Crowdfunding pomáhá už i vědcům

02. prosince 2013, 00:00 - (yak)
02. prosince 2013, 00:00

Věda Projekt Hydronaut DeepLab ukazuje, že financování vědeckého výzkumu není utopií. Prostřednictvím serveru davového financování Startovač.cz, který je českou obdobou známého crowdfundingového webu Kickstarter, získal Hydronaut 368 284 korun. První vědecký projekt shánějící investice tímto způsobem se tak zároveň stal nejúspěšnějším crowdfundingem v Česku. Překonal dosavadní rekord zpěváka Xaviera Baumaxy, který na serveru Hithit.com sehnal 303 tisíc korun na nahrání dvojalba Dawntempo.

„Mám potřebu zařvat na Měsíc. Před týdnem se zdálo, že to nedopadne, a nakonec výsledek předčil všechna očekávání,“ reagoval na výsledek sbírky hlavní autor projektu Hydronaut Matyáš Šanda.

Měsíc nezmiňuje náhodou. Hydronaut DeepLab měl původně sloužit jako cvičný habitat pro kosmické lety, výcvik kosmonautů a simulovanou gravitaci. O výsledky experimentů projevila zájem i Evropská kosmická kancelář, ale projekt měl vzniknout bez její pomoci. Celkové náklady odhaduje Šanda na 3,1 milionu korun. Pokud nedojde ke komplikacím, mohl by první testovací ponor přijít na podzim příštího roku. Ponorná laboratoř bude využívána kromě vědecké práce i pro vývoj technologií, vzdělávací programy a trénink profesionálních potápěčů, záchranářů a kosmického personálu. Již při prvním ponoru plánuje Šanda simulaci krátkého kosmického letu k asteroidu, včetně výstupu a práce ve vesmíru.

Experimenty v habitatu, v němž může tříčlenná posádka existovat v hloubce 30 až 40 metrů pod hladinou i několik měsíců, zajímají v Česku kromě Evropské kosmické agentury a České kosmické kanceláře už i Fakultu tělesné výchovy a sportu, Botanický ústav Akademie věd nebo Ústav leteckého zdravotnictví. „Sbírky na podporu Hydronauta se během 60 dnů zúčastnilo 211 jednotlivých donátorů, kteří přispěli částkami od 46 korun po 50 tisíc korun. Do budoucna je to určitě velmi dobrý signál každému, kdo má zajímavý nápad,“ řekl k projektu Martin Brykner ze serveru Startovač.cz. K úspěchu financování pomohl i podnět ve vědecko-populárním pořadu Meteor Českého rozhlasu. Celkový výsledek sbírky tak může být dobrou zprávou i pro českou vědu. „Lidé mají chuť podpořit dobrou myšlenku. Z crowdfundingu se tak může stát doplňkový zdroj financování výjimečných projektů i nástroj užší komunikace mezi vědci a veřejností,“ dodává Marek Janáč, autor Meteoru.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít