Zuckerberg chce nabídnout kvalitní zpravodajství. Za obsah by platil vydavatelům - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Zuckerberg chce nabídnout kvalitní zpravodajství. Za obsah by platil vydavatelům

, čtk, red,
Zuckerberg chce nabídnout kvalitní zpravodajství. Za obsah by platil vydavatelům
Zdroj: čtk

Facebook uvažuje o vytvoření speciálního produktu v rámci své sociální sítě, který by uživatelům zprostředkoval „vysoce kvalitní zpravodajství“. Za materiály by mohla technologická společnost přímo platit vydavatelům, zatímco pro spotřebitele by služba byla bezplatná, uvedl to šéf Facebooku Mark Zuckerberg.

Detaily ohledně nového záměru Facebooku jsou v tuto chvíli značně mlhavé. Technologický web Recode ale podotýká, že uvnitř firmy se o tématu diskutuje už měsíce. „Jak odcházející produktový šéf Chris Cox, tak vedoucí oddělení mediálních partnerství Campbell Brown tento projekt prosazují a Facebook už myšlenku speciální zpravodajské záložky interně testoval,“ uvádí americký web.

Zuckerberg o projektu hovoří ve více než hodinovém rozhovoru s s ředitelem vydavatelství Axel Springer Mathiasem Döpfnerem. „Hovořili jsme o roli, kterou kvalitní žurnalistika hraje v budování informovaných komunit a o tom, jakými principy by se měl Facebook řídit při vytváření zpravodajské záložky na šíření více vysoce kvalitních zpráv,“ napsal Zuckerberg.

V rozhovoru se šéfem Axel Springer uvedl, že ve zvláštní zpravodajské platformě na facebooku vidí „skutečnou příležitost pro vydavatele, jak dosáhnout lepšího zpeněžení“ obsahu. „Facebook by potenciálně mohl mít s vydavateli přímý vztah, aby mohl zajistit, že jejich obsah bude dostupný, pakliže bude opravdu vysoce kvalitní,“ řekl zakladatel sociální sítě. Žádné plány na účtování poplatků od uživatelů při tom nezmínil.


Technologické firmy, giganty moderní ekonomiky, jsou v defenzivě – ovšem často ze špatných důvodů. Na ty dobré teprve pomalu dochází. Čtěte více v eseji Hromy budoucích bouří

 Facebook, Google, Amazon, ilustrační foto


Média připomínají, že ze strany Facebooku by šlo o výraznou změnu kurzu poté, co se před rokem rozhodl snížit prioritu mediálních materiálů na „hlavní stránce“ uživatelů ve prospěch příspěvků od přátel a rodinných příslušníků. Předchozí snahy společnosti o spolupráci s médii byly navíc podle magazínu Wired rozpačité. „Sociální síť také dříve zkoumala vytvoření zvláštního feedu pro vydavatele, ale projekt zavrhla. Aniž bychom věděli více, musíme si počkat, co, jestli vůbec něco, bude tentokrát jinak,“ píše Wired.

Zuckerbergovo vyjádření přichází nedlouho poté co Europoslanci schválili reformu autorského práva na internetu. Norma především ukládá velkým internetovým firmám platit vydavatelům a umělcům za použití jejich děl. Internetové platformy budou muset prověřovat, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva.

Souhlasíte s reformou autorského práva?

Přečtěte si také:

Blackout české Wikipedie. Encyklopedie je na den vypnuta kvůli reformě autorského práva

Francie chce zkrotit internetové giganty, zatíží je tříprocentní daní z příjmu

Facebook platil náctiletým za přístup k datům. Program po kritice přerušil

Facebook a Instagram žalují čtyři čínské firmy za prodej falešných účtů