Menu Zavřít

Obrana loni nevyčerpala 4,4 miliardy. Šlechtová chce změnit systém

8. 1. 2018
Autor: čtk

Ministerstvo obrany loni nevyčerpalo z rozpočtu 4,4 miliardy korun. Peníze převede a vyčerpá v letošním roce. Nová ministryně obrany Karla Šlechová (za ANO) je výší nevyčerpané částky překvapena. Svědčí podle ní o nevhodně nastaveném systému čerpání financí, což má dopad na konkrétní zakázky. Systém chce změnit. Obrana měla problémy s nevyčerpáním rozpočtu i v minulých letech, bývalý ministr obrany Martin Stropnický (ANO) byl za to často kritizován.

Obrana měla loni na základě schváleného rozpočtu k dispozici 52,5 miliardy korun, ve skutečnosti ale při započtení i mimorozpočtových zdrojů nebo nespotřebovaných výdajů z předešlého roku hospodařila s 57,3 miliardy. Vyčerpala z toho 52,9 miliardy, tedy 92,3 procenta. „Ministerstvo obrany v roce 2017 vyčerpalo o 7,2 miliardy korun více než v roce 2016,“ uvedla Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva.

Nespotřebované 4,4 miliardy využije resort letos. „Tak vysokou nevyčerpanou částkou jsem překvapena. Svědčí to o nevhodně nastaveném systému čerpání financí, což má dopad na konkrétní akvizice a zakázky,“ uvedla Šlechtová. Dodala, že je rozhodnuta systém změnit tak, aby v budoucnu „docházelo k včasnému a efektivnímu využití všech přidělených prostředků“.

Přibližně polovina nevyčerpané částky podle Zechmeisterové spadá do programového financování. U některých zakázek se nepodařilo uzavřít smlouvu ještě před koncem roku, nebo nebyly vyčerpány finanční prostředky z již uzavřených smluv.


Bude únor přelomový? Čtěte komentář Ondřeje Stratilíka

Ondřej Stratilík


Jako příklad Zechmeisterová uvedla nákup mobilních radiolokátorů (MADR), u kterých nebyla uzavřena připravená smlouva. Na loňský rok bylo na jejich pořízení připraveno asi 868 milionů. „Příkladem neplnění smlouvy v termínu je dodávka vyprošťovacích vozidel (237,4 milionů korun), částečné zpoždění dodávky letištních radiolokátorů (dopad 162 milionů korun) nebo pomalejší postup některých stavebních zakázek,“ poznamenala Zechmeisterová. Obrana ušetřila 123 milionů díky kurzovému vývoji koruny při platbě za pronájem gripenů.

„Nevyčerpané prostředky budou v roce 2018 použity na dofinancování investičních akcí, jako jsou mimo již zmíněné radiolokátory MADR, vyprošťovací vozidla, letištní radiolokátory nebo přístroje nočního vidění za 142,9 milionu korun,“ dodala Zechmeisterová.

Další část neutracených peněz představují běžné výdaje, především kvůli nedodání objednané munice či zpoždění servisních prací.

MMF24

V roce 2018 bude z nevyčerpaných prostředků použito 780 milionů na dokončení nákupu munice, náhradních dílů, na opravy pozemní techniky, servis letecké techniky nebo pořízení výstroje. Dalších 405 milionů půjde na deficit příspěvkových organizací poskytujících zdravotní péči v souvislosti s novou úhradovou vyhláškou. Zbytek půjde třeba na zvýšení platů vojáků, dodala Zechmeisterová.

Přečtěte si také:

Armádní rok 2018: růst rozpočtu, nové mise a významné zakázky

Očista obrany začíná. Šlechtová propustila nejlépe placenou úřednici

Obraně se nechce do nákupů. Kvůli závislosti na Strnadovi

Černochová: Snad se s námi bude Šlechtová bavit víc než Stropnický


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).