Menu Zavřít

Gazpromu kvůli sílícímu rublu klesl ve druhém čtvrtletí zisk o 80 procent

30. 8. 2017
Autor: Gazprom

Ruskému plynárenskému gigantu Gazprom klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 80 procent na 48 miliard rublů (17,8 miliardy korun). Propad způsobil vývoj směnných kurzů, který měl dopad na hodnotu dluhu v zahraničních měnách. Příjmy naopak mírně rostly.

Analytici s poklesem zisku počítali kvůli přecenění dluhu po posílení rublu. Podle analytiků dotazovaných agenturou Reuters měl zisk činit v průměru 50,2 miliardy rublů.

Příjmy za duben až červen mírně stouply o 4,5 procenta na 1,39 bilionu rublů.

Prodej plynu mimo země bývalého Sovětského svazu, hlavně do Evropské unie, stoupl v prvním pololetí na 119,1 miliardy metrů krychlových z loňských srovnatelných 109,4 miliardy metrů krychlových, průměrná cena však klesla na 11 117 rublů za tisíc metrů krychlových z 12 798 rublů loni kvůli posílení rublu.

Gazprom nyní realizuje řadu nákladných infrastrukturních projektů. Je mezi nimi plynovod Nord Stream 2, který má zvýšit dodávky plynu do Evropské unie, která je největším vývozním trhem Gazpromu. Dalším je plynovod TurkStream do Turecka a 4000 kilometrů dlouhý plynovod Síla Sibiře do Číny.

Gazprom je klíčovým dodavatelem pro řadu evropských zemí včetně České republiky. Pokrývá asi 30 procent celkové poptávky po zemním plynu v Evropské unii. Firma disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Podle svých internetových stránek se na globálních rezervách plynu podílí 18 procenty a na celosvětové těžbě plynu 14 procenty.

MMF24

Přečtěte si více o dění v energetice:

Američané mohou vytlačit Rusko z evropského trhu s plynem. I když jsou dražší

Američané zvyšují LNG kapacity. Do pěti let budou světovou dvojkou

Do Polska v červnu připluje první loď se zkapalněným plynem z USA

Polsko už delší dobu dováželo plyn z Kataru, nyní bude nově připlouvat i z USA


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).