Menu Zavřít

Schillerová navrhne rozpočet se schodkem 40 miliard. Nižší deficit umožnil růst mezd

26. 8. 2018
Autor: čtk

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) předloží návrh státního rozpočtu na rok 2019 se schodkem 40 miliard korun, nižším, než se dosud plánovalo. Dosud ministerstvo financí plánovalo na příští rok schodek rozpočtu 50 miliard korun, který už schválila vláda. Snížení deficitu je podle Schillerové dáno očekávaným růstem mezd, a tím i odvodů do rozpočtu. Analytici snížený deficit vítají, vláda by ale podle nich měla za nynějšího ekonomického růstu usilovat o vyrovnaný rozpočet.

Schillerová v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedla, že stát na základě nové makroekonomické prognózy předpokládá tlak na růst mezd, protože roste i výkon ekonomiky. Ministryně řekla, že vzhledem k tomu, že daňové a sociální odvody tvoří více než polovinu příjmů rozpočtu, lze očekávat vyšší příjmy, a tím i nižší schodek.

Snížení plánovaného deficitu uvítal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), podle něj to ale nesmí být na úkor platů ve veřejné sféře. „To je jistě pozitivní zpráva, kterou jako předseda vládní strany vítám. Současně to ale vyvolává naléhavou otázku: Co tedy bude s růstem platů ve veřejné sféře?“ uvedl Hamáček na facebooku. Zopakoval, že ČSSD podporuje požadavek Českomoravské konfederace odborových svazů na růst platů ve veřejné sféře o deset procent, který ale odmítá hnutí ANO. Hamáček chce, aby se otázkou platů zabývala ve středu vláda.

Návrh rozpočtu s nižším schodkem chce Schillerová vložit do Elektronické knihovny připravované legislativy, kde musí být zpřístupněn veřejnosti nejpozději do konce srpna. „Já jsem se rozhodla, že předložím návrh státního rozpočtu se schodkem 40 miliard,“ řekla.

Ministryně plánuje upravit i střednědobé výdajové rámce tak, že by měl schodek rozpočtu na roky 2020 a 2021 činit rovněž 40 miliard korun. Dosud se počítalo s deficitem 50 miliard korun. Výraznější snižování schodku ale neplánuje z opatrnosti kvůli očekávanému zpomalení hospodářského růstu, řekla.

Podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové by měl být rozpočet v době ekonomického růstu vyrovnaný, souhlasila ale s tím, že nynější návrh rozpočtu je maximem možného. Připustila, že požadavky ministerstev na peníze pro opravy památek, zdravotnictví, školství nebo důchodce jsou oprávněné. „Úkolem ministerstva financí je tyto oprávněné požadavky, extrémní požadavky vybalancovat, aby na ně byly peníze letos, napřesrok i v budoucnu,“ dodala. Kritizovala výdaje na slevy jízdného ve veřejné dopravě pro studenty a seniory nebo plán na snížení daně z přidané hodnoty na pivo.


Přečtěte si komentář: Sýčkování na prosluněné stráni

 Páral


Kriticky se k návrhu rozpočtu postavil europoslanec a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer (TOP 09). Podle něj snížení plánovaného deficitu o deset miliard není maximem možného. Vláda se podle europoslance nechová odpovědně, když v době výrazného hospodářského růstu připravuje schodkový rozpočet. „Jako by v tom rozpočtování nešlo o to, jak se rozpočet vyvíjí, co to bude znamenat pro příští léta, ale jde o to, co dnešní rozpočet nyní udělá s dnešními voličskými preferencemi,“ řekl.

Návrh kritizuje i ODS. „V době mnohaletého ekonomického růstu je správný jediný schodek, a to nulový! Vláda současná a zejména ta předešlá, obě s dominantním vlivem hnutí ANO na veřejné finance, prohospodařily období prosperity vhodné pro strukturální změny a ozdravění veřejných financí,“ uvedl poslanec Jan Skopeček. Snížení plánovaného deficitu o deset miliard označil za posun z bláta do louže. „Navíc ve chvíli, kdy se rozpočtový plán a výsledek hospodaření ministrům financí za hnutí ANO tak dramaticky každoročně liší, má tato informace nulovou vypovídající hodnotu,“ uvedl.

EBF24

Původní padesátimiliardový deficit pro rozpočet 2019 představila vláda v červnu. Tehdejší plán počítal s celkovými příjmy rozpočtu na příští rok 1,432 bilionu korun, o 117,1 miliardy více než v letošním rozpočtu. Výdaje měly být 1,482 bilionu.

Analytici nižší schodek vítají
Záměr ministryně financí Aleny Schillerové snížit plánovaný schodek státního rozpočtu na příští rok analytici vítají, vláda by ale podle nich měla za nynějšího ekonomického růstu usilovat o vyrovnaný rozpočet. Varovali před růstem výdajů, který by mohl deficit prohloubit. Promarněnou příležitostí je podle nich to, že stát v době prosperity nesnižuje veřejný dluh v poměru k hrubému domácímu produktu.

Vzhledem k dlouhotrvajícímu hospodářskému růstu je vhodné, aby vláda postupně směřovala ke zcela vyrovnanému státnímu rozpočtu, uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. „Je jistě pozitivní, že nově navrhovaný schodek je o deset miliard korun nižší než ten navrhovaný doposud. Ambicí vlády by však mělo v současnosti být předkládání alespoň vyrovnaných rozpočtů,“ komentoval záměr hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

Analytik Komerční banky Viktor Zeisel poukázal na to, že Schillerová očekává vyšší výběr daní a pojistného, aniž by plánovala opatření, která by vyšší růst příjmů měla zajistit. „Spoléhá pouze na růst ekonomiky (zejména mezd a spotřeby),“ doplnil. Rizikem pro naplnění rozpočtu mohou být podle Zeisela výdaje na platy státních zaměstnanců, důchody a dříve schválené investice.

Křeček upozornil, že v posledních letech se výrazně odchyluje skutečný schodek státního rozpočtu od plánovaného. „V případě, že se v roce 2019 podaří udržet současné tempo ekonomického růstu, je možné, že faktický stav státního rozpočtu dopadne lépe, než je aktuálně plánováno,“ podotkl.

Podle Kovandy by cílem vlády vedle vyrovnaného rozpočtu mělo být v době ekonomického růstu také snížení poměru veřejného dluhu k HDP, který je nyní zhruba deset procentních bodů nad úrovněmi kolem 25 procent z doby před globální finanční krizí v roce 2008. „Vzhledem k období mimořádné prosperity, které Česká republika momentálně prožívá, se jedná o promarněnou příležitost. Většina ostatních států EU dluh v poměru k HDP aktuálně snižuje,“ uvedl Kovanda.

Dále čtěte:

Nezaměstnanost a karenční lhůta: jak se to rýmuje?

Rozpočet na pěst aneb Jak si koupit voliče, kteří neumějí do pěti počítat

Bude dobře. Letos skoro na beton

Každý Čech je díky globalizaci o 200 tisíc bohatší než v roce 1990


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).