Menu Zavřít

ČEZ vyplatil dividendu státu. Na účet ministerstva financí přišlo 12,4 miliardy

1. 8. 2018
Autor: Jan Rasch/Euro

Stát dnes na účet ministerstva financí obdržel dividendu od energetické společnosti ČEZ v objemu 12,4 miliardy korun. Valná hromada ČEZ v červnu rozhodla o výplatě dividendy z loňského zisku ve výši 33 korun za akcii před zdaněním.

„Dalších zhruba 2,6 miliardy korun získá stát na srážkové dani z dividend. Dosud ČEZ na dividendách státu odvedl 170,8 miliardy korun. Dalších 42,5 miliardy korun získal stát na srážkové dani,“ řekl mluvčí firmy Ladislav Kříž. Takzvaná srážková daň se odvádí právě z výplaty dividend.

Celkově vyplacená částka státu bude podobná jako loni. Schválená dividenda 33 korun za akcii je totiž ve stejné výši, jakou valná hromada ČEZ odsouhlasila v loňském roce z předloňského zisku. „Celkem je tak k výplatě akcionářům připraveno 17,8 miliardy korun, což představuje přibližně 86 procent z konsolidovaného zisku po zdanění za rok 2017 očištěného o mimořádné vlivy, které nesouvisely s běžným hospodařením,“ dodal Kříž.

ebf 24 - tip duben

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem firmy je stát, který drží právě přes ministerstvo financí 70 procent akcií. Hlasování na valné hromadě společnosti tak vesměs končí podle přání resortu. ČEZ loni vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun, tržby klesly o procento na 201,9 miliardy korun. Čistý zisk společnosti očištěný o mimořádné vlivy, ze kterého se počítá dividenda, loni činil 20,7 miliardy korun, meziročně o pět procent více.

Přečtěte si také:

Tažení proti šmejdům v energetice podporuje i ČEZ. Sám dostal pokutu za agresivní praktiky

Další rána pro ČEZ: prodej bulharských aktiv zarazil antimonopolní úřad

ČEZ i teplárny sondují příležitosti v Polsku. Zajímají se o dodávky záložní dotované elektřiny


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).