Jeff Bezos už není druhým nejbohatším člověkem světa. Předběhl ho indický magnát Gautam Adani

20. 9. 2022
Zdroj: Adani Group
  • Vizionáře a zakladatele Amazonu Jeffa Bezose vystřídal na pozici druhého nejbohatšího člověka planety indický podnikatel Gautam Adani

  • Na žebříčku bohatství agentury Bloomberg jej předstihl o 19 milionů dolarů poté, co akcie společnosti Adani Enterprises Ltd. tento týden rekordně vzrostly. Ty Amazonu v letošním roce naopak klesly o 26 procent

  • Výrazná část tržeb plyne Adanimu z fosilních paliv, v posledních letech však proniká také do oblasti obnovitelných zdrojů. Chce se stát největším výrobcem zelené energie vůbec

  • Je to poprvé, co se do předních příček seznamu probojoval někdo s asijským původem. Donedávna žebříčku dominovali američtí technologičtí podnikateléZakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos sklouzl po pomyslném žebříčku nejbohatších lidí světa sestavovaném agenturou Bloomberg na třetí pozici. Stalo se tak poté, co jmění nejmajetnějších Američanů opět srazil páteční výprodej technologických akcií. Bezose o 19 milionů dolarů (467,5 milionu korun) předběhl indický obchodní magnát Gautam Adani. Ten letošní rok zahájil až na 14. místě, nyní se však těší bohatství ve výši 146,8 miliardy dolarů (3,6 bilionu korun).

Na rozdíl od amerických kolegů akcie Adaniho vlajkové lodi, společnosti Adani Enterprises Ltd. zabývající se těžbou a prodejem uhlí a železné rudy, tento týden rekordně vzrostly. Ve srovnání s rokem 2020 si pak některé jeho firmy polepšily dokonce až o tisíc procent, dodává zmíněná agentura.

Miliardář, kam se podíváš. Nejbohatší vrstva společnosti se loni opět rozrostla, investovat chce do kryptoměn
Přečtěte si také:

Miliardář, kam se podíváš. Nejbohatší vrstva společnosti se loni opět rozrostla, investovat chce do kryptoměn

Za nejbohatším člověkem planety Elonem Muskem tak Adani aktuálně zaostává o zhruba 117 miliard dolarů (2,9 bilionu korun). Je však potřeba dodat, že současný stav věcí může být velmi pomíjivý, protože do značné míry závisí na akciích společnosti Amazon, které se letos propadly o 26 procent.

V únoru Adani poprvé předstihl indického Mukeše Ambaniho na pozici nejbohatšího Asiata, v dubnu se stal ,stomiliardářem‘ a v posledních dvou měsících předstihl amerického podnikatele Billa Gatese a Francouze Bernarda Arnaulta. Je to navíc vůbec poprvé, co se někdo původem z Asie umístil tak vysoko v žebříčku. Tomu až doposud dominovali američtí podnikatelé v oblasti technologií.

Od diamantů po uhlí i zelenou energii

Dnes šedesátiletý Adani zkusil nejprve štěstí v diamantovém průmyslu v Bombaji, nakonec se ale začal věnovat právě uhlí a přístavům. Jeho konglomerát od té doby expandoval do všech oblastí – od letišť až po datová centra, cement či média – a zaměřil se rovněž na sektory, které premiér Naréndra Módí považuje za klíčové pro splnění dlouhodobých hospodářských cílů Indie, tedy na obnovitelné zdroje a infrastrukturu.

Momentálně je Adani největší soukromý provozovatel přístavů a letišť v zemi, distributor městského plynu a těžař uhlí. Ze svého impéria chce však zároveň vybudovat největší světového výrobce energií z obnovitelných zdrojů. V loňském roce se proto zavázal investovat 70 miliard dolarů (1,7 bilionu korun) do zelené energie, což někteří kritizovali jako greenwashing, vzhledem k tomu, že velká část jeho příjmů stále pochází z fosilních paliv.

Miliardářům se v roce 2021 dařilo. Deset nejbohatších mužů světa si za rok vydělalo dohromady 8,8 bilionu
Přečtěte si také:

Miliardářům se v roce 2021 dařilo. Deset nejbohatších mužů světa si za rok vydělalo dohromady 8,8 bilionu

Zaměření na obnovitelné zdroje a infrastrukturu Adanimu nakonec přineslo investice od firem, jako jsou Warburg Pincus a TotalEnergies SE, což pomohlo zvýšit nejen akcie jeho společnosti, ale také osobní jmění. Ostatně, jen v letošním roce si na své konto připsal zhruba 70 miliard dolarů, tedy více než kdokoli jiný na světě.

Vzestup Adaniho, jehož některé společnosti se momentálně obchodují za 700násobek vlastního obratu, se časově shoduje s výprodejem technologického majetku, který od ledna snížil Bezosovo jmění o 45 miliard dolarů. Jeho jmění výrazně pokleslo také po rozvodu s bývalou manželkou MacKenzie Scottovou v roce 2019.

Indický magnát, který přislíbil věnovat 7,7 miliardy dolarů (189,5 miliardy korun) na sociální účely, mohl v žebříčku bohatství vyšplhat také proto, že mnozí technologičtí podnikatelé na vrcholu zvýšili své charitativní příspěvky.

  • Našli jste v článku chybu?