Menu Zavřít

Maláčová: Peníze na byty a další projekty pro seniory by Česko mělo získat z EU

17. 7. 2019
Autor: čtk

Česká republika by se měla snažit získat z Evropské unie (EU) peníze na stavbu bytů pro seniory i na další projekty spjaté se stárnutím populace. Řekla to ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

„Na zasedání vlády jsem několikrát říkala, že Česká republika by si měla vyjednat peníze na problematiku stárnutí z EU včetně bytové výstavby pro seniory. Jinak si nedokážu představit, že by to bylo ufinancovatelné. Ostatní členské státy to umí, mají to, měly to i v minulosti a pevně doufám, že se nám to pro příští roky podaří,“ řekla ministryně.

Táborské centrum pro seniory by mohlo zahájit provoz na jaře roku 2022. Bude stát poblíž nemocnice, bude mít kapacitu 70 lůžek. Navazuje na G-centrum, které ve městě poskytuje sociální služby a domov důchodců. V nově postaveném objektu budou i lůžka pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. G-centrum nabízí domov pro seniory s 39 jednolůžkovými a 52 dvoulůžkovými pokoji, pečovatelskou službu i azylový dům pro ženy a matky.

Potřebují podle vás sociální služby novou koncepci financování?

Multifunkční centra, jako je budoucí táborské, Maláčová podporuje. „Jak objíždím regiony, vidím, že i přes masivní snahu o rozšiřování kapacit domů pro seniory, (kapacita) nestačí. Když jsem byla v zařízení v Bechyni, tam mají pětinásobně vyšší poptávku než mají kapacitu a trojnásobně vyšší tu urgentní. Čísla o stárnutí populace nám ukazují, že vývoj bude ještě více dramatický. Potřeba bude narůstat a nevím, jak tu výzvu jako společnost jinak zvládneme bez toho, aniž bychom nainvestovali miliardy, možná desítky miliard korun do stárnutí společnosti,“ řekla Maláčová.

Město Tábor počítá s tím, že by 60 milionů korun na projekt mohlo získat z dotace. Zbytek by platilo samo. „Za nás projekt dává smysl. Čekáme na vypsání dotačního titulu, který vypisuje MPSV,“ řekl táborský starosta Štěpán Pavlík (Tábor 2020). S ministerskými referenty, kteří mají věc na starost, už radnice jednala.

Čtěte také:

Financování péče o staré a potřebné se musí změnit. Jinak se stát nedoplatí

Důchodci si polepší, penze mají vzrůst o 900 korun

Invalidní důchod se v roce 2018 bude počítat ze zvýšené základní výměry 2700 Kč

EBF24

Vdovský důchod: kdy na něj vzniká nárok a jak se počítá?

Jak řešit dilema s odkázáním majetku: nechat zdědit, nebo předem darovat?

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).