Menu Zavřít

Praha chce znát počet cyklistů a chodců v Podolí

17. 9. 2018
Zdroj: čtk

Pražský magistrát dnes zprovoznil nový sčítač cyklistů a chodců. Takzvaný totem je umístěn na Podolském nábřeží u křižovatky s Podolskou ulicí. Údaje ze zařízení magistrát využije při plánování cyklistické a pěší infrastruktury. Na Podolském nábřeží je to druhý sčítač, další je umístěn nedaleko vyšehradské skály. Cyklostezka v Podolí, označovaná jako A2, patří mezi nejpoužívanější stezky v Praze.

Zařízení má na sobě několik obrazovek, které zobrazují počty cyklistů i chodců. Zároveň na něm svítí datum a čas a teplota. Cyklisty počítá v chodníku umístěná smyčka, z které jsou všechny údaje přenášeny na obrazovku na sčítači.

Chodci jsou pak sčítáni pomocí tepelného čidla. Zařízení nepořizuje žádný zvukový ani obrazový záznam a pouze zaznamenává počty chodců a cyklistů. Údaje ze sčítače bude možné sledovat také online na stránkách www.praha.eu nebo www.cistoustopou.cz. „Provoz sčítače je možné sledovat na dálku, aby byla zajištěna kontrola a co nejkratší doba vyřešení jeho případného výpadku,“ uvedl Luboš Kala z Nadace Partnerství, která totem dodala a nainstalovala.

Nejvytíženější cyklostezkou v Praze je stezka A2 v Modřanech. Loni tudy projelo 501 431 cyklistů, což je o zhruba 10 tisíc méně než předchozí rok. Ve městě je 477 kilometrů značených tras pro cyklisty, z celkového objemu dopravy však cyklisté přesto tvoří jen zhruba jedno procento. Nejčastěji lidé využívají k přepravě MHD, ve 49 procentech případů.

Content23

Čtěte také:

Přesun přes Letnou: Praha zvažuje přemístění tramvajové smyčky na Špejcharu

 Ilustrační foto

  • Našli jste v článku chybu?