Menu Zavřít

Tykač získal teplárny ve Zlíně a v Kladně. Alpiqu zaplatí 7,2 miliardy korun

17. 5. 2019
Autor: Pecak / CNC / Profimedia

Švýcarská společnost Alpiq prodala své teplárny ve Zlíně a v Kladně energetické skupině Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače. Prodejní cena je přibližně 280 milionů eur (7,2 miliardy korun). Transakci ještě musí schválit český antimonopolní úřad.

Dohodu o prodeji tepelných elektráren uzavřel Alpiq se společností Sev.en Zeta a.s. (CZ) ve čtvrtek. Dokončení obchodu je naplánované na druhou polovinu letošního roku.

Dvojici uhelných zdrojů tepla a elektřiny prodala švýcarská firma ze strategických důvodů. „Prodej sníží emise oxidu uhličitého portfolia elektráren Alpiq o více než 60 procent,“ uvedla firma.

Uzavření dohody o převzetí 100 procentního podílu ve společnosti Alpiq Generation (CZ) potvrdila i skupina Sev.en Energy. Podle generálního ředitele firmy Luboše Pavlase nákup zapadá do strategie zajistit stabilitu a bezpečnost dodávek elektřiny při přechodu mezi konvenční energetikou a moderními zdroji energie.


Příliš drahá levná elektřina: Energie Pro chce prodat pohledávky v kauze neziskovky EPK


Informaci o zvažovaném prodeji tepláren v Kladně a ve Zlíně zveřejnil Alpiq loni na podzim. Tuto středu uvedla agentura Reuters, že o koupi má kromě Tykače zájem také holding EPH podnikatele Daniela Křetínského a energetická společnost ČEZ.

Kogenerační zdroj ve Zlíně má výkon 64 megawattů (MW) a v Kladně 516 MW. Oba zdroje vlastní skupina Alpiq prostřednictvím firmy Alpiq Generation (CZ). Teplárny kromě elektřiny dodávají teplo zhruba 35 tisíc odběratelů.

CIF24

„Alpiq se pokoušel prodat obě teplárny už před šesti lety. Tehdy Švýcaři požadovali 10,5 miliardy korun. I současná prodejní cena je výrazně vyšší, než za kterou se prodávají obdobná aktiva na trhu,“ uvedl analytik společnost Sterteepo Dušan Jilčík. Pro Pavla Tykače a jeho skupinu Sev.en ovšem podle Jilčíka dává transakce velký smysl. Hlavně kvůli tomu, že Tykačova energetická skupina vlastní hnědouhelné doly, zejména na Mostecku. „Tímto krokem si zajišťuje odbyt svého uhlí i na další období. ČEZ ani EPH tak blízký zdroj nemají a podle mého názoru za teplárny ve Zlíně a Kladně nabídly řádově méně,“ doplnil Jilčík.

Dále čtěte:

Energie zdarma: odpadní teplo by mohlo vytápět 800 tisíc českých domácností

Brněnská energetická skupina Geen spustila vodní elektrárnu v Gruzii

Bez plánu. Berlínský blackout odhalil zranitelnost Německa

Plynovody, spořitelna, loterie. V Česku je živo na trhu firemních fúzí a akviciz

  • Našli jste v článku chybu?