Menu Zavřít

Růst ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zrychlil na 5,1 procenta

16. 2. 2018
Autor: Michael Tomeš - Mladá fronta

Meziroční růst české ekonomiky ve 4. čtvrtletí roku 2017 zrychlil na 5,1 procenta z pěti procent v předchozím čtvrtletí. Vyplývá to z předběžného odhadu hrubého domácího produktu (HDP), který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Za celý rok HDP stoupl o 4,5 procenta.

Meziroční růst HDP za jednotlivá čtvrtletí vytrvale zrychloval již od začátku loňského roku, kdy činil tři procenta. Také posilování ekonomiky za celý rok bylo výrazně vyšší než v roce 2016. Předloni totiž dosáhl celoroční růst HDP pouze 2,5 procenta. Na posílení se podle statistiků podílela všechna odvětví poptávky. „Rostly mzdy i důchody, a domácnosti proto víc utrácely. Zvýšily se také investice,“ sdělil místopředseda ČSÚ Marek Rojíček.

Po silném výsledku roku 2017 je pravděpodobné, že ekonomika letos mírně zvolní, odhadl analytik ČSOB Petr Dufek. Kapacity v průmyslu jsou z velké části vyčerpány a navíc stále více brání expanzi průmyslových podniků nedostatek kvalifikovaných i nekvalifikovaných zaměstnanců. „Proto i nadále předpokládáme, že česká ekonomika v letošním roce poroste zhruba 'jen' tříprocentním tempem,“ dodal Dufek.


Rok varu. Ekonomika se loni dostala na vrchol hospodářského cyklu

 Nakrmená kasa. Ještě není jasné, s jakým saldem skončí letošní hospodaření státního rozpočtu, je však zcela zřejmé, že to bude velmi dobré.


Česká ekonomika se podle analytika společnosti Deloitte Davida Marka mírně přehřívá, HDP je zhruba jedno procento nad svým potenciálem. „Ve spotřebních cenách to vidět není, v zrcadle mzdové inflace a rychlého růstu cen nemovitostí je to ovšem patrné. Proto je na místě zvyšování úrokových sazeb,“ poznamenal.

EBF24

Růst HDP za 4. čtvrtletí i navzdory zrychlení zaostal nad očekáváním některých analytiků i za odhadem České národní banky, která čekala růst o 5,4 procenta. Projevil se zřejmě mimo jiné nedostatek volné pracovní síly, když zaměstnanost zůstala proti předchozímu kvartálu beze změny, uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel.

Přečtěte si také:

Agentura Fitch: Česko si udrželo rating A+, výhled je pozitivní

Mzdový růst podle Jánošíka: mzdy se loni nejvíce zvýšily na podprůměrně placených pozicích

Platební bilance Česka byla loni v rekordním přebytku 63,4 miliardy

Odolnost finančního sektoru je dobrá, míní ČNB. Podíl úvěrů se selháním klesl na 3,1 procenta


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).