Sucho trápí i bioplynky. Provozovatelé se obávají nedostatku surovin - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Sucho trápí i bioplynky. Provozovatelé se obávají nedostatku surovin

,
Sucho trápí i bioplynky. Provozovatelé se obávají nedostatku surovin
Zdroj: Pavel Šich

Vedra decimují energetické plodiny určené k výrobě plynu v bioplynových stanicích. Němečtí provozovatelé už mluví o existenčním ohrožení.

Ačkoliv na definitivní hodnocení letošní úrody je ještě brzy, provozovatelé bioplynových stanic se kvůli přetrvávajícím suchům obávají nevalných výnosů kukuřice a dalších plodin potřebných pro výrobu bioplynu.

Obavy mají podle agentury DPA především Němci. Pokud sucho nadále potrvá a úroda příliš nedopadne, dostanou se stanice podle šéfa Sdružení Bioplyn (Fachverband Biogas) Stefana Rauha do obrovských problémů.

V takovém případě jim nezbude nic jiného než snížit výkon a šetřit zásoby na zimu, kdy roste poptávka po teple. „Je však jasné, že snížení výkonu je spojeno s masivními ekonomickými ztrátami,“ obává se Rauh.


Málo lidí, málo hrachu. Sklizeň poznamená i sucho

 ilustrační foto


Podle předsedy Českého sdružení pro biomasu Jana Habarta mají obavu ze sucha i vlastníci stanic v Česku, i když zde situace není tak vážná jako v Německu. „I u nás se o tom hodně mluví, problémy tady taky jsou. Teď ale trochu zapršelo, což by mohlo pomoci kukuřici. Německo je na tom hůř, protože tam jsou více písčité půdy,“ míní Habart.

Upozorňuje však, že většina vlastníků stanic chová zároveň dobytek. Vedle energetických plodin totiž bioplynky spotřebovávají i hnůj nebo kejdu. A sucho by se mohlo odrazit i na úrodě krmných plodin. „Větší problémy jsou s pící pro dobytek, která musí být kvalitnější. Bioplynku jde provozovat na nižší výkon, to je však u zvířat dost problematické,“ dodává Habart.

Podle německého deníku Mitteldeutsche Zeitung může sucho znamenat paradoxně i řešení problémů, jehož je příčinou. Ovšem pouze pro bioplynové stanice. Kvůli nedostatku vláhy se očekává, že ani letošní obilní nebude příliš kvalitní. To však ve výsledku přinese dostatek zemědělského odpadu, který je možné využít právě v bioplynech.

Dále čtěte:

V Česku přestala mizet bramborová pole. Díky novým skladům

Zemědělské dotace se musí změnit. A spotřebitel také

 Jan Brož


Ohodnoťte tento článek
Diskuze