Menu Zavřít

IT talentů je na trhu nedostatek. Vyhledat je pomáhá i umělá inteligence

7. 2. 2022
Autor: Depositphotos
  • Na pracovním trhu je momentálně nedostatek IT odborníků, za kterým stojí mimo jiné nástup slabších ročníků

  • S náborem nových talentů z oblasti IT by mohla pomoci umělá inteligence norské společnosti TalentGroup, která nově sídlí i v Česku

  • Roboty do náborového procesu zapojuje i řada dalších firem, tento krok podpořila koronavirová krize


Najít vhodného kandidáta pro pracovní pozici je obecně nesnadný úkol, jako nesplnitelný se pak může zdát v momentě, kdy je na trhu potřebných talentů nedostatek. Tak je tomu momentálně například v oblasti IT specialistů, kteří podle technologické společnosti Profesia patří spolu s technicky orientovanými zaměstnanci k „nedostatkovému zboží“. Řešením by mohli být roboti. Ty by pracovníky neměli nahradit, ale vyhledat i tam, kam ruce náborových týmů nedosáhnou.

S nápadem přišla norská personální agentura TalentGroup, která se vedle poradenské práce svých expertů významně opírá právě o umělou inteligenci. „Za pomoci unikátních algoritmů je systém TalentGroup při vyhledávacích sekvencích schopen jít mnohem více do hloubky a dle souboru klíčových slov například odhalit a následně kategorizovat ty kompetence, které jinak nejsou přímo, nebo vůbec pojmenované,“ vysvětluje Vladimír Vrtal, ředitel společnosti, která začátkem února otevřela novou českou pobočku v Brně.

K vyhledávání slouží robotovi veřejně dostupné zdroje, je schopen nahlédnout i do přidružených dokumentů, prozkoumat osobní stránky kandidátů nebo je najít podle popisu pracovních náplní na sociálních sítích. A to i s ohledem na překlepy.

Nastává období slabších ročníků

Nedostatek zaměstnanců v IT profesi si někteří vysvětlují tím, že většina žáků upřednostňuje gymnázia a o technické obory nemá zájem. To však podle společnosti Profesia není tak úplně pravda. Jak vyplývá z její tiskové zprávy, na vině je zčásti demografický vývoj. „Do pracovního procesu se nyní dostávají slabší ročníky, a navíc silné ročníky dospěly do důchodového věku. Ještě větší roli ale sehrál dlouhodobý útlum odborných technických škol a učilišť,“ píše se ve zprávě.

Pohovor s robotem. Zaměstnance už v některých firmách vybírá umělá inteligence
Přečtěte si také:

Pohovor s robotem. Zaměstnance už v některých firmách vybírá umělá inteligence

S neobsazenými místy se v současné době potýká 60 procent podniků v Česku. Těm kromě vysokoškolsky vzdělaných IT odborníků chybějí také stavaři a strojaři, kvalifikovaní zástupci specializovaných profesí jako svářeči, mechanici, obráběči kovů, nebo montéři. Firmy marně hledají i zkušené konstruktéry nebo technology. Problém se navíc netýká jen tuzemských firem. Výrazný nedostatek lidí s potřebnou kvalifikací trápí i většinu evropských zemí. „Hledání zaměstnanců s potřebnými znalostmi je nejtěžší za posledních 15 let,“ míní Profesia.

Robotům pomohla pandemie

Za několik let kumulující se nedostatek IT odborníků mohou podle Vrtala z TalentGroup také univerzity, které nemají kapacitu generovat dostatek absolventů, již by rostoucí poptávku pokryli. „Pro nás je to ideální prostředí, protože víme, jak nedostatkové talenty hledat a získávat. Máme řadu účinných nástrojů, jak jít při získávání IT specialistů pro naše klienty o krok dál. Takže umíme pomoci i s poptávkou, kterou se klientům dlouho nedaří uspokojit,“ dodává Vrtal.

Umělá inteligence se naučila chápat sarkasmus. Kvůli teroristům
Přečtěte si také:

Umělá inteligence se naučila chápat sarkasmus. Kvůli teroristům

TalentGroup není jedinou společností, která k hledání talentů využívá umělou inteligenci. Software pro nábor zaměstnanců za pomoci AI momentálně poskytuje například newyorská firma Pymetrics a v počátečních fázích náborového procesu na něj spoléhá i několik nadnárodních společností, kam se řadí například fastfoodový řetězec McDonalds, banka JP Morgan, účetní firma PWC nebo potravinářská skupina Kraft Heinz.

CONTENT24

Ačkoli se k těmto účelům roboti začali používat už v posledním desetiletí, rozvoj umělé inteligence v této oblasti výrazně urychlila až koronavirová krize, během které se pohovory potencionálního zaměstnance s personalistou běžně přesouvaly do online světa.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).