Rusnok: Čekali jsme větší výkyvy, kurz koruny ale bude ještě kolísat

11. 4. 2017
Zdroj: čtk

Česká národní banka čekala po ukončení režimu devizových intervencí větší výkyvy kurzu koruny. Silnější výkyvy ale mohou ještě nastat.

Česká národní banka čekala po ukončení režimu devizových intervencí větší výkyvy kurzu koruny. Silnější výkyvy ale mohou ještě nastat. V pořadu portálu iDnes.tv Rozstřel to uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

„Množství korun, které nakoupili hráči na trhu, je obrovské a je jasné, že hledání dlouhodobější rovnováhy kurzu bude trvat déle a může dojít k silnějším výkyvům,“ vysvětlil. Současná úroveň kurzu koruny podle guvernéra jen potvrzuje, že intervence zafungovaly. Koruna se nyní obchoduje kolem 26,50 Kč/EUR.


Rusnok: ČNB by koncem roku mohla začít zvyšovat sazby. Koruna dál posiluje

Logo České národní banky


„Vlastně se zdá, že intervence nejen pomohly oživení ekonomiky, ale pomohly i přiblížit se kurzu, který nebude prohlubovat nerovnováhy v ekonomice,“ myslí si Rusnok. Upozornil, že podle řady výpočtů byla koruna před intervencemi v listopadu 2013 nadhodnocená. „A nedávné výpočty ukazují, že rovnovážná úroveň koruny není příliš vzdálená tomu intervenčnímu kurzu,“ dodal.

Před intervencemi v listopadu 2013 se koruna obchodovala pod hranicí 26 korun za euro. Intervence, které měly za cíl držet korunu nad hranicí 27 Kč/EUR, ukončila ČNB minulý týden.

Aktuální kurz eura ke koruně:

Kritiku devizových intervencí Rusnok odmítl. „Pět procent oslabení kurzu po zahájení intervencí je absolutní přecenění vlivu kurzu na ekonomiku. To nemůže pohnout strukturou ekonomiky a ani nemohlo,“ uvedl guvernér.

Korunu před spekulanty chrání velké devizové rezervy

Od zahájení intervencí do konce února ČNB intervenovala na devizovém trhu v objemu zhruba 1,5 bilionu korun, celkové odhady hovoří o dvou bilionech korun. Devizové rezervy jsou tak aktuálně zhruba 70 procent HDP. Rusnok k tomu podotkl, že ČR patří k zemím, které mají velké devizové rezervy. Ty podle něj nyní mimo jiné pomáhají chránit korunu před spekulativními útoky. „Dává nám to větší bezpečí,“ uvedl.

ČNB devizové rezervy také investuje, kupuje státní dluhopisy Německa, Nizozemska nebo Francie. Část má i v dolarech, kanadských dolarech, britských librách a švédských korunách. Zlato centrální banka nyní nenakupuje.

FIN - tip č.2

Rusnok dále upřesnil, že centrální banka celkem vydala asi tři biliony korun, z toho zhruba 600 miliard korun je v hotovosti.

Přečtěte si také:

Koruna oslabila na 26,70 koruny za euro

Meziroční inflace v březnu vzrostla na 2,6 procenta


  • Našli jste v článku chybu?