Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Je to tak, nové byty jsou levnější než ty staré

Koupě bytu je investicí na mnoho let nebo taky pro několik generací. Protože se u nás…

Vysoká škola podnikání a práva nabízí spoustu zajímavých bakalářských a magisterských oborů

Pokud přemýšlíte o vysokoškolském vzdělání, atraktivní studijní bakalářské a magisterské…

Přední evropští politici v Praze řešili problémy demografického vývoje populace a varovali před další ekonomickou krizí

V pražském DOXu proběhla konference „Výzvy EU 2018“. Přední evropští politici a tuzemští…

Lidé budou pracovat i v roce 2100. Kreativně a 30 hodin týdně

23. července, 11:10  -  frn
23. července, 11:10

Pracovní trh se dynamicky mění a mnoho odborníků se s nástupem umělé inteligence snaží předpovědět, jakým způsobem robotizace změní náš dosavadní život. Zda lidé budou mít za několik dekád vůbec ještě práci. Futurologové nepochybují, že i v roce 2100 budou lidé pracovat. I když méně hodin, než je tomu nyní.

Pracovní náplň většiny lidí se za posledních sto let dramaticky změnila. Mnohé poradenské společnosti nicméně varují, že pořádná změna lidstvo teprve čeká s rozšířením umělé inteligence.

Londýnská firma Hubble oslovila několik futurologů, aby předpověděli, jak bude člověk pracovat v roce 2030 a v roce 2100.

Automatizace by měla člověka postupně vytlačit z pozice dělníka industriální éry a člověk se bude zaměřovat na úkoly, které nemohou dělat roboti. Hlavně se ale změní pracovní rámec. Lidé nebudou trávit tolik času v kancelářích a budou pracovat v hierarchii připomínající kmenovou a předindustriální společnost.

„Pokud se podíváte na společnost dřívějších nomádů, bylo velmi důležité spoléhat na ostatní v komunitě, kteří vám pomáhají přežít,“ míní Liselotte Lyngsøová z kodaňské konzultační společnosti Future Navigator. Podle ní bude organizace práce v následujících dekádách připomínat právě kmenové společenství.

Jak bude vypadat práce v roce 2100?

Zdroj: Hubble

Lidé se budou muset podle Lyngsøové zaměřit na své kreativní schopnosti, protože mechanické činnosti převezmou roboti. „Budeme muset být velmi dobří ve svých lidských činnostech a využívat svůj potenciál,“ varuje s tím, že roboti budou stále dokonalejší. V následujících desetiletích stoupne potřeba umět správně odpočívat, aby nedošlo k vyčerpání, protože lidé budou pracovat do vyššího věku.

Měl by se snižovat počet odpracovaných hodin za týden. Lidé v polovině minulého století pracovali v průměru 43 hodin týdně, v devadesátých letech to bylo 39 hodin. V roce 2030 by to mělo být 36 hodin, okolo roku 2100 má pracovní činnost poklesnout na 30 hodin.

Budoucnost má na pracovním trhu patřit ve větší míře ženám. Souvisí to s tím, že stále více žen vystuduje vysokou školu a už nyní mají vyšší vzdělání než muži.

Ženy budou stále vydělávat méně než muži

Firma Hubble předpokládá, že se pracovní síla genderově vyrovná po roce 2030. Nyní tvoří pracovní sílu 54 procent mužů a 46 procent žen. V roce 2100 budou dominovat ženy, jejich podíl na globální zaměstnanosti má stoupnout na 53 procent. Jejich platy ale budou i v roce 2100 stále o deset procent nižší než u mužů. Plné platové zrovnoprávnění mužů a žen bude vyžadovat zásadní kulturní změnu, odhaduje dánská futuristka.

Futuroložka Yesim Kunterová je přesvědčena, že nástup umělé inteligence umožní lidem pracovat méně. Bude důležité udržovat rovnováhu mezi osobním pracovním životem, protože jejich hranice se ještě více rozostří, než je tomu dnes. Kunterová pracovala dříve například pro firmu Lego, proto si myslí, že děti budoucnosti nebudou obdivovat nové technologie v takové míře, jako je tomu nyní.

Změní se také pozice vedoucích pracovníků. V dalších generacích se začne klást důraz na schopnosti ostatní motivovat a udržovat týmový a tvůrčí duch na vysoké úrovni. „Skutečným vůdcem bude ten, koho budou ostatní následovat, nikoliv ten, kdo je jmenován manažerem,“ tvrdí Kunterová.

I když je nyní trend pracovní pozice i náplň práce rozvolňovat, může se to v následujících dekádách otočit. Lidé možná začnou mít tendenci k větší strukturovanosti práce, připustila britská herní expertka Kunterová. Lyngsøová naopak věří v další smazávání hranic mezi prací a trávením volného času.

Dále čtěte:

Přiznání NASA: Meteorit, který by zničil New York, neumíme odhalit včas

Smrtící supervulkány. Lidstvo nemá plán na sopečnou zimu

Robot pozná, kdy zemřete. Lékaři to ocení

Čína povolila transplantaci hlavy. Vyvolává to obavy západních lékařů

5 velkých kroků umělé inteligence v roce 2017Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
8 daňových nepravd
Země za 30 let: teplejší, sušší a extrémnější
Jak zažádat o invalidní důchod
Víkend bude sváteční, ale pro většinu z nás bez volna navíc
Změny klimatu vs. české léto
Auta
MV Agusta F4 Claudio: Ciao, superbiku z Varese!
Modernizovaná Škoda Fabia Scoutline: Více plastu, ale vyšší podvozek pouze za příplatek
Co dělat, když na silnici nouzově přistává letadlo? Improvizovat. Nic jiného nezbývá
Lynk & Co míří do závodů WTCR. Časem nabídne také ostrý sedan s výkonem přes 500 koní
I druhá generace Dacie Duster dostala verzi pick-up. Zatím neoficiálně
Technologie
Samsung Galaxy Tab S4: nejlepší pracovní tablet (test)
Samsung má nové VR brýle pro Windows. Slibují nejlepší obraz
Netflix vyrostl, zakládá nové tvůrčí studio a splní eurokvóty
Osmijádrové procesory Coffee Lake Refresh budou i pro notebooky. Vzorky běží na 2,1GHz
Ve Windows 10 October 2018 Update je rozbité rozbalování z archivů ZIP
Hry pro příležitostné hráče