Den matek 2022: datum, historie a dárky - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Kdy se v Česku slaví Den matek? Tradice oslavy mateřství sahá až do starověku

,
Kdy se v Česku slaví Den matek? Tradice oslavy mateřství sahá až do starověku
Zdroj: Depositphotos

Ručně vyráběné dárky, květiny, přáníčka a samozřejmě pusa od milovaných dětí. Den matek se slaví v rozličných formách téměř po celém světě. Vychází z různých tradic, a proto nemá přesné datum ani jednotný způsob oslavy. Jedno mají ale oslavy mateřství společné – Den matek slouží k prokázání úcty a lásky všem maminkám. V České republice připadá Den matek vždy na druhou květnovou neděli.

Co je Den matek?

Den matek, jinak nazývaný Svátek matek, je dnem, kdy bychom měli prokázat úctu a lásku svým maminkám. Tento den je připomínkou mateřství, mateřského pouta a lásky k rodině. Den matek se slaví v mnoha zemích světa v různé dny. Také vychází z odlišných tradic. V České republice připadá Den matek vždy na druhou květnovou neděli.

V minulosti byl v České republice Den matek zastíněn Mezinárodním dnem žen (MDŽ), který byl více propagován za komunistického režimu. V současné době se ovšem Den matek těší čím dál větší oblibě a lidé mu dávají před MDŽ přednost.

V tento den dávají potomci svým maminkám dárky (nebo alespoň pusu). U menších dětí převažují drobné vlastnoručně vyrobené dárky nebo přáníčka, dospělé děti často darují zážitkové pobyty nebo maminku pozvou na večeři. Den matek je skvělou příležitostí, kdy můžeme mamince poděkovat za vše, co pro nás v životě udělala, a prokázat jí úctu.

„Mužskou“ obdobou Dne matek je Den otců, který se u nás slaví třetí týden v červnu.

Historie Dnu matek

Zmínku o prvních oslavách mateřství a stvoření života najdete již ve starověkém Řecku. Řekové slavili den plodnosti a matek, který byl spojen s pohanskou bohyní Rheou (Kybelé), Velkou matkou bohů. Za plnohodnotného předchůdce Dne matek pak můžeme považovat svátek vzniklý v 16. století v Anglii, nazývaný Mateřská neděle nebo Neděle matek (Mothering Sunday). Během tohoto dne dostávali sloužící lidé volno, aby mohli strávit čas se svými matkami a společně navštívit kostel.

Moderní verze Dne matek byla poprvé slavena v roce 1914 v USA. Nápad oslavy Dne matek na počátku 20. století vznikl jako myšlenka vzdání úcty americké bojovnici za práva matek Anny Reeves Jarvisové. Tradičním dárkem pro maminku se tehdy stal karafiát. Rodiny navštěvovaly také hroby zemřelých maminek na hřbitovech, na které pokládaly bílé karafiáty. Podle americké tradice se Den matek slaví vždy druhou květnovou neděli (stejně jako u nás).

O oslavu Dne matek na území tehdejšího Československa se postarala Alice Masaryková, vzdělaná, emancipovaná a společensky aktivní dcera Tomáše Garriguea Masaryka, v roce 1923. Den matek se od roku 1923 do okamžiku nástupu komunistů slavil vždy 8. května.

Adolf Hitler poškodil do jisté míry pověst svátku tím, že na Den matek vyznamenával ženy, které porodily více než čtyři árijské děti, a matky, jejichž děti položily život v boji za Německou říši. Význam tohoto svátku byl proto po druhé světové válce potlačen a zastíněn Mezinárodním dnem žen, který komunistický režim propagoval.

Po roce 1989 byl Den matek po americkém vzoru oficiálně přesunut na druhou květnovou neděli a začal se opět veřejně slavit. V některých zemích došlo ke sloučení Mezinárodního dne žen a Dne matek v jeden svátek, u nás se slaví odděleně. Nejedná se ale o oficiální státní svátky.

Den matek 2022: ČR

Den matek je pohyblivý svátek, to znamená, že obvykle nepřipadá na konkrétní datum (některé země představují výjimku). V různých částech světa se navíc slaví jindy. V našich končinách se po vzoru USA slaví vždy druhou květnovou neděli. Den matek 2022 tedy připadá v České republice na 8. 5. 2022.

