Menu Zavřít

Visegrádu došla trpělivost s dvojí kvalitou potravin. Fico bude jednat s Junckerem

19. 7. 2017
Autor: čtk

Slovenský premiér Robert Fico bude příští týden jednat o dvojí kvalitě potravin a dalšího zboží s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Fico to řekl po dnešním setkání předsedů vlád zemí visegrádské čtyřky (V4) v Budapešti. Premiéři Česka, Slovenska, Maďarska a Polska na jednání přijali společné prohlášení, ve kterém požadují, aby Evropská komise problém aktivně řešila.

„To, co se děje v oblasti dvojí kvality potravin, začíná být mezinárodní skandál,“ poznamenal Fico a dodal, že V4 požádal o mandát pro jednání s Junckerem, které se má konat příští týden. „Lidé v našich zemích to oprávněně vnímají jako urážku, mají pocit, že jsou občany druhé kategorie,“ řekl Fico.

Rozdíly v kvalitě výrobků, které se prodávají ve stejném obalu, prokázala studie zadaná českým ministerstvem zemědělství. V pondělí ji na schůzce ministrů zemědělství zemí EU v Bruselu představil šéf resortu Marian Jurečka. Jurečka po jednání řekl, že problém různého složení výrobků, které jsou prezentovány jako totožné, již vnímají i ostatní evropské země.

Český premiér Bohuslav Sobotka po dnešní schůzce V4 prohlásil, že situaci je třeba řešit v rámci jednotného evropského trhu. „Máme jeden společný trh a nikdo z nás nechce vytvářet překážky. Pokládám za nezbytné, aby toto téma bylo řešeno na evropské úrovni,“ uvedl. „Je třeba upravit pravidla tak, aby spotřebitelé nebyli klamání, aby nebyli podváděni ze strany výrobců,“ dodal.


Solit a vydělávat. Potravináři si hýčkají nezdravé hotovky

 Výroba zmrazené pizzy, ilustrační foto


Mezi tématy summitu V4 byla i migrace. Státy visegrádské skupiny jsou v EU považovány za problémové, protože odmítají přerozdělování migrantů podle kvót. V4 zastává názor, že Evropa by měla důsledně střežit své hranice a osoby, které přišly nelegálně, vracet do zemí původu. „Potvrdili jsme si, že trváme na tom, aby povinné kvóty nebyly do budoucna součástí evropského azylového systému,“ řekl Sobotka novinářům,

Velký tlak v poslední době pociťuje zejména Itálie, kam na chatrných člunech připlouvají lidé ze severu Afriky. Premiéři visegrádských zemí dnes oznámili, že poslali předsedovi italské vlády Poalu Gentilonimu dopis, v němž nabízejí pomoc. „Jednoznačně jsme nabídli, že země V4 jsou připraveny pomoci z hlediska posílení opatření v Libyi,“ uvedl Sobotka. Dodal, že většina lidí, kteří do Evropy přicházejí přes Libyi, jsou ekonomičtí uprchlíci, nikoli osoby prchající před válkou nebo režimem.

Česká republika by podle Sobotky mohla poskytnout až 24 milionů korun na posílení libyjské pobřežní stráže. „Libyjská pobřežní stráž má tu výhodu, že když zadrží loď s uprchlíky, tak je může vracet zpět na libyjské pobřeží,“ uvedl. Materiál, na základě kterého by vláda peníze poskytla, ministři projednají příští týden.

Visegrádská skupina se zabývala také otázkou přesídlení dvou agentur EU z Londýna kvůli odchodu Británie z EU. Premiéři se shodli, že jeden ze dvou úřadů by měl mít nové sídlo ve střední Evropě. Česká republika již delší dobu usiluje o to, aby se do Prahy přestěhoval Evropský bankovní úřad (EBA). Zájem o Evropskou lékovou agenturu (ELA) vyjádřilo Slovensko.

MMF24

Unijní instituce by však na svém území rády viděly i jiné členské země. Německý týdeník WirtschaftsWoche na konci června s odvoláním na zdroje z EU uvedl, že bankovní a lékový dozor si po brexitu rozdělí Německo a Francie.

Přečtěte si také:

Netanjahu prý chválil postoj Číny k Izraeli. EU se podle něj chová šíleně

Pochází čokoládové mléko z hnědých krav? Miliony Američanů si to myslí

Největší obchodní řetězce v Česku ovládají hlavně němečtí majitelé


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).