Menu Zavřít

V Británii chce po brexitu zůstat přes 600 tisíc občanů EU, nejvíce Rumunů a Poláků

2. 5. 2019
Autor: čtk

O povolení k pobytu v Británii po jejím odchodu z Evropské unie už požádalo přes 600 tisíc občanů ostatních unijních zemí. Informovala o tom dnes britská vláda v hodnocení svého programu pro přípravu na brexit, skrze který mohli lidé podávat žádosti od loňského srpna. V rámci tří testovacích období, z nichž poslední skončilo 29. března, zažádalo o povolení přes 2000 Čechů.

Více žádostí než od občanů České republiky (2406) přišlo mimo jiné od Slováků (3357). Nejčastěji se o britské povolení k pobytu hlásili Rumuni, do původního termínu brexitu (29. března) jich tak učinilo 37 742. Následovali s více než 28 tisíci žádostmi Poláci a Italové, dále Bulhaři, Portugalci, Španělé, Francouzi a Němci.

V pilotní fázi projektu dorazilo úředníkům 200 420 žádostí a v polovině dubna bylo 187 959 z nich vyřízených. Ministerstvo vnitra uvádí, že ani jedna nebyla odmítnuta. Od 30. března už běží systém naplno a za první dva dny plnohodnotného provozu údajně přišlo více než 50 tisíc žádostí. V Británii podle tamní vlády žije na 3,5 milionu lidí z ostatních zemí unie.

Věříte, že Velká Británie opustí Evropskou unii?

Pokud se podaří ratifikovat dohodu o podmínkách brexitu, občané EU, kteří chtějí v Británii zůstat, budou muset o povolení k pobytu požádat do června 2021, uvedl deník The Guardian. Pokud by země z EU v následujících měsících odešla bez dohody, měli by čas do prosince příštího roku.

Bývalá ministryně vnitra Amber Ruddová dříve uvedla, že podat přihlášku v novém vládním systému je „stejně jednoduché, jako založit si online účet u L.K. Bennett“ (britský prodejce luxusní módy, pozn. čtk). Přes 80 procent respondentů vládní ankety nyní uvedlo, že interakce se systémem pro ně byla velmi nebo poměrně snadná.


Čtěte esej O šimpanzích a želvách

 Ilustrace k eseji O šimpanzích a želvách

ebf 24 - tip duben


Termín ani způsob odchodu Británie z EU však ani více než měsíc po původně plánovaném datu brexitu stále není jasný. Po dubnovém mimořádném unijním summitu má Británie na schválení podmínek vystoupení čas do konce října. Od dohodnutí druhého odkladu brexitu se však vyjednávání na britské politické scéně nijak zásadně neposouvá a mnozí komentátoři se domnívají, že britský odchod se může v říjnu znovu odsunout.

Čtěte také:

Britští poslanci vyloučili brexit bez dohody. Ve hře je další odklad

Británie má na schválení dohody čas do 12. dubna, oznámil Juncker

Na útěku před brexitem. Británie přichází o více než 200 tisíc pracovních míst

Nejistota a komplikace. Tvrdý brexit by vnesl chaos do dopravy, obchodu i legislativy

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).