Menu Zavřít

25 černých ovcí. Online herny nerespektují nový zákon

18. 1. 2017
Autor: Profimedia.cz

V Česku poskytovalo na začátku roku nelegální online služby zhruba 25 zahraničních firem s webovými stránkami v češtině. Klienti si u nich mohou založit účet na internetu a vkládat na něj peníze. Tyto firmy tím porušují nový zákon o hazardu platný od začátku roku.

Jak uvedl ředitel Transparency International (TI) David Ondráčka, ministerstvo financí (MF) nepostupuje proti nelegálním firmám dostatečně razantně. Ministerstvo ale tvrdí, že jedná intenzivně, bezodkladně a v souladu s právním řádem.

„Z našeho monitoringu vyplývá, že největšími hříšníky jsou společnosti Unibet a Lottoland. Provoz přerušily například firmy bet365 a Betfair, ovšem svoje stránky nevypnuly,“ uvedl Ondráčka. Firma, která si chce požádat o licenci, musí nejprve zastavit provoz. Poté vyplatit hráče, upravit software podle zákona a teprve poté požádat ministerstvo financí o licenci. Klienti se následně musí fyzicky zaregistrovat na pobočkách CzechPointu.

Z průzkumu TI podle Ondráčky dále vyplývá, že i některé české firmy porušují zákon o výběru a vkladu hotovosti. Podle nové legislativy je denní limit 5000 korun. „Jde například o společnost Victoria Tip,“ doplnil Ondráčka.

Podle předsedy společnosti Občané proti hazardu Martina Svobody přichází státní rozpočet kvůli nelegálnímu online hazardu denně o několik milionů korun. „Ten, kdo nevyplatí klienty, tak poté nemůže správně dodanit, protože plynule přechází za plného provozu ze starého režimu do nového,“ uvedl Svoboda.

„Ministerstvo financí musí neprodleně vyzvat hazardní společnosti, které nezažádaly o vystavení licence, k ukončení činnosti a vypnutí webových stránek. Firmy, které zažádaly o licenci, musejí dočasně omezit svoje aktivity, tedy vyplatit klienty, dodanit, nastavit nové podmínky a přihlásit se o novou licenci,“ dodal Ondráčka. MF by podle něj mělo do konce ledna sestavit takzvaný blacklist nelegálních firem bez licence.

Podle mluvčího Filipa Běhala pracuje ministerstvo financí intenzivně a bezodkladně na naplňování cílů nového zákona. „V prvních pracovních dnech letošního roku jsme formou dopisu vyzvali provozovatele nelegálního online hazardu k nápravě tohoto stavu ukončením činnosti, nebo získáním požadovaného povolení. Pokud tak neučiní, ministerstvo s nimi v co nejkratší době zahájí správní řízení, jehož výsledkem může být zápis na seznam nepovolených internetových her a zablokování příslušných stránek,“ uvedl Běhal.

Resort financí podle něj neváhá využít všech nástrojů, které mu zákon o hazardních hrách dává. Zároveň ovšem musí dodržovat právní řád České republiky včetně správního řádu. „Jeho ustanovení rámcově určují, jak rychle je možné docílit zapsání prvních stránek s ilegálním hazardem na takzvaný blacklist. Snaha o maximalizaci daňových výnosů nemůže vést k nedodržování ustanovení právního řádu,“ doplnil Běhal. Jak dále uvedl, eliminace nelegálního online hazardu by se v konečném důsledku velmi protáhla, protože provozovatelé by se proti nezákonnému postupu ministerstva velmi pravděpodobně bránili soudní cestou.

FIN24

Další sledování chce TI udělat zhruba za 60 dní. „Pokud firmy neuposlechnou, měly by být zablokovány. To je krok, o jehož bezproblémovosti a proveditelnosti ministr Andrej Babiš a jeho tým dlouhodobě přesvědčují veřejnost,“ uvedl Ondráčka.

Čtěte také:

Konec internetovým podvodům: platební brány identifikují příjemce

Spor o milion dolarů. Výrobce tiskáren Průša válčí s Paypalem

Eshop InterStore se dostal do problémů. Bojuje s dluhy


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).