Menu Zavřít

Zadlužení českých domácností v září stouplo na 1,620 bilionu. Lidé si nejvíce peněz půjčují na bydlení

31. 10. 2018
Autor: Archiv MF

Zadlužení českých domácností u bank a družstevních záložen se v září meziměsíčně zvýšilo o zhruba devět miliard korun na 1,620 bilionu korun. Meziročně dluhy domácností stouply o 114 miliard korun. Vyplývá to z údajů České národní banky (ČNB). Dluhy firem v září také stouply, a to proti srpnu o 13 miliard na 1,117 bilionu korun a proti loňskému září o 57 miliard.

Dluhy tuzemských domácností rostou nepřetržitě již od února 2016. Od té doby se dohromady zvýšily o více než čtvrt bilionu korun. Zadlužení firem oproti domácnostem v posledních letech častěji kolísalo. Například od loňského září do letošního ledna dluhy firem meziměsíčně klesaly a pokles zaznamenaly ještě letos v březnu, od dubna však vytrvale stoupají.

Lidé si nejvíce peněz půjčují na bydlení. Na úvěry na bydlení, hlavně na hypotéky, připadají podle ČNB zhruba tři čtvrtiny z celkového objemu peněz, které domácnosti dluží. Vedle úvěrů na bydlení se v září meziměsíčně zvýšil i objem spotřebitelských úvěrů.

Nová regulace hypoték ze strany ČNB platná od října dočasně zvedla zájem lidí o úvěry na bydlení v předchozím období, upozornil ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Dlouhodobě slábnoucí trend těchto úvěrů se proto v září přechodně pozastavil. V závěrečném čtvrtletí ale pokles tempa zadlužování domácností v oblasti bydlení zřejmě opět nabere větší síly, domnívá se Rožumberský.


Ilona Švihlíková: Můžeme si dovolit recesi? Centrální banky jsou bez střeliva

ilustrační foto


Z celkového objemu peněz, které si vypůjčily firmy, mají největší podíl dlouhodobé úvěry. V září tvořily podle ČNB více než polovinu dluhů podniků.

WT100

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.

Přečtěte si také:

Invaze půjček z Pobaltí. Poskytovatelé úvěrů v Česku mají pestrou vlastnickou strukturu

Konec lichvy? Ještě ne. Některé firmy se naučily zákon o spotřebitelském úvěru obcházet

Šéf Wüstenrotu Pupala: Na hypotéku nově nedosáhne maximálně desetina žadatelů

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).