Menu Zavřít

Do Prahy přijel „sdílet“ ubytování milion lidí. Magistrát s řešením vyčkává

26. 12. 2016
Zdroj: prague-up.com

V hlavním městě roste obliba „sdíleného“ ubytování v soukromí. V loňském roce tuto možnost využilo podle průzkumu agentury Prague City Tourism (dříve Pražská informační služba) téměř milion lidí. Hlavní město prozatím podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) celou problematiku zkoumá a bude jí chtít řešit, ale zatím neví jak.

„Jaký konkrétní způsob zvolíme nebo jestli využijeme nějaké ve světě už fungující řešení, to je zatím předčasné říkat. Je to podobná situace jako v taxislužbě, kde jsou ostatní taxikáři znevýhodněni oproti službě Uber, která se snaží obcházet platnou legislativu,“ sdělila serveru Euro.cz Krnáčová. V případě Airbnb jsou podle Krnáčové znevýhodněni hoteliéři, kteří musí plnit všechny požadavky. „Navíc jsou s tím spojena další negativa, která mají výrazný vliv na bytovou ekonomiku,“ dodala primátorka.

Praha v současnosti za přenocování v klasických ubytovacích zařízeních vybírá 20 korun, ročně jde asi o 250 milionů korun. Za loňský rok navštívilo podle údajů agentury Prahu 6,57 milionu návštěvníků, většinu z nich tvoří tradičně cizinci. Jejich počet i počet nocí, které stráví v pražských hotelích, každoročně roste. Předloni jich bylo o 900 tisíc méně. Hlavní město je tradičně nejnavštěvovanějším místem Česka.

Počet turistů ubytovaných v soukromí či přes aplikace sdíleného ubytování, jako jsou Airbnb, HomeAway či Vacation Rentals, ale roste v celém Česku. Za první tři čtvrtletí letošního roku ho využilo 2,2 milionu lidí, což je meziroční nárůst o 40 procent.

Vylidněná centra

„Spatřuji v tom nebezpečí hlavně pro města a jejich obyvatele, kdy se může stát, že se lukrativní oblasti zcela vylidní a budou využívány jako turistické ubytování. Cena pronájmů pak prudce stoupá, což znemožňuje rezidentům pronajmout si byt k dlouhodobému bydlení, stejně tak roste cena těchto nemovitostí,“ upozornil již dříve viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek.

EBF23

S problematikou sdíleného ubytování se potýká většina evropských metropolí, v Berlíně, Mnichově, Hamburku či v Barceloně kvůli tomu zavedli povinnou registraci pronajímaných bytů. V Paříži musejí od letošního října platit pronajímatelé poplatky z cestovního ruchu. Ve Vídni mají ubytovací platformy povinnost oznamovat magistrátu registrované ubytovatele. Nejrazantněji proti krátkodobým pronájmům přes Airbnb vystoupil New York, kde službu představitelé města zakázali.

Sdílená ekonomika se v České republice nachází na svém počátku, ale rychle roste. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR kvůli tomu volá po ekonomické a právní analýze jejích dopadů na oblast ochrany spotřebitele, daňových pravidel nebo pracovního práva. „Musíme si říci, kdy jde o sousedskou výpomoc a kdy už o podnikání,“ zmínila již dříve prezidentka svazu Marta Nováková.

Dále čtěte:

Airbnb: Londýn táhne po brexitu ještě víc

Další peníze pro Airbnb. Firma má hodnotu 30 miliard dolarů


  • Našli jste v článku chybu?