Menu Zavřít

Státní Diamo nekoupí OKD. Hrozí neřízený vývoj, varuje Mládek

20. 2. 2017
Autor: Berger Petr/Euro

Státní podnik Diamo nekoupí černouhelnou společnost OKD, rozhodla dnes vláda. Hlasy ČSSD ke schválení návrhu ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) nestačily. Zvýšila se tak hrozba neřízeného vývoje, řekl šéf resortu. K podání nabídky k odkupu OKD vyzvali minulé úterý kabinet odboráři těžební společnosti. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) jim ale odpověděl, že prodej OKD je určen primárně pro soukromé investory a vstup státu by prodej poškodil.

Mládek o neschválení návrhu informoval na twitteru. Dříve ministr hovořil o tom, že by si nejvíce přál, aby OKD koupil soukromý investor. Návrh svého úřadu ale považoval za důležitý ve chvíli, kdy by podobná nabídka nepřišla.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil hlasování za velmi politické. „Podpořili jsme to kvůli jistotě, jaká bude dlouhodobá budoucnost u OKD,“ řekl. Nový soukromý investor by mohl mít jen krátkodobé zájmy a poté povinnosti spojené s útlumem těžby a sanací území přenést stejně na stát, dodal. ČSSD však nenalezla podporu u koaličních partnerů, takže se stát nebude účastnit debaty v insolvenčním řízení, řekl Sobotka.

Babiš řekl, že o koupi OKD mají zájem soukromé subjekty. „Proč bychom se měli jistit, je to privátní firma, stát tu není na to, aby zachraňoval privátní firmy,“ uvedl Babiš. Stát by podle něj měl uvažovat o převzetí firmy až v okamžiku, že ji žádný privátní vlastník nekoupí. „V tuto chvíli na to není důvod,“ řekl.

Podle odborníků je z ekonomického hlediska dnešní rozhodnutí vlády správné. Státní záchrana by podle nich měla přijít až v případě, kdy nebude ze situace jiné východisko.

Odboráře mrzí, že stát nekoupí těžební společnost OKD, uvedl dnes předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík. Chtějí, aby se stát vyjádřil, jak získá peníze na technickou likvidaci dolů, které OKD nemá. Půjde podle nich nejméně o deset miliard korun. „Byl bych velice rád, kdyby stát konečně dělal to, co má, to znamená chránil nerostné bohatství, dodržoval zákony i v rámci horního zákona a dále zajistil ze zákona, aby podnikatelé nebo vlastníci, kteří těží, odložili prostředky na technickou likvidaci a sociální program,“ řekl Pytlík.


Přečtěte si polemiku Pavla Párala a Andreje Babiše kolem OKD:

Páral: Makáme. Ale jako politici

Babiš píše Páralovi: Úspěšně řeším OKD i Adularyi, ostatní jen sedí a řeční

 Ministr financí Andrej Babiš před budovou OKD

OKD se loni dostalo do insolvence. Věřitelé firmě povolili reorganizaci, její úspěch ale závisí na tom, zda se podaří najít strategického partnera. Má zajistit provozování dolů a také jejich útlum poté, co se v šachtách postupně přestane těžit uhlí. V Dole Paskov na Frýdecko-Místecku skončí těžba letos 31. března.

Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka ale není zatím důvod podléhat panice. „Záchrana OKD soukromým kapitálem je pravděpodobná,“ řekl. Zaměstnanci OKD by se však podle něj měli připravit na to, že firma bude v nejbližších letech určitě propouštět.

Loni počátkem listopadu oslovilo OKD více než 200 potenciálních partnerů s nabídkou prodeje. Cílem je nalézt zájemce, který převezme celý závod a zajistí pokračování těžby a související útlum dolů v budoucnu. Za stát podal nezávaznou nabídku státní podnik Diamo. OKD chce koupit za korunu.

Hledá se střelec

„Okruh zájemců je celkem široký. Mohou to být nejenom důlní společnosti, ale i energetické firmy anebo private equity společnosti (společnosti soukromého kapitálu). Příznivým signálem je, že počet zájemců je celkem vysoký. Insolvenční správce tak bude mít lepší vyjednávací pozici,“ uvedl Tomčiak.

Analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl tak velkým optimistou není. „Fabulovat nad potenciálním kupcem OKD je nyní opravdu složité až nemožné. Osobně si nedokážu představit ‚střelce‘, který by za současného stavu chtěl OKD financovat. Potenciální kupec by byl pravděpodobně v roli spekulanta, který by sázel na obrat trendu regulace a trhu s uhlím a ocelí,“ řekl.

Podotkl, že pokud by se měl v celé kauze dále angažovat stát, pak by to mělo být z důvodu energetické bezpečnosti. „Stát by v ideálním scénáři firmu nechal padnout a pokusil se získat do vlastnictví zásoby uhlí, které by pak mohl takzvaně zakonzervovat za minimálních nákladů oproti finančně náročnému udržování těžby,“ dodal. Náklady na sanaci a rekultivaci dolů činí podle dřívějšího vyjádření Mládka pět až šest miliard korun.

Ve hře je Prisko

MPO chtělo, aby závazná nabídka na odkup OKD obsahovala tzv. rozvazovací podmínku. Podle ní by závazná nabídka pozbyla účinnosti, pokud vláda nejpozději do 31. března transakci odmítne. Navrhovaný postup je podle ministerstva motivován především tím, že stát by se nakonec musel postarat o bezpečný a řádný útlum dolů a propuštěné zaměstnance, pokud svoji povinnost nesplní těžařská společnost.

Postup navržený Mládkem nepodpořili ministři KDU-ČSL, řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. „Už jsme ministrovi předem avizovali, že chceme opravdu podrobné informace o finanční situaci OKD i s nějakým výhledem strategie, proč by vláda tu nabídku měla podat,“ řekl novinářům během jednání vlády. Bez veškerých informací nechtěl Jurečka o tak vážném kroku hlasovat. „MPO mělo ten návrh zpracovat kvalitněji, já prostě nemůžu dát takový bianco šek,“ dodal.

MMF24

Babiš na konci ledna uvedl, že předloží vládě návrh jak spravovat OKD v případě, že se investor neobjeví do konce února. Podle dřívějšího Mládkova vyjádření chce Babiš zřejmě svěřit OKD státnímu podniku Prisko, kde vykonává akcionářská práva ministerstvo financí. Akcionářská práva v Diamu vykonává ministerstvo průmyslu.

O OKD dále čtěte:

Prodej OKD je podle Babiše určen soukromým investorům

Zájemců o koupi OKD přibývá

Paukner a Otava nabízejí OKD komoditní financování. A plánují, jak ovládnou trh

Vláda přerušila jednání o odkupu OKD státním podnikem Diamo

Petr Paukner: Soukromý zachránce OKD se asi nenajde

Petr Paukner

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).