Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

 Elektřina - ilustrační foto
Elektřina - ilustrační foto
Autor: Tomáš Novák

Příliš drahá levná elektřina. Energie Pro chce prodat pohledávky v kauze neziskovky EPK

Jan Brož 05. května, 17:19  -  Jan Brož
 Elektřina - ilustrační foto
Elektřina - ilustrační foto
Autor: Tomáš Novák
05. května, 17:19

Společnost Energie Pro chystá prodej pohledávek za obcemi, které přišly o peníze v kauze zkrachovalé neziskovky Energie pod kontrolou.

Zhruba 340 obcí a jejich podřízených organizací, často škol a školek, pravděpodobně dostane v nejbližší době dopis od nového věřitele nárokujícího si pohledávky v celkové hodnotě 80 milionů korun. V jednotlivých případech se může jednat o stotisícové částky, což pro subjekty hospodařící s rozpočtem ve výši jednotek milionů může znamenat bolestivý zásah.

Změnili jste v posledním roce dodavatele elektřiny nebo plynu?

Jde o důsledek kauzy zkrachovalé neziskovky Energie pod kontrolou (EPK). Současný držitel pohledávek, společnost Energie Pro, se jich chce zbavit. „Chceme se zbavit všech pohledávek za obcemi a prodat je. Jsou dva potenciální kupci, náš předpoklad je, že začátkem druhé poloviny letošního roku podstoupíme pohledávky třetí straně a už se k nim nebudeme vracet,“ řekl týdeníku Euro spolumajitel Energie Pro Vítězslav Fiala. Právoplatnost pohledávek je však přinejmenším sporná.

Zkrachovalá neziskovka

O co vlastně v celé kauze šlo? Obecně prospěšná společnost EPK a na ni napojená společnost EPK Trade nalákala v minulosti stovky obcí na dodávky levných energií. Fungovala však pouze jako zprostředkovatel, skutečnými dodavateli byly jiné firmy. Těm přestala EPK koncem roku 2015 platit, ačkoliv od obcí vybírala vysoké zálohy, a později zkrachovala. Ředitel David Tejml je nyní obžalován pro poškození věřitele a z toho, že nespolupracoval s insolvenčním správcem. Jak uvedl web iRozhlas.cz, Tejml se měl obohatit o více než 46 milionů korun.

Po EPK však zůstalo lukrativní portfolio odběrných míst, o které se záhy rozhořel ostrý boj. EPK na základě plných mocí podepsaných obcemi totiž uzavřela s Energií Pro smlouvu. Ta měla původně fungovat jako dodavatel pro zprostředkovatelskou EPK, od ledna 2016 pak dodávat energie obcím napřímo. Právě plné moci obcí hrají v celém případu klíčovou roli.


Palaščák po prodeji Amper Marketu: Ještě o mně uslyšíte


Proti novému dodavateli se ohradily některé obce, především však společnost Amper Market, která EPK dodávala elektřinu a sama kvůli krachu přišla o 89,7 milionu korun. Podle Amper Marketu byly totiž EPK a Energie Pro propojené, což firma dokládala některými skutečnostmi. Druhý ze spolumajitelů Energie Pro Lukáš Vagner uváděl například stejnou korespondenční adresu jako Tejml trvalé bydliště. Také insolvenční správce později napadl dohodu mezi EPK s Energií Pro kvůli údajnému propojení obou subjektů a žalobou se dožadoval její neúčinnosti.

Podle Fialy je však shodná adresa pouhou náhodou, v domě v centru Prahy jsou zapsány stovky subjektů a jde o jednu z nejznámějších adres virtuálních firem v Česku. „Pana Tejmla jsem naposledy potkal v roce 2016 při výzvách k úhradě našich pohledávek. Dnes už žádná komunikace není a ani nevím, na co bych se ptal,“ odmítá jakoukoliv spojitost Fiala. Ten naopak obviňuje Amper Market z nekalých praktik a z toho, že se neférovými metodami pokusil odvést Energii Pro zákazníky získané na základě plných mocí. Podle Fialy se jí to u 2,4 tisíce odběrných míst také povedlo, což vedlo k vzniku sankcí, které dnes Energie Pro vymáhá.

Kauza maglajz

Právníci obou firem následně zahltili obce svými nároky. V nepřehledné situaci řada radnic netušila, kdo je vlastně jejich právoplatným dodavatelem. Některé se přiklonily na stranu Amper Marketu, jiné zůstaly u Energie Pro a další uzavřely smlouvy s úplně jiným dodavatelem.

Podle Fialy se v průběhu let podařilo najít dohodu s vlastníky zhruba 2,7 tisíce odběrných míst. Zbylo právě 340 obcí a organizací, za kterými Energie Pro eviduje jak nezaplacené faktury za dodávku elektřiny z roku 2016, tak sankce za nedodržení smluv. Drží přitom v ruce pravomocný rozsudek Okresního soudu v Karlových Varech. Ten nařídil obci Nové Hamry zaplatit firmě Energie Pro celkem 98 tisíc za odebranou elektřinu. Z pohledu karlovarského soudu tak byla smlouva uzavřená na základě plné moci v pořádku. „Soud uzavřel, že z plné moci vyplývalo oprávnění zástupce (Energie pod kontrolou - pozn. red.) zastupovat žalovanou (Nové Hamry - pozn. red.) při uzavření smluv o sdružených službách dodávky elektřiny a plynu ohledně odběrných míst žalované,“uvádí se v rozsudku, který má týdeník Euro k dispozici.


