Novou nejlidnatější zemí planety bude podle OSN Indie. Za rok předběhne Čínu

12. 7. 2022
Doba čtení: 2 minuty
Zdroj: Depositphotos
  • Podle zprávy zveřejněné OSN bude Indie v roce 2023 nejlidnatější zemí planety

  • Počet obyvatel zřejmě poroste i globálně. Odborníci očekávají, že v roce 2030 bude na Zemi kolem 8,4 miliardy lidí

  • I přes zvyšující se počet obyvatel dlouhodobě klesá porodnost. Na průměrnou ženu momentálně připadá 2,3 porodu

  •  

Indie bude podle OSN novou světovou jedničkou. Tedy alespoň co se počtu obyvatel týče. V roce 2023 dle všeho předběhne momentálně vedoucí Čínu, přičemž už letos by v každé ze zemí mělo žít více než 1,4 miliardy obyvatel. Nejnovější údaje o počtu obyvatel Indie pochází z roku 2011. Podle vládního sčítání lidu, které ve zmíněném roce proběhlo, tehdy obývalo zemi 1,2 miliardy lidí.

S rostoucím počtem obyvatel je nutné počítat i na globální úrovni. „Světová lidská populace dosáhne v polovině listopadu 2022 osmi miliard lidí,“ uvádí zpráva OSN, kde rovněž stojí, že do konce dekády počet obyvatel planety pravděpodobně vzroste na 8,4 miliardy. Na přelomu století je pak nutné počítat s 10,4 miliardami, informuje CNBC.

Více lidí, více potřebných zdrojů

Ačkoli by se to mohlo nabízet jako jedno z možných vysvětlení, vyšší porodnost za rostoucím číslem rozhodně nestojí. Její průměrná hodnota naopak dlouhodobě klesá. Zatímco v roce 1950 připadalo na jednu ženu v průměru pět porodů, v současnosti na svět každá z nich přivede 2,3 dítěte. „Předpokládá se, že do roku 2050 bude celosvětová plodnost dále klesat na 2,1 porodu na ženu,“ stojí v dokumentu, jenž byl zveřejněn u příležitosti Světového dne populace.

Snižující se porodnost podle vědců nesouvisí s potížemi ohledně plodnosti, ale převážně se změnou role ženy ve společnosti. Stále více zástupkyň něžného pohlaví totiž upřednostňuje vzdělání a práci před druhým dítětem, a navíc se zlepšují i možnosti antikoncepce.

Zemní plyn na příděl a návrat k uhelným elektrárnám? Evropské země zvažují alternativy odklonu od ruských energií
Přečtěte si také:

Zemní plyn na příděl a návrat k uhelným elektrárnám? Evropské země zvažují alternativy odklonu od ruských energií

Se zvětšujícím se objemem populace se logicky pojí i větší spotřeba. Podle odborníků je jasné, že Indie bude v příštích letech stále naléhavěji potřebovat zdroje. V souvislosti s touto skutečností uvedla v pondělí agentura Reuters s odvoláním na informace společnosti Refinitiv, že již nyní dosahuje dovoz uhlí do země rekordních výšin. Navzdory vysokým cenám této komodity Indie v červnu na své území importovala přes 25 milionů tun energetického a koksovatelného uhlí, což oproti předchozímu roku znamená nárůst o více než třetinu.

Uhlí se v Indii podílí na výrobě elektřiny téměř třemi čtvrtinami a poptávka po elektřině v této energeticky hladové zemi teď roste nejrychleji za posledních 38 let. Nicméně je nutné podotknout, že celkové dodávky této komodity v letošním roce zatím nepřekročily úroveň před pandemií. Zatímco celkový dovoz v období od ledna do června činil 119,5 milionu tun, v roce 2019 byl o 0,6 procenta vyšší.

  • Našli jste v článku chybu?