Menu Zavřít

Kdo žije z českých peněz? V létě Chorvaté, před Vánocemi Němci

27. 9. 2019
Autor: CC0: Pixabay

Více než dvě stě milionů korun utratí Češi v létě v Chorvatsku. Podle dat České spořitelny je to země, kde nechává národ zabalených svačin v roli turistů nejvíce peněz. Zhruba 170 milionů pak přivezou Češi v létě na sousední Slovensko.

Češi v Chorvatsku nejvíce utrácejí v červenci. Klienti největší tuzemské banky tam loni během prvního prázdninového měsíce zaplatili kartami nebo vybrali z bankomatů více než 215 milionů korun.

„Nejvyšší útraty nechávají v Chorvatsku rodiny s dětmi, které tam loni v červenci zaplatily více než 103 milionů korun. Naopak lidé v důchodovém věku utratili něco přes 10 milionů korun. Senioři ovšem mají v Chorvatsku delší sezonu než rodiny, jejichž volný čas omezují prázdniny. Jejich útraty se drží relativně vysoko od června do září,“ uvádí Jan Hailich, expert na platební řešení České spořitelny.

V srpnu dominuje českým útratám zase Slovensko – během toho loňského se tam částka zaplacená kartami nebo vybraná z bankomatů vyšplhala na 169 milionů korun. Díky své blízkosti se ale náš východní soused pohybuje na předních příčkách ve statistikách po celý rok. Nejvíce peněz tam lidé platí kartou za ubytování, singles ve věku mezi 18 a 39 lety velmi často utrácejí také za potraviny v obchodech a pohonné hmoty. Do statistik v tomto případě mohou vstupovat i Slováci žijící v Česku, kteří na Slovensku navštěvují své rodiny.

Jezdíte v létě na dovolenou do Chorvatska?

Naopak v zimě nejvíce Češi utrácejí v Rakousku. „Během jarních prázdnin kraluje zahraničním platbám kartou Rakousko, kde například v únoru letošního roku utratili naši klienti celkem 201 milionů korun. Na druhé příčce se umístila Itálie se 117 miliony korun,“ doplňuje Jan Hailich z České spořitelny. V obou zemích padne největší částka zaplacená kartou na ubytování.

V průběhu roku Češi kartou nejvíce platí v Německu, které je oblíbeným cílem pro nakupování potravin a oblečení a také při vánočních nákupech. Nejvyšší útraty tam totiž nechávají v prosinci. Během posledního měsíce loňského roku to například bylo více než 157,5 milionu korun. Zejména u seniorů se pak stabilně během celého roku pohybuje na vyšších příčkách plateb kartou i Polsko, kde Češi nakupují především potraviny.

Čtěte také:

U českých turistů jasně vede Chorvatsko. Zájem o Slovensko se snížil

Máme plno, zavíráme! Turistické destinace vyhánějí návštěvníky

KL24

Chcete si odpočinout od lidí? Zkuste tento hotel v Grónsku. Je nejodlehlejší na světě

Čeští turisté se přestávají bát. Ve velkém se vracejí do Turecka, Egypta a Tuniska

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).