O kauze dále čtěte:

Nátlak na starosty: firmy spjaté se zkrachovalým dodavatelem elektřiny požadují po obcích statisíce


Podle Fialy jde o první z 23 „vzorových“ sporů, které Energie Pro o platnost pohledávek vede. Vzájemně se liší v jednotlivých detailech, zbylé případy jsou téměř identické a Fiala věří, že i zbylé soudy rozhodnou ve prospěch Energie Pro. „Plné moci byly úředně ověřené a podepsaná zástupcem dané obce, školy, školky,“ je Fiala přesvědčen o právoplatnosti nároků své firmy.

Místostarosta Nových Hamrů Jaroslav Bradáč, který se za obec záležitostí zabýval, označuje celou kauzu za „maglajz“. To vypovídá o tom, jak je situace pro vedení obcí nepřehledná. Stejně jako v Nových Hamrech se i v řadě dalších případů od doby EPK obměnila zastupitelstva a současní starostové se jen stěží orientují v tom, co jejich předchůdci podepsali. Vedle peněz, které obec musí zaplatit pro Energii Pro, přišly přitom Nové Hamry i o 35 tisíc korun na přeplatcích, které od EPK obec nedostala zpět.

Spor s „Bohemkou“

Spor o platnost smluv na základě plných mocí může mít dopad i na další konflikt spletité kauzy. Energie Pro podala žalobu kvůli údajné nekalé soutěži i na Amper Market, protože podle Fialy neoprávněně bránil přepisu odběrných míst u operátora trhu s elektřinou OTE.

Amper Market mezitím změnil vlastníka. Jan Palaščák společnost loni v létě prodal Europe Easy Energy ze skupiny Bohemia Energy Jiřího a Hany Písaříkových. Největší alternativní dodavatel si tak spolu s Amper Marketem „koupil“ i spor s firmou Energie Pro.

Podle Fialy nabídl nový vlastník Energii Pro finanční kompenzaci v případě, že od sporu upustí. Jak Bohemia Energy, tak Palaščák však jakékoliv nekalé jednání odmítají. „Můžu kategoricky vyloučit, že bychom se vůči Energii Pro dopouštěli nekalé soutěže,“ říká Palaščák. „Amper Market se nekalosoutěžního jednání nedopustil,“ přidává se mluvčí Bohemie Energy Hana Novotná. Ta navíc odmítla, že by Bohemia Energy nabídla Energii Pro jakoukoliv finanční částku za ukončení sporu.

Projekt podvodné neziskovky, která svého času naslibovala obcím nízké účty za energie, tak bude české soudy i radnice pravděpodobně zaměstnávat ještě hodně dlouho.

Dále čtěte:

Energie zdarma: odpadní teplo by mohlo vytápět 800 tisíc českých domácností

Brněnská energetická skupina Geen spustila vodní elektrárnu v Gruzii

Bez plánu. Berlínský blackout odhalil zranitelnost Německa


Čtěte také

 Terminál 2 na Letišti Václava Havla Praha

Pražské letiště chce do roku 2028 rozšířit druhý terminál za 16 miliard korun

Pražské letiště bude rozšiřovat druhý terminál, hotovo by mělo být do roku 2028.…

před 1 hodinou

 Ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík

Metnar zváží budoucnost armádního historika Stehlíka, který měl v resortu skončit

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) zváží budoucnost ředitele odboru válečných…

před 1 hodinou

 Dobíjecí stanice - ilustrační foto

E.ON plánuje 175 dobíjecích stanic pro elektromobily. Investuje do nich 183 milionů korun

Energetická společnost E.ON vybuduje do roku 2022 zhruba 175 veřejných dobíjecích stanic…

před 2 hodinami

Zleva Jan Hudeček z Železáren Veselí a majitelé solárních elektráren v Chomutově Zdeněk Zemek a Alexandr Zemek čekají u brněnského krajského soudu na rozsudek v případu nezákonného vydání licencí.

Ústavní soud odmítl stížnosti Zemkových. Nepodmíněné tresty v kauze solárních elektráren platí

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti bratrů Zemkových, potvrdil tak nepodmíněné tresty v…

před 3 hodinami

 Dočasná prezidentka Bolívie Jeanine Áňezová

Bolívie má dočasnou prezidentku Áňezovou. USA ze země stahují zaměstnance

Spojené státy kvůli "občanským nepokojům" stahují ze Bolívie rodinné příslušníky svých…

před 3 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak vzrostou minimální zálohy pro OSVČ v roce 2020?
Prevence před rakovinou existuje
Jak fungují odložené platby
8 čísel o zvýšeném rodičovském příspěvku
EU: V Česku žije nejméně „chudých“ lidí
Auta
Ve kterém městě vám hrozí největší riziko silniční bitky? A…
Automobilové origami je nejdražší SUV na světě. Stojí sedmkrát víc než Cullinan
Nový rodinný model Mitsubishi spojuje dvě kategorie aut. Moc krásy ale nepobral
Nový Peugeot e-Expert
Volkswagen Užitkové vozy v novém
Hry pro příležitostné hráče