Menu Zavřít

Důsledek rekordně horkého počasí: pojišťovny evidují stovky požárů, škody jsou stomilionové

19. 8. 2018
Autor: čtk

Tuzemské pojišťovny zaznamenaly letos v létě následkem požárů stovky škod za stovky milionů korun. Přes rekordně horké a suché počasí nejde proti předchozím letům o dramatický nárůst. Nejčastěji hoří v bytech a domech, dále jde o požáry v továrních halách a provozovnách a také o shořelá auta. Na vině je často neodborná manipulace s hořlavinami, nedbalost při manipulaci s otevřeným ohněm či nerespektování zákazu rozdělávání ohně v období sucha.

„Požáry patří společně s vodovodními škodami a vloupáním k nejčastějším příčinám pojistného plnění. Podle letošních statistik se zdá, že hoří spíš více než méně,“ řekl mluvčí Allianz Václav Bálek. Před dvěma roky Allianz platila během léta náhradu škody za 74 požárů, zatímco loni ve stejném období zaznamenala 106 případů (za 100 milionů korun). Letos k dnešnímu dni už eviduje 64 pojistných událostí, jejichž příčinou byl oheň.

Česká pojišťovna v letošním létě zatím řešila požáry za zhruba 115 milionů korun, ve stejném období loni to bylo za 90 milionů korun. „V majetkovém pojištění způsobily požáry našim klientům škody za zhruba 80 milionů korun, z pojištění motorových vozidel evidujeme nahlášené škody za 15 milionů Kč. I zemědělcům způsobily požáry škody za miliony korun,“ uvedla mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková. Nejvíce škodily požáry ve Středočeském kraji, odkud má nahlášené škody za 20 milionů korun, a v Praze (12 milionů korun).

Kooperativa zaznamenala loni od 1. června do poloviny srpna 271 požárů za 70 milionů korun, letos je to za stejné období 214 požárů za 61 milionů korun. Nejvíce jich zatím má hlášeno z Moravskoslezského kraje a z Prahy.


Pojistná guerilla. Neplatné životní pojistky zatřesou celým trhem

AXA pojišťovna


„Letošní rok se podle našich čísel nejeví proti letům předchozím nijak dramaticky. Od května do poloviny srpna jsme řešili 84 požárů, u kterých předpokládáme celkové škody dosahující téměř 60 milionů korun,“ uvedl mluvčí Generali Jan Marek. V případě havarijního pojištění se podle něj častěji opakovala situace, že automobil nebo jeho části shořely po vznícení suché trávy, na níž majitel auto zaparkoval. Spouštěčem pak byly zahřáté části motoru. Výjimkou nebylo ani vzplanutí materiálů v motorovém prostoru kvůli vysokým venkovním teplotám, dodal.

Česká podnikatelská pojišťovna registruje v období za květen až srpen 70 pojistných událostí s příčinou požár. Škody odhaduje na téměř 40 milionů korun. Jde o srovnatelnou částku s předchozími lety. „Z nedávné doby máme hlášený například požár, kdy došlo ke vznícení kombajnu, příčinou byla zřejmě technická závada. Jakkoli je škoda na kombajnu totální, rozšíření požáru na poli a dalším ztrátám se podařilo zabránit. Aktuálně prošetřujeme i případ požáru v průmyslovém areálu. Odhadovaná škoda v tomto konkrétním případě převyšuje 15 milionů Kč,“ upozornila mluvčí ČPP Renata Čapková.

ebf 24 - tip duben

Příčinou vzniku požáru jsou podle ní převážně technické závady, ale také úmyslné zapálení nebo vlastní zavinění pojištěného či jiných osob. Škody vzniklé požárem jsou často rozsáhlé až totální. „A co nezničí oheň, dorazí hasební voda hasičů,“ poznamenala Čapková.

Dále čtěte:

Jednejte, vyzývají ČNB pojištěnci v kauze neplatných životních pojistek

Obří systémový problém? Neplatných smluv životního pojištění je milion, tvrdí poškození

Ve smlouvách s nulovou pojistnou částkou je vada a jsou neplatné, tvrdí arbitr

Daňové změny v roce 2018 ulehčí zaměstnancům i podnikatelům

Pojistný trh loni zrychlil růst. Pojišťovny vybraly 123 miliard


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).