Dánská „hobby-raketa“ Nexø II vystoupala do 6,5 kilometru - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Amatéři na cestě do vesmíru: dánská „hobby-raketa“ vystoupala do 6,5 kilometru

,
Amatéři na cestě do vesmíru: dánská „hobby-raketa“ vystoupala do 6,5 kilometru
Zdroj: Mads Stenfatt, Copenhagen Suborbitals

Dánští amatérští konstruktéři raket dosáhli dalšího úspěchu. Jejich raketa Nexø II vystoupala do výšky 6,5 kilometru. Startuje z plovoucí platformy na Baltu. Šedesát nadšenců, kteří se podílejí na vývoji, to vnímá jako obrovský úspěch. Jejich cílem je dopravit člověka do vesmíru. Dánsko by se stalo po po Rusku, USA a Číně čtvrtou zemí na světě, která by vlastní technologií dopravila lidskou posádku do vesmíru.

Let rakety Nexø II se podařil, i když vystoupala jen do výšky 6500 metrů. Původně to měl být dvojnásobek. Přesto si dánští „kutilové“ sdružení do projektu Copenhagen Suborbitals připisují další úspěšný krok na cestě ke konečnému cíli: dopravit do vesmíru a zpět člověka. První raketu zkonstruovali v roce 2011.

Raketa Nexø II startovala 4. srpna z plovoucí plošiny v Baltském moři, asi 35 kilometrů východně od ostrova Bornholm. Na padáku se snesla opět do moře.

Úspěch, hlásí amatérské sdružení Copenhagen Suborbitals

Start měl proběhnout o několik dnů dříve, kvůli nebezpeční lesních požárů vyhlášeném ve Švédsku musel být ale odložen. Kodaňští nadšenci vypustili svou první raketu Heat 1X v roce 2011, později následovala raketa Smaragd, v roce 2013 to byla Sapphire, která dosáhla výšky 8253 metrů. Nexø I v roce 2016 dosáhla výšky pouze 1500 metrů, protože jí selhal motor.

Poslední pokus je dalším krůčkem k uskutečnění startu rakety, která by vynesla i jednoho člověka v kapsli Spica do vesmíru. Jednalo by se o první amatérský počin podobného druhu. Zatím se to podařilo v rámci státem placených vesmírných projektů Sovětskému svazu (později Rusku), Spojeným státům a Číně.

Záznam letu rakety Nexø II

Jedním ze zakladajících členů Copenhagen Suborbitals v roce 2008 byl konstruktér a vynálezce Peter Madsen, který neziskovou organizaci opustil v roce 2014. V dubnu 2018 byl odsouzen na doživotí za vraždu švédské novinářky Kim Wallové, kterou o rok dříve uvěznil na ponorce UC3 Nautilus. Ponorku v roce 2008 sestrojil s dalšími „hobíky“ z Dánska. V roce 2016 byla ponorka policí zabavena a čeká na zničení.

Dále čtěte:

Prasátko na kryptoměny: britský vynálezce připravuje děti na život s virtuálními penězi

České lithium možná nebude nikdo potřebovat: Australané vyvíjejí baterii z uhlíku a vody

Od vysavačů k elektrovozům. Vynálezce Dyson chce otřást automobilovým trhem

Němci vyvíjejí náhradu lithiových baterií. S revoluční technologií pomáhají i čeští studenti

 Tanky s elektrolytem ve Frauenhoferském institutu