Bezos předstihl Gatese. Majitel Amazonu je nejbohatším člověkem na světě - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Bezos předstihl Gatese. Majitel Amazonu je nejbohatším člověkem na světě

, čtk,
Bezos předstihl Gatese. Majitel Amazonu je nejbohatším člověkem na světě
Zdroj: čtk

Nejbohatším člověkem na světě je šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos s majetkem 112 miliard dolarů (2,3 bilionu korun). Ten po čtyřech letech sesadil na druhou pozici zakladatele amerického softwarového gigantu Microsoft Billa Gatese. Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku časopisu Forbes. Nejbohatším Čechem na 88. místě je opět Petr Kellner s majetkem 15,5 miliardy dolarů (asi 319 miliard korun).

Celosvětový počet dolarových miliardářů podle časopisu Forbes loni stoupl na rekordních 2208 osob ze 72 zemí. Celková hodnota majetku miliardářů stoupla o 18 procent na 9,1 bilionu dolarů. V žebříčku je letos 259 nováčků z různých odvětví od výroby svatebních šatů po výrobu dětských hraček a elektrických aut. Poprvé se zde ocitli podnikatelé z Maďarska a Zimbabwe.

Poprvé za dobu sestavování žebříčku je v čele osoba, jejíž majetek překonal hranici 100 miliard dolarů. Majetek Bezose se od loňského roku zvýšil o více než 39 miliard, což je rekordní růst. Rozdíl ve výši majetku mezi prvním a druhým v žebříčku je letos nejvyšší od roku 2001. V první pětici nejbohatších lidí dále skončili majitel firmy Berkshire Hathaway Warren Buffett, majitel francouzské skupiny vyrábějící luxusní doplňky LVMH Bernard Arnault a zakladatel společnosti Facebook Mark Zuckerberg.


Putin je prý bohatší než Gates s Bezosem dohromady. Čtěte více

 Ruský prezident Vladimir Putin


Francouz Arnault je současně nejbohatším Evropanem. Nejvýše postavenou ženou je Alice Waltonová z americké společnosti Walmart na 16. místě. Nejmladší v žebříčku je pak na 1650. místě Alexandra Andresenová z Norska, jednadvacetiletá dědička investiční firmy Ferd. Druhou nejmladší je její o rok starší sestra Katharina.

Prudký propad v žebříčku zaznamenal americký prezident Donald Trump, který sestoupil o 222 příček na 766. místo. Hodnota jeho majetku se snížila na 3,1 miliardy dolarů z 3,5 miliardy dolarů před rokem. Forbes upozorňuje, že značná část Trumpova majetku je spojena s budovami v centru New Yorku, kde v poslední době ceny nemovitostí klesly.

Kellner si v letošním žebříčku polepšil z loňského 105. místa. Druhým nejbohatším Čechem je premiér v demisi a dřívější majitel skupiny Agrofert Andrej Babiš, se jměním 4,6 miliardy dolarů skončil na 456. pozici. Z dalších Čechů Karel Komárek obsadil 729. místo, Radovan Vítek 822. pozici, Daniel Křetínský skončil na 924. místě a Pavel Tykač na 1756. místě.

10 nejbohatších podle Forbesu (majetek v mld. USD)
1. Jeff Bezos 112
2. Bill Gates 90
3. Warren Buffett 84
4. Bernard Arnault 72
5. Mark Zuckerberg 71
6. Amancio Ortega 70
7. Carlos Slim Helú 67,1
8.-9. Charles Koch 60
8.-9. David Koch 60
10. Larry Ellison 58,5

Zdroj: Forbes

Jeff Bezos (54)
Firmu Amazon založil Bezos v roce 1994 v Seattlu pod jménem Cadabra, první knihu prodal o rok později. Zpočátku nabízela firma pouze knihy, postupem času se ale sortiment rozšiřoval a dnes zahrnuje širokou škálu produktů včetně elektroniky, hraček či nábytku. Nejrozsáhlejší akvizicí firmy se v červnu 2017 stalo převzetí amerického řetězce obchodů s potravinami Whole Foods Market. Amazon je rovněž významným hráčem na poli cloud computingu, tedy poskytování kapacit vzdálených serverů. Pod Bezosovým vedením uvedl Amazon koncem roku 2007 na trh populární čtečku elektronických knih Kindle, která znamenala revoluci v oblasti distribuce literatury.
• V současnosti je Amazon největším internetovým obchodem na světě. Má více než 140 distribučních center, z toho přibližně třetinu v Evropě. V Česku působí od roku 2013. Za loňský rok ohlásil zisk ve výši zhruba tří miliard dolarů (20,6 miliardy korun) a prodeje dosahující 178 miliard.
• Kromě Amazonu založil Bezos v roce 2000 společnost Blue Origin, která vyvíjí technologii pro komerční lety do vesmíru. Firma chce od roku 2019 nabízet jedenáctiminutové lety do vesmíru. Raketa New Shepard a kosmická kabina pro šest osob s velkými okny vynesou pasažéry do výšky přes 62 kilometrů. Tam si cestující budou moci vyzkoušet několikaminutový stav beztíže a pozorovat zeměkouli na pozadí černého vesmíru. V prosinci 2017 firma vypustila v raketě do vesmíru testovací figurínu.
• V roce 2011 Bezos dotoval expedici, která objevila v téměř pětikilometrové hloubce Atlantského oceánu motory prvního stupně americké nosné rakety Saturn V mise Apollo 11, tedy lodi, která vynesla v červenci 1969 prvního člověka k Měsíci.
• V srpnu 2012 pak koupil Bezos za 250 milionů dolarů americký list The Washington Post. A v roce 2012 také vložil 42 milionů dolarů do projektu Clock of the Long Now, který má za cíl vyrobit elektronické hodiny, které mají fungovat minimálně 10 tisíc let. Hodiny budou zapuštěny do hory v poušti v západním Texasu a mají symbolizovat naši civilizaci. S jejich instalací se již začalo a zatím není jasné, kdy budou hodiny dokončeny.
• Mezi jeho další aktivity patří například společnost Bezos Expeditions, jejíž prostřednictvím realizuje různé projekty. Bezos investoval také do společností Airbnb nebo Uber. Patřil k prvním akcionářům internetového gigantu Google.

Přečtěte si také:

Nebojte se selhání. Nejbohatší Číňan Jack Ma radí, jak být úspěšný

V tempu Elona Muska: den rozděluje na pětiminutovky

Majetek nejbohatších lidí stoupl o bilion dolarů. Nejvíce vydělal Bezos


Ohodnoťte tento článek
Diskuze