Pro miliardy lidí bez bankovního účtu je globální ekonomika uzavřená. Zapojit se jim pomůžou kryptoměny

15. 5. 2019
Zdroj: Profimedia.cz

Globální ekonomika skrývá jeden velký problém, o kterém se příliš nemluví. Na světě je totiž podle dat Světové banky 2,5 miliardy lidí, kteří nemají bankovní účet (a to je tato statistika ještě podhodnocená, protože počítá jen s hlavami rodin, takže lidí bez účtu je mnohem více). Tito lidé jsou pak díky povaze dnešního finančního systému v podstatě z globální ekonomiky vyloučeni bez možnosti z jejího růstu profitovat.

Já nebo vy jsme tou součástí světa, která měla štěstí. Můžeme si otevřít bankovní účet 24 hodin denně, můžeme obchodovat s akciemi kdekoliv na světě. Můžeme převádět peníze kamkoliv na světě a stejně tak v jakékoliv měně, která nás napadne. Máme úplný přístup k mezinárodnímu trhu v podstatě bez jakýchkoliv překážek.

Pokud se dnes rozhodnete, že chcete obchodovat s japonským jenem, tak během pár hodin to můžete realizovat a online nakupovat a prodávat tuto měnu.

A teď si položme otázku, kolik lidí má takovou možnost, jakou jsem popsal výše? Možná 1,5 miliardy? Ale co těch zbývajících šest miliard? Spousta z nich je od této účasti na světové ekonomice odříznuta jednoduše právě proto, že nemá účet v bance.

Více v tomto videu:

Proč tomu tak je? V současném systému je bankovnictví nastaveno a chápáno tak, že pokud odesíláme peníze a někdo jiný je na druhé straně přijímá, tak obě strany této transakce musí být plně identifikovány. A toho samozřejmě těžko dosáhnete v nějaké chudé africké vesničce.

Také to ovšem znamená, že dnes při placení neexistuje úplné soukromí. Vždy se někdo dívá, vždy o vás a vaší transakci někdo ví. Dnes prostě bez identifikace nepošlete v bankovním systému nic. A to je něco, co v minulosti neexistovalo.

Bitcoin přináší změnu

S Bitcoinem se vše může změnit (a také se už mění). Díky kryptoměnám se totiž i lidé bez bankovních účtů mohou stát součástí globální ekonomiky. Vše, co k tomu potřebují, je jen chytrý mobilní telefon a jednoduchá aplikace v něm.

Nainstalovat bitcoinovou peněženku je úžasně jednoduché. Získáte tak svou bitcoinovou adresu, na kterou můžete Bitcoiny přijímat. A je to mnohem rychlejší než si zakládat bankovní účet. Vše se dá zvládnout během pár minut.


Čtěte další díly seriálu o kryptoměnách:

Jak bezpečně platit bitcoinem?

Jak bezpečně uchovávat kryptoměny

Jak ochránit kryptoměny? Antivir, 2FA a hardwarová peněženka jsou základ

Proč investovat do kryptoměn? Fungují jako uchovatel hodnoty a chrání před inflací

Mikrotransakce a chytré kontrakty. Nový pohled na placení Bitcoinem

Kryptoměny a konec hotovosti

Na trh vstupuje generace mileniálů. Co udělají jejich peníze s cenou Bitcoinu?


Potom můžete používat Bitcoin jako prostředek směny, jako běžnou měnu. Nebo jej můžete posílat do zahraničí rodině. Můžete s ním obchodovat na burze a spoustu jiných věcí, které dnes děláte s běžnou měnou.

Je těžké spočítat, jak velký vliv to bude mít na cenu Bitcoinu. Současná hodnota celosvětového maloobchodu je okolo 3,5 bilionu dolarů a má cca 1,9 miliardy účastníků. Díky kryptoměnám se ale mohou zapojit další dvě miliardy lidí, kteří dosud stojí stranou. To by znamenalo zdvojnásobení celého maloobchodního trhu.

Ale také by to znamenalo dvě miliardy nových lidí v ekosystému Bitcoinu. Vliv na cenu to může mít nepředstavitelný. Dnes se totiž počítají uživatelé Bitcoinu v milionech. S touhle změnou jich budou miliardy.

Navíc, to vše není jen o maloobchodě. Jsou tady online služby, investice a mnohem více. To vše ovlivní cenu Bitcoinu ohromným způsobem.

Zajímá vás, jak s bitcoinem či dalšími kryptoměnami začít? Přečtěte si třeba tento e-book.

Autor: David Beck, Coinfather.io


Z rubriky Kryptoměny dále čtěte:

Zpátky na cestě ke 20 tisícům dolarů? Bitcoin se točí ve čtyřletém cyklu

Project Libra: Facebook chystá vlastní kryptoměnový platební systém

Po padesátce zrychlit: zkušení byznysmeni vydělávají na kryptoměnách i aplikacích

České kryptoměnové bankomaty General Bytes dobývají svět. Obsluhují třetinu trhu

 Bankomat české firmy General Bytes

  • Našli jste v článku chybu?