Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Dopravní nehoda
Dopravní nehoda
Autor: Shutterstock

Jak postupovat při dopravní nehodě? Zachovejte klid a buďte duchapřítomní

21. listopadu, 11:27 - Tomáš Bohuslav
Dopravní nehoda
Dopravní nehoda
Autor: Shutterstock
21. listopadu, 11:27

K dopravní nehodě se člověk mnohdy dostane jako slepý k houslím. I když jezdíte sebeopatrněji, nikde není bohužel psáno, že se v této nezáviděníhodné situaci nikdy neocitnete. Být účastníkem nějaké havárie, byť třeba lehčí, je dozajista velmi stresující zážitek. Důležité však je zachovat si v takovém okamžiku chladnou hlavu a snažit se postupovat logicky.

Když už se k nějaké dopravní nehodě přichomýtnete, je nanejvýš důležité, abyste věděli, jak v takové situaci postupovat. Začít se v takové chvíli litovat a přemýšlet o tom, proč se to přihodilo zrovna vám, nikomu příliš nepomůže. Navzdory pravděpodobnému šoku, který jste utrpěli, je potřeba začít okamžitě jednat.

Zdraví je na prvním místě

Ze všeho nejdřív byste se měli ujistit o tom, že se při nehodě vám ani vašim spolucestujícím ani potenciálně nikomu dalšímu nic nestalo. Pokud tomu tak je, můžete si zhluboka oddychnout. Pakliže nikoliv, je potřeba všem zraněným poskytnout první pomoc a zavolat záchranku. Vytočte proto číslo 155, případně 112.

Je-li účastníků nehody víc, domluvte se mezi sebou a místo zabezpečte. Umístěte v dostatečné vzdálenosti výstražný trojúhelník (ve městě alespoň 50, na dálnici 100 metrů od vozidla) a navlékněte si reflexní vestu. Pokud to zdravotní stav všech zúčastněných dovolí, snažte se je dostat mimo vozovku, nejlépe pak rovnou za svodidla.

Policii nutně volat nemusíte

Nyní je načase začít řešit následky nehody jako takové. Jak připomíná server Autobible.cz, přivolat k havárii strážce zákona jste povinni pouze tehdy, jestliže během ní došlo ke zranění či usmrcení osob, vzniklá škoda přesahuje částku 100 tisíc korun, byla poškozena pozemní komunikace nebo některé její zařízení, došlo ke škodě na majetku třetích osob, nemůžete místo nehody zabezpečit vlastními silami nebo se nejste s to s ostatními účastníky kolize dohodnout na tom, kdo je jejím viníkem.

Nehodu řádně zdokumentujte

Pokud se vás ani jeden ze zmíněných příkladů netýká, policii volat nemusíte. Namísto toho postačí incident řádně zdokumentovat. K tomu poslouží jednotný