Menu Zavřít

Důsledek #MeToo: ve Spojených státech přibývá feministů

15. 8. 2018
Autor: CC0 via Pixabay

Stále více lidí se ve Spojených státech identifikuje s myšlenkami feminismu a jsou na to hrdí. Asi třicet procent Američanů o sobě tvrdí, že jsou feministky nebo feministé. O dva roky dříve to bylo o čtyři procenta méně.

Američané mají rádi samostatné, hrdé a rovnoprávné ženy. Tak by se mohl vykládat průzkum agentury YouGov, která uvedla, že k feminismu se hlásí 30 procent Američanů. V roce 2016 to bylo o čtyři procenta méně.

Mezi ženami je podíl vyšší, feminismus podporuje 38 procent respondentek, o dva roky dříve to bylo 32 procent. Obliba ženského hnutí ale roste i mezi dotázanými muži. Hrdými příznivci feminismu je 22 procent Američanů, o tři procenta více, než tomu bylo v roce 2016.

Na rostoucí popularitě feminismu se podle Alice Kerryové z agentury pro výzkum veřejného mínění YouGov podepsalo hnutí MeToo, které má dopad na společnost po celém světě. Kromě jiného v debatě o rovnosti platů. „Tato témata přispívají k většímu povědomí o ženských otázkách, lidé se s nimi více ztotožňují,“ uvedla Kerryová.


MeToo mění sport i umění:

Z galerií mizí obrazy, ze startu F1 modelky


Vliv na americkou společnost mají názory celebrit, jako je Meghan Markleová (bývalá americká herečka, nyní vévodkyně ze Sussexu) nebo zpěvačka Beyoncé. Hlásit se v současné době k feminismu je snazší, než tomu bylo v minulých dekádách, tvrdí spisovatelka April Masiniová, jež píše knížky a články o vztazích mezi muži a ženami. Svou roli hrají i všudypřítomná sociální média.

Stoupající obliba feminismu je také dána tím, že mladší generace považuje rovnoprávnost obou pohlaví za samozřejmost, což u předchozí generace neplatilo automaticky. „Je důležitá pro jejich identitu,“ míní psycholožka a učitelka americké historie Erika Martinezová.

Průzkum je možné nahlížet i z druhé strany, kdy se většina Američanů (55 procent) neoznačuje za feministy. Čtvrtina z nich tvrdí, že feministky jsou zaměřeny proti mužům a čtyři pětiny si myslí, že feministky jsou příliš extrémní.

Užívání termínu „feministka nebo feminista“ možná časem nebude nutné, až všichni lidé budou automaticky považovat ženy a muže za rovnocenné lidské bytosti, přeje si Chanté Griffinová, spisovatelka a umělkyně z Los Angeles.

CIF24

Dále čtěte:

Chlípný Weinstein a KP

Soudružka žena aneb Emancipace žen za socialismu

Osobnostmi roku jsou podle časopisu Time představitelé hnutí #MeToo. Druhý skončil Trump

Drůbeží MeToo naruby: zabíjení „zbytečných“ kohoutů má skončit

Václav Klaus: Musíme se vzepřít kulturnímu marxismu

Václav Klaus


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).