Zlatý věk streamu. Netflix a spol. prožívají své nejlepší období - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zlatý věk streamu. Netflix a spol. prožívají své nejlepší období

,
Zlatý věk streamu. Netflix a spol. prožívají své nejlepší období
Zdroj: Jan Mihalíček/Euro

Karanténa spojená s onemocněním covid-19 dává lidstvu příležitost využít naplno všechny možnosti streamování videí. Fanoušci mohou koncerty svých oblíbených kapel sledovat živě z gauče, ti aktivnější si mohou zacvičit s trenérem, který je koučuje přímo z displeje. Že s nouzovým režimem přišel boom streamování videí, je vidět mimo jiné na rapidním nárůstu využívání internetu.

Online provoz v tuzemsku vzrostl v rámci mobilních i pevných sítí zhruba o třetinu a ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Českým telekomunikačním úřadem vyzvalo poskytovatele streamovacích služeb, aby „v České republice dočasně snížili rozlišení obrazu ve streamu na standardní televizní formát s rozlišením 768 × 576 pixelů“. Ke stejné výzvě se už v polovině března odhodlala Evropská komise a Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací.

Emise ze streamování

Čísla zveřejněná streamovacími službami ukazují, že dochází k velkému nárůstu zhlédnutého obsahu, zejména seriálů. Dosavadní vládce trhu, americká společnost Netflix, by díky aktuálnímu trendu mohl svoji pozici v probíhající streamovací válce ještě zlepšit. Ačkoli Netflix zatím nezveřejnil čísla, podle programového šéfa Teda Sarandose zaznamenalo streamování „rapidní nárůst“.

To ale nemusí mnoho znamenat, protože tato streamovací „půjčovna“ je závislá především na předplatitelích, nikoli na počtu zhlédnutí.

Cena akcií společnosti každopádně od ledna stoupla o šedesát dolarů na 375 dolarů. Analytička Laura Martinová z firmy Needham ale upozorňuje, že koronavirus by mohl mít na další rozvoj firmy neblahý efekt. Ne každý ze současných klientů si bude moci dovolit službu platit i v horších časech.

Enormní nárůst počtu zhlédnutí hlásí i všechny ostatní „půjčovny“. Například…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?