Menu Zavřít

Kapsch odmítá, že by Feix byl obviněn z korupce

8. 3. 2019
Autor: Michael Tomeš

Ředitel společnosti Kapsch Karel Feix ani nikdo jiný z firmy provozující v Česku mýtný systém nebyl obviněn. Řekl to mluvčí podniku David Šimoník. Ve čtvrtek v sídle Kapsche zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) kvůli podezření z korupce u mýtné zakázky, odnesli si odtud vyžádané věci. Zasahovali i ve Feixově bytě. Podle Šimoníka se zástupci Kapsche žádného kriminální činu nedopustili.

Policisté z NCOZ ve čtvrtek zasahovali na několika místech v Česku. Podle žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Petra Šeredy zásah souvisel s některými veřejnými zakázkami, kterými se zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), včetně zakázky na mýtný systém. Detektivové přišli do pražského sídla Kapsche, bytu ředitele firmy, sídla ÚOHS v Brně, na radnici městské části Brno-střed, k místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi a v Prostějově k vlivnému sportovnímu manažerovi Miroslavu Černoškovi.

„Úkony trestního řízení se omezily na prohlídky bytových a nebytových prostor. Policie také požádala o vydání jimi definovaných věcí. Kapsch ve všem vyhověl, poskytoval policii veškerou součinnosti,“ řekl Šimoník. Podotkl, že podrobnější vyjádření mu neumožňuje vyšetřování olomouckého státního zastupitelství. Policisté v sídle firmy zasahovali od čtvrtečního rána do 17:00 hodiny, dnes už ve firmě nejsou.


Pod jedním satelitem. Kellner přetlačil Kapsche v souboji o miliardy

 Ministr dopravy Dan Ťok


Podle serveru Novinky.cz policie podezřívá předsedu ÚOHS Petra Rafaje a Feixe z korupce. Podezření souvisí se zakázkou ministerstva dopravy na výběr mýtného. Podle serveru to vyplývá z příkazu k prohlídce, který zmiňuje i místopředsedkyni ÚOHS Evu Kubišovou.

bitcoin školení listopad 24

Kapsch provozuje mýtný systém v Česku od roku 2007. V tendru na nového provozovatele mýta po roce 2019 ale vyhrálo konsorcium CzechToll/SkyToll. Kapsch výsledky tendru napadl, a ÚOHS pak nejprve loni v květnu výběr vítěze tendru zrušil. V září ale platnost smlouvy potvrdil. Kapsch se obrátil na soud.

Přečtěte si také:

Elektronické dálniční známky zvýší výnosy o 220 milionů korun, vyplývá z návrhu zákona

Stát by převzetím mýta ušetřil za deset let dvě miliardy, tvrdí Kapsch

Ministr Ťok obvinil Kapsch ze lži a trestného činu

Devět set kilometrů mýta navíc? Málo, ukazují analýzy

  • Našli jste v článku chybu?