Extrémní vedro v Evropě: voda z vrtulníku pro krávy, sobi se chladí v tunelech - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Extrémní vedro v Evropě: voda z vrtulníku pro krávy, sobi se chladí v tunelech

,
Extrémní vedro v Evropě: voda z vrtulníku pro krávy, sobi se chladí v tunelech
Zdroj: EPA-EFE/ Profimedia

Horko a sucho trápí celou Evropu. Ve Švýcarsku zásobují krávy na alpských pastvinách vodou z vrtulníků, jedna kráva totiž vypije až 100 litrů vody denně. Švýcarská armáda poskytuje dodávky pro zemědělce zdarma, zájem je také o placené služby. V Norsku za polárním kruhem padají teplotní rekordy, sobi se chladí v silničních tunelech.

Vysoké teploty a sucha netrápí jen území České republiky. Postihly celou Evropu a mají vliv nejen na lidi, ale i na zvířata. Například ve Švýcarsku armádní helikoptéry zásobují skot na alpských pastvinách vodou. Jedna kráva denně vypije padesát až sto litrů vody, uvedlo sdružení producentů švýcarského mléka Swissmilk. Přírodní zdroje vody přestávají kvůli extrémnímu suchu v Alpách stačit.

S dodávkami vody vypomáhá švýcarská armáda na východě alpské země. Během tohoto léta provedla již devět letů, napsala švýcarská agentura SDA. Vodu bere z níže položených jezer. Mluvčí armády Delphine Allemandová dodala, že pro zemědělce je tato služba zdarma, armádní piloti vykazují lety jako výcvik.

Prohlédněte si zásah švýcarské armády, jak pomáhá skotu v Alpách:

Místní farmáři využívají i soukromé dopravce. Firma Swiss Helicopter od začátku července místním zemědělcům dodala na pastviny 300 tisíc litrů vody. Například firma Heli Linth si účtuje za letovou minutu 40 švýcarských franků (890 korun) a může dopravit během jednoho letu tisíc litrů vody. Švýcarský svaz zemědělců upřesnil, že farmáři se na tento případ nemohou pojistit a službu musí platit.

Neobvyklé horko ztěžuje život i zvěři za polárním kruhem. V norském regionu Finnmark, který je nejsevernější částí pevninské Evropy, padl minulý týden teplotní rekord pro srpen ve výši 31,2 stupně Celsia. V polovině července tu naměřili dokonce 33,3 stupně Celsia.

Místní meteorologická služba zaznamenala tento rok už 12 tropických nocí, kdy teplota neklesá pod 20 stupňů. Norská policie proto varuje motoristy, aby dávali pozor v silničních tunelech a v jejich okolí, kde se mohou vyskytovat sobi, kteří se zde před horkem schovávají.

Nejvyšší teploty panují nyní v Evropě ve Španělsku a Portugalsku. U portugalského města Abrantes minulý týden naměřili teplotu 45,2 stupně Celsia, podobná vedra panují i ve Španělsku. Dosavadní teplotní rekord v kontinentální Evropě drží Atény. V roce 1977 bylo v řecké metropoli naměřeno 48 stupňů.

Dále čtěte:

Sucho trápí i bioplynky. Provozovatelé se obávají nedostatku surovin

Ledovce v Alpách umírají, proces se už nedá zvrátit

Lyžařské středisko Kaprun a vrchol Kitzsteinhorn se stejnojmenným ledovcem. Oblíbené místo Čechů, ilustrační foto


Ohodnoťte tento článek
Diskuze