Umělý měsíc, svítící písek a geneticky upravení lidé. Arabský princ chystá město budoucnosti - Euro.cz

Přihlášení

Umělý měsíc, svítící písek a geneticky upravení lidé. Arabský princ chystá město budoucnosti

,
Umělý měsíc, svítící písek a geneticky upravení lidé. Arabský princ chystá město budoucnosti
Zdroj: YouTube / DiscoverNeom

Korunní princ Saúdské Arábie Mohammed bin Salman se chystá uprostřed pouště vybudovat městský stát s futuristickými prvky. Do města s umělým měsícem, robotickými dinosaury či ve tmě zářícím pískem chce investovat 500 miliard dolarů (11,5 bilionu korun). Otázky ale vyvolává například konstantní dohled nad obyvateli či jejich plánovaná genetická modifikace.

Město s pracovním názvem Neom by mělo mít vlastní právní systém, nezávislý na zbytku Saúdské Arábie. Umožňovat by měl například i konzumaci alkoholu, v zemi jinak zakázanou.

Mnohem zajímavější jsou však plánované technologické vymoženosti. Noční oblohu by měl osvětlovat umělý měsíc, vlastní zemědělskou produkci má umožnit vyvolávání deště na přání. Na plážích pak bude písek, který svítí ve tmě. V plánu je i vybudování ostrova s robotickými dinosaury ve stylu Jurského parku.

Chtěli byste žít ve městě ve stylu Neomu?

Neom chce pro své obyvatele připravit ty nejlepší podmínky. Děti se budou vzdělávat ve školách, které mají patřit k nejlepším na světě a kde budou učitelé vystupovat ve formě hologramů. Na večeři si lidé budou moci zajít do jedné z mnoha restaurací oceněných michelinskou hvězdou, kterých má být ve městě nejvíce na počet obyvatel na světě.

„Neom je o budoucnosti a vizionářství,“ řekl výkonný šéf projektu Nadhmi al Nasr listu Wall Street Journal. „Mluvíme o té nejlepší technologii, která je v některých případech stále jen ve vývoji a možná jen teoretická,“ dodává.


Na nákup do přírody. V Dubaji roste jedinečný obchodní dům

Při návštěvě tohoto obchodního domu si přijdete jako v botanické zahradě


Plánované technologické vymoženosti ale mají i svou odvrácenou a kontroverzní stránku. Obyvatelé města se budou muset připravit na neustálý dohled, který budou obstarávat bezpečnostní kamery a drony se schopností rozeznávat obličeje. „Bude to automatizované město, kde budeme moci sledovat všechno,“ uvádí se v představujícím dokumentu o Neomu. „Město, kde počítač rozezná zločiny bez toho, aniž by je musel hlásit a kde budou všichni občané pořád sledováni.“

Hodně otázek o morální stránce projektu vyvolá i plánované zapojení genetické modifikace. Na tamních klinikách bude podle vize autorů Neomu docházet ke genetickému „vylepšování“ lidí. Obyvatelé města by měli být silnější, rychlejší, ale i chytřejší než lidé v okolním světě.

Dále čtěte:

Rasistická umělá inteligence. Má problém s identifikací obličejů tmavé pleti

Praha se do pěti let stane centrem umělé inteligence, slibují akademici

Sázka na nesmrtelnost: po faraonech a alchymistech je řada na byznysmenech