystá stavbu administrativního centra na Veleslavíně. Komplex má pojmout 3200 zaměstnanců