Menu Zavřít

Dobrý byznys: falšování olivového oleje vynáší stejně jako drogy

26. 1. 2018
Autor: Robert Sedmík / Empresa Media / Profimedia

Olivový olej patří k nejčastěji padělaným potravinám v Evropské unii, tvrdí Anreas Kliemant z německého úřadu pro ochranu spotřebitele. Obchod s padělanými potravinami přirovnává k nelegálnímu obchodu s drogami.

Olivový olej patří k nejzdravějším a také nejdražším olejům, které se běžně používají v kuchyni. Proto je tento artikl zajímavý pro zločinné gangy, které olej falšují. „Na seznamu výrobků EU, které se nejčastěji šidí, je na prvním místě,“ tvrdí Andreas Kliemant, který se zaměřuje na podvody s potravinami na německém Spolkovém úřadě pro ochranu spotřebitele a bezpečnost potravin (BVL).

Padělání potravin může vážně poškodit zdraví, německý deník Morgenpost připomíná českou metanolovou aféru z roku 2012 s pančováním tvrdého alkoholu, která měla 47 obětí.

V německém úřadě BVL sami vyzkoušeli, jak „vyrobit“ olivový olej. „Levný salátový olej jsme obarvili pomocí sušených špenátových listů, pasty wasabi a pepře. Vypadal jako vysoce kvalitní olivový olej,“ uvedl Kliemant. Při srovnávacím ochutnávání napodobeninu poznal pouze každý druhý účastník testu. Většinou se používá k napodobeninám olivového oleje řepkový nebo slunečnicový olej.


V Česku se nejvíce šidí salámy:

Salámy a párky jsou nejčastěji šizeným zbožím v Česku. Nevyhovuje až pětina

Výroba Kosteleckých uzenin


Finanční zisky kriminálních gangů, jež potraviny falšují, úřad srovnává se zisky z obchodu s drogami. Litr oleje, který poslouží pro falšování, stojí zhruba jedno euro (25,4 koruny). V maloobchodě se pak jako „olivový“ prodává minimálně za desetinásobek. „Pokud přepravujete (falšované) zboží ve velkém množství z jedné země do druhé a tam je distribuujete, jsou k tomu nezbytné organizované kriminální struktury,“ tvrdí Kliemant. Pachatelé v některých případech používají stejné prodejní kanály jako u prodeje drog.

Loni na podzim byl odhalen gang, který falšoval olivový olej v Řecku. Jednalo se pouze o obarvený slunečnicový olej, který byl vydáván za jakostní olivový olej lisovaný za studena. Byl označen jako „extra panenský, přímo od výrobce“.

V Řecku bylo obviněno sedm lidí. Olej šel na trh v pětilitrových nádobách na paletách po jedné tuně. Policie zadržela 12 už zabalených palet a dalších pět tun padělaného oleje, který nebyl připraven k expedici. Většina měla mířit na německý trh.

Policie nejprve zadržela asi 60 obchodníků, kteří falešný olej přeprodávali. Pět litrů obarveného oleje se prodávalo za 12 až 15 eur, uvedl deník Rheinische Post.

Dělení olivových olejů
Olivové oleje se obecně dělí na panenské, rafinované a směsi obou skupin (dle vyhlášky č. 77/2003 Sb.).
Panenské oleje – jsou lisované přímo z celých plodů za studena (do 50 °C)
Extra panenský olej (Extra virgin) – Panenský olivový olej s volnou kyselostí méně než 0,8 g na 100 g včetně, získaný přímo z plodů olivovníku, při jehož výrobě byly použity pouze mechanické postupy. Nejvyšší kvalitu mají oleje lisované bez pecek - denocciolato.
Panenský olej(Virgin) – Panenský olivový olej s volnou kyselostí méně než 2,0 g na 100 g včetně, získaný přímo z plodů olivovníku, při jehož výrobě byly použity pouze mechanické postupy.
Obyčejný panenský olej – Panenský olivový olej s volnou kyselostí méně než 3,3 g na 100 g včetně.
Rafinované oleje – jsou lisovány za vysokých teplot a tlaků. Produkt bývá následně chemicky upraven.
Rafinovaný olej – Olivový olej získaný rafinováním panenského olivového oleje s volnou kyselostí méně než 0,5 g na 100 g včetně
Rafinovaný olej z pokrutin – Olej získaný rafinováním surového olivového oleje z pokrutin s volnou kyselostí méně než 0,5 g na 100 g včetně
Směsi
Olivový olej – Olivový olej získaný smícháním rafinovaného olivového oleje a panenského olivového oleje, jiného než lampantového, s volnou kyselostí méně než 1,5 g na 100 g včetně.
Olej z pokrutin – Olej získaný smícháním rafinovaného olivového oleje z pokrutin a panenského olivového oleje, jiného než lampantovaného, s obsahem volných kyselin méně než 1,5 g na 100 g včetně

Zdroj: wiki

Německé spotřebitelské sdružení Stiftung Warentest testovalo na německém trhu 27 olivových olejů. Z nich pouze čtyři byly na konci testu označeny jako dobré, dva oleje dostaly známku nedostatečnou. Aby člověk koupil kvalitní olej, měl by počítat s cenou minimálně 24 eur za litr (610 korun), uvedla agentura AFP. Nejlépe hodnocené oleje pochází ze Španělska a Itálie. Přitom ani vysoká cena a označení původu nezaručují kvalitu, uvedlo sdružení Warentest.

Podle zprávy Evropské komise za rok 2016 v rámci sítě EU Food Fraud Network došlo k nahlášeným případům šizení potravin nejčastěji v kategoriích maso a masné výroby (mimo drůbež). Jednalo se o 28 případů. Následovaly podvody u ryb a výrobků z ryb (22 případů) a pak tuky a oleje (20 případů).

Šizení jídla – zpráva Evropské komise za rok 2016:

Počty ohlášených případů šizení jídla v EU v roce 2016.

Zdroj: Food Fraud Network Activity Report 2016

KL24

Související články:

Němci nechápou, proč řešit „potravinový rasismus“. Lidé mají různé chutě a umí snad číst, ne?

Šéf Delmartu: Mnoho spotřebitelů už kvalitní potraviny nepozná

Telecí z vepře, jedovaté olivy. V Evropě přibývá podvodů s potravinami

 Kvalita potravin v Evropě klesá


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).