Den matek: datum

V následujících letech připadne Den matek ČR na tyto termíny:

Rok Termín Dne matek
2023 14. 5. 2023
2024 12. 5. 2024
2025 11. 5. 2025
2026 10. 5. 2026
2027 9. 5. 2027
2028 14. 5. 2028
2029 13. 5. 2029
2030 12. 5. 2030

 

A kdy se slaví Den matek v jiných zemích?

 • druhou květnovou neděli se Den matek slaví také na Slovensku a mnoha dalších evropských zemích, v USA a Kanadě,
 • čtvrtou postní neděli se slaví ve Velké Británii a Irsku (27. 3. 2022), zde je Den matek vázaný na Velikonoce,
 • druhou únorovou neděli se slaví v Norsku (13. 2. 2022),
 • na den jarní rovnodennosti se slaví v arabských zemích (20. 3. 2022),
 • první květnovou neděli se slaví ve Španělsku, Portugalsku, Lotyšsku a Maďarsku (1. 5. 2022),
 • poslední květnovou neděli se slaví ve Francii a frankofonních zemích (29. 5. 2022).

Fixní datum oslavy Dne matek mají pak v těchto zemích:

 • Slovinsko – 8. květen,
 • Mexiko, Salvador, Guatemala – 10. květen,
 • Paraguay – 15. květen,
 • Polsko – 26. květen,
 • Bolívie – 27. květen,
 • Mongolsko – 1. červen,
 • Afghánistán – 14. červen,
 • Thajsko – 12. srpen,
 • Panama – 8. prosinec,
 • Indonésie – 22. prosinec.

Den matek: dárek a tradice

Přemýšlíte, čím byste udělali mamince na Den matek radost? Tradičně dostávají maminky na Den matek dárek v podobě přání nebo vlastnoručně vyrobené dárečky. Děti vyrábí pro své maminky roztomilé kartičky, srdíčka nebo přáníčka s láskyplnými vzkazy.

V době, kdy se začal Den matek oslavovat v USA, měly maminky v tento den odpočívat. Vaření, úklid a další domácí práce měly za úkol děti. Odpočinek pro maminku může být krásnou formou dárku i dnes.

Odrostlé děti proto dávají na Den matek také odpočinkové pobyty, wellness nebo třeba poukaz na masáž. Maminku může potěšit i pozvání na večeři do její oblíbené restaurace, výlet nebo společná návštěva muzea či divadla.

Jako každou dámu maminku bezpochyby potěší i květiny. V USA je tento svátek spojován s karafiáty. U nás si většina lidí asociuje karafiáty spíše s MDŽ, proto dávají přednost jiným druhům řezaných květin. Chybu ale rozhodně neuděláte ani s kyticí lučního kvítí nebo květinou v květináči.

Rádi tvoříte? I jako dospělí můžete popustit uzdu fantazie a vyrobit své mamince originální dárek:

 • koupelovou sůl,
 • domácí mýdlo či jinou kosmetiku,
 • náramek či jiný šperk,
 • fotoalbum se společnými fotografiemi,
 • kytici květin z papíru,
 • domácí likér či jinou dobrotu.

Také můžete vyrobit na Den matek přání. Existují různé techniky, se kterými vykouzlíte nádherná 3D přání. Populární je teď například quilling.

Proč se slaví Den matek?

Jde o svátek věnovaný všem maminkám, na území Československa se začal slavit až v roce 1923. V tento den by měly děti prokázat svým matkám úctu, obdiv a lásku. Oslava mateřství a plodnosti vychází ze starověkých tradic.

Kdy je Den matek 2022?

V České republice se Den matek slaví vždy druhou květnovou neděli, obdobně jako v USA, Kanadě a mnoha evropských zemích. Den matek 2022 tedy připadá na termín 8. 5. 2022.

Jaký vybrat na Den matek dárek?

Malé děti obvykle dávají svým maminkám na Den matek drobné dárečky, které samy vyrobily, nebo různě malovaná a zdobená přáníčka. Obvykle k nim také připojí nějaký roztomilý vzkaz a samozřejmě pusu. Dospělí obvykle volí trochu jiné dárky, jako jsou květiny, šperky, poukazy na odpočinkové procedury nebo něco hezkého na sebe. Každou maminku ale určitě potěší pusa a příjemně strávený společný čas.