Vítkovice lákají cizí kapitál. Skupina jedná se dvěma investory - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Vítkovice lákají cizí kapitál. Skupina jedná se dvěma investory

,
Vítkovice lákají cizí kapitál. Skupina jedná se dvěma investory
Zdroj: VMG

O strojírenskou skupinu Vítkovice, kterou kontroluje Jan Světlík, mají zájem zahraniční kupci.

„Zájem o vstup do skupiny Vítkovice mají dva investoři,“ říká šéf skupiny Vítkovice Libor Witassek s tím, že jde o zahraniční zájemce. „Jsou to spíše finanční investoři,“ dodává bez bližších podrobností. Podle Witasska ale rozhodnutí o možné investici padne nejdříve na přelomu roku.

V podobných velkých transakcích si totiž zájemci nejdříve musí prověřit stav společnosti, což znamená projít obchodní smlouvy, hospodářské výsledky, ale například i uzavřené pojištění.

V minulém roce se přitom skupině Vítkovice nedařilo, když tři společnosti – Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi – skončily v insolvenci. Kvůli krachu divizí Power Engineering a Gearworks skončí loňské hospodaření skupiny podle Witasska ve ztrátě v řádu jednotek miliard korun. „Kdyby VPE nešly do insolvence kvůli útokům na Vítkovice, ztráty skupiny by byly o dvě miliardy nižší,“ tvrdí Witassek.


Čtěte také:

Šéf Vítkovic Witassek: Přežijeme nejen rok 2017

Generální ředitel Vítkovic Libor Witassek


Ve skupině Vítkovice probíhá dlouhodobý spor bývalých partnerů, kdy skupina KKCG Karla Komárka společně s Davidem Beranem bojuje proti vládci Vítkovic Janu Světlíkovi.

Dozvuky sporů se promítly i do dnešní mimořádné valné hromady společnosti. Ta dnes mimo jiné schválila prodej dceřiné společnosti Hutní montáže za 466 milionů korun firmě E-Invest Martina Ulčáka. 140 milionů korun z uvedené částky bylo minulý měsíc použito na zvýšení kapitálu Hutních montáží a zaplacení závazků u dvou bank, 326 milionů korun za prodávaný akciový podíl by pak mělo být rozděleno mezi firmy Vítkovice, a. s. a Vítkovice Heavy Machinery.

Proti prodeji Hutních montáží byli někteří minoritní akcionáři, kteří žádali i odložení hlasování o této transakci. Zdůvodňovali to tím, že nemají k dispozici všechny relevantní informace.

Hutní montáže byly jednou z klíčových společností VMG. Zabývají se především energetickými projekty po celém světě a mají zhruba 700 zaměstnanců. Jejich prodej je jedním z kroků, které mají posílit ekonomiku skupiny. V loňském roce Hutní montáže vytvořily tržby zhruba 1,2 miliardy korun, o rok dříve to bylo mírně přes miliardu.

Zástava majetku za 612 milionů
Dnešní valná hromada Vítkovice a. s. rozhodla, že Vítkovice Machinery Group zastaví majetek za 612 milionů korun. Vítkovice, a. s. zastřešuje energetické, právní, logistické a další služby pro celou skupinu. Zastavení majetku by mělo být součástí nového systému financování, který by měl zajistit finanční stabilitu celé vítkovické skupiny a o němž Vítkovice jednají s bankami.

V současné době už má skupina zastavený majetek za zhruba 553 milionů korun. Witassek řekl, že i s novou zástavou bude mít skupina zastavenou necelou polovinu svého majetku.

V letošním roce ale Witassek čeká obrat k lepšímu. „V prvním čtvrtletí jsme dosáhli obratu 2,06 miliardy korun a provozního zisku 70 milionů,“ upozorňuje Witassek. Za celý rok pak chce strojírenskou skupinu dostat do celkového zisku ve stovkách milionů korun a obrat by měl dosáhnout zhruba 8,4 miliardy korun.

Výsledky skupiny Vítkovice Holding (za rok 2015)
obrat 14 miliard korun
zisk 240 milionů korun

Zdroj: ČTK

Skupina již provedla řadu kroků, které mají zlepšit hospodaření. Počet zaměstnanců se snížil z šesti tisíc na 5500 a propouštění bude pokračovat. „Změnil jsem devadesát procent manažerů,“ dodává Witassek.

I Vítkovice ovšem trápí nedostatek pracovní síly. „Dělníků máme ale spíše málo,“ potvrzuje Witassek. Kromě toho strojírenská skupina vyhlásila soutěže na dodavatele energií, materiály a služby, což jí rovněž přineslo úspory.

Podle Witasska se zlepšil rovněž obchod. „Máme dnes dojednané zakázky přes čtyři miliardy korun,“ dodává šéf skupiny.

Čtěte o propouštění ve Vítkovicích:

Vítkovice Power Engineering opustí až 300 zaměstnanců. Někteří budou propuštěni

 Klíčové pro další osud Vítkovic jsou i takzvané teplé provozy, třeba kovárny nebo pece (Autor Tomáš Novák/Euro)