Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Crowdfunding - ilustrační foto
Crowdfunding - ilustrační foto
Autor: Shutterstock

Síla davu. Crowdfunding otevírá zcela nové možnosti nejen začínajícím podnikatelům

17. července, 13:55 - Tomáš Bohuslav
Crowdfunding - ilustrační foto
Crowdfunding - ilustrační foto
Autor: Shutterstock
17. července, 13:55

Zrodil se vám v hlavě nápad na nějaký zajímavý projekt či dosud neznámý produkt, který byste rozhodně chtěli zrealizovat? Zároveň však víte, že nejste dost odvážní na to, abyste si na něj půjčili v bance a na nějaký čas se kvůli tomu zadlužili? V dnešní době již zoufat nemusíte. S uskutečněním vašeho záměru by mohl pomoci takzvaný crowdfunding.

Pokud stále patříte mezi ty, kteří tak úplně nevědí, co je crowdfunding vlastně zač, pak vězte, že do češtiny by se toto divně znějící anglické sousloví dalo přeložit víceméně jako komunitní nebo též davové financování. Jinými slovy, technicky vzato se jedná o jakousi finanční sbírku, prostřednictvím které běžní lidé, s nimiž byste ale jinak zřejmě vůbec nepřišli do styku, přispívají na vybraný projekt ve snaze učinit z jeho pouhého návrhu, potažmo nákresu něco reálného. Jak to celé funguje?

Bez internetu ani ránu

Abyste mohli z crowdfundingu a jeho výhod něco vytěžit, je potřeba zaregistrovat svůj nápad na specializovaných internetových stránkách. Těch je pochopitelně celá řada, přičemž mezi ty světově úplně nejznámější crowdfundingové portály patří například Kickstarter, Gofundme či Indiegogo. Z těch českých pak rozhodně stojí za zmínku třeba Hithit, potažmo Startovač.

Jakmile na některý z těchto webů zavítáte, budete muset vyplnit jakýsi formulář, v němž svůj nápad, respektive projekt zevrubně popíšete a nastavíte částku, kterou si prostřednictvím crowdfundingu přejete vybrat. Pokud dostane váš záměr od moderátorů stránky zelenou, můžete zahájit sbírku. Jak dlouho budou moci zájemci přispívat, přitom záleží na vás. Na výběr totiž máte hned z několika variant. Možnosti jsou zpravidla 15, 30, 45, někdy ale také i 60 dní.