Menu Zavřít

Hlasování o brexitu se odkládá, oznámila Mayová. Tusk další projednávání dohody odmítá

10. 12. 2018
Autor: čtk

Britská vláda se kvůli vnitropolitickým neshodám rozhodla odložit úterní hlasování britského parlamentu o připravené brexitové dohodě mezi Londýnem a zbytkem Evropské unie. Premiérka Theresa Mayová to oznámila v Dolní sněmovně. Dodala, že o dohodě, která stanoví podmínky odchodu země z Evropské unie, bude znovu jednat se svými protějšky z EU. Předseda Evropské rady Donald Tusk ale uvedl, že EU nebude brexitovou dohodu s Londýnem znovu projednávat.

Žádný termín nového hlasování dnes premiérka neoznámila. Uvedla rovněž, že kabinet zintenzivní přípravy na takzvaný neřízený brexit pro případ, že britský parlament by nakonec dohodu neschválil. Podobně se vyjádřil také Tusk, který uvedl, že unie je sice ochotna pomoci usnadnit schvalovací proces v Británii, ale „čas běží a jednáme také o naší připravenosti na možnost nedohody“. Brexitu se podle něj budou ve čtvrtek na summitu v Bruselu věnovat šéfové států a vlád členských zemí EU.

Mayová dnes na úvod svého prohlášení poslancům řekla, že „velmi pozorně“ naslouchala debatám v Dolní sněmovně minulý týden, čímž vyvolala hlasitý smích některých zákonodárců. „Pokud bychom pokračovali a Dolní sněmovna by zítra (v úterý) hlasovala, dohoda by byla velkým rozdílem zamítnuta,“ připustila premiérka. Dodala, že stále věří, že její dohoda dojednaná s Bruselem je ta správná. Během vystoupení Mayové se z opozičních lavic ozývalo volání „rezignujte“.

Vláda podle ministerské předsedkyně ctí výsledky referenda z roku 2016, ve kterém se britští voliči vyslovili pro opuštění evropského bloku, a odchod Spojeného království z EU uskuteční. To ale nemůže nastat bez kompromisů, zdůraznila Mayová. „Pokud chceme dosáhnout svého cíle, musíme k tomu mít prostředky,“ uvedla.

Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn během debaty uvedl, že změny v brexitové dohodě musí být podstatné. „Pokud Mayová nedokáže dohodu znovu vyjednat, musí odejít,“ řekl. Labouristé ale prozatím vyloučili, že by ve sněmovně vyvolali hlasování o nedůvěře Mayové, jak je k tomu dnes vyzvaly menší opoziční strany. Mluvčí labouristů podle Reuters řekl, že strana tento krok podnikne, až usoudí, „že by měl větší šanci na úspěch“.

Vlivný konzervativní poslanec a zastánce tvrdého brexitu Jacob Rees-Mogg v reakci na projev Mayové řekl, že premiérka by měla „buď vládnout, nebo odejít“. „Takto pokračovat nelze,“ dodal.

Konzervativní předsedkyně vlády připustila, že takzvaná irská pojistka, která je součástí dohody, politiky rozděluje a panují kvůli ní obavy. Záložní řešení režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem je ovšem podle Mayové pro brexitovou dohodu nezbytné. Pojistka by platila v případě, že se Londýn s Bruselem do července 2020 nedohodnou na podrobných podmínkách budoucích obchodních a dalších vztahů. V takovém případě by s příchodem roku 2021 začal platit záložní plán vytvářející jednotný celní prostor Unie s Británií; opatření navíc počítá se zachováním některých pravidel evropského jednotného trhu v Severním Irsku. Proti irské pojistce vystupují především severoirští unionisté (DUP), kteří svými deseti hlasy umožnili vznik současné menšinové vlády, a také část konzervativců.


Přečtěte si esej: Divadlo Za kanálem

 Brexit nejvíc postihne své příznivce


Podle britských médií je pravděpodobné, že poslanci dostanou možnost se k dohodě vyslovit až v lednu. Měli by tak podle britského zákona o odchodu z EU učinit do 21. ledna, uvedl deník The Guardian. Zákon z roku 2018 stanoví, že pokud dohoda nebude odsouhlasena do 21. ledna 2019, musí britská vláda učinit do pěti dnů prohlášení adresované parlamentu o svých dalších záměrech. Televize Sky News ale dnes citovala zdroj z britské vlády, který tvrdí, že kabinet nepovažuje 21. leden za jednoznačný a zákonem stanovený termín.

Podle mluvčího Mayové bude další hlasování záležet na tom, zda se Londýnu podaří získat v Bruselu „dostatečné záruky“, které by Dolní sněmovnu uspokojily. Vláda by se nesnažila tyto záruky od EU získat, „pokud by si nemyslela, že to není možné“, dodal mluvčí.

ebf 24 - tip duben

Sama Mayová pak během debaty řekla, že zatím neví, jak dlouho bude jednání s EU trvat, ale že chce pracovat „co nejrychleji a nejnaléhavěji, jak to půjde“.

Dále čtěte:

Brexit: bolí to a bude bolet ještě mnohem víc

Britský parlament o dohodě o brexitu rozhodne 11. prosince. Mayová: Odmítnutí by znamenalo rozkol

Přípravy na brexit. Šéf Juty Hlavatý prodal své podíly v Anglii

Další důsledek brexitu: Londýn ztratil vedoucí pozici mezi finančními centry

Obchodní válka i brexit aneb Proč musí mít Česko nachystány ekonomické záložní scénáře

Špatný brexit připraví automobilový průmysl o desetitisíce míst, varuje šéf Jaguaru

Zemětřesení v britské vládě. Ministr pro brexit Raab a ministryně práce McVeyová rezignovali

Většina Britů si nepřeje brexit, chtěla by nové referendum

Další pokrok v dohodě o brexitu? Mayová s Junckerem prý dali směr další práci vyjednavačů

Podaná ruka: Británie může odvolat brexit, tvrdí generální advokát Soudního dvora EU

Napětí kolem dohody o brexitu. Vláda podle britských poslanců pohrdá parlamentem

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).