Více jádra, větru i prodej akcií. Zisk ČEZ stoupl na téměř 17 miliard - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Více jádra, větru i prodej akcií. Zisk ČEZ stoupl na téměř 17 miliard

, čtk,
Více jádra, větru i prodej akcií. Zisk ČEZ stoupl na téměř 17 miliard
Zdroj: ČEZ

Čistý zisk energetické společnosti ČEZ za první tři čtvrtletí letošního roku stoupl meziročně o 13 procent na 16,6 miliardy korun. Provozní výnosy vzrostly o procento na 146,7 miliardy. Za samotné 3. čtvrtletí byla firma ve ztrátě 66 milionů korun, zatímco loni za stejné období vykázala čistý zisk 0,9 miliardy.

K růstu zisku za všechna tři čtvrtletí přispěly podle ČEZ prodeje akcií skupiny MOL a nemovitostí. Analytici ale očekávali ještě výraznější růst čistého zisku, a to až na 17,8 miliardy.

V daném období podle firmy poklesly ceny vyrobené elektřiny a rostly náklady na emisní povolenky, a proto klesl provozní zisk EBITDA oproti loňsku o šest procent na 41,1 miliardy korun.

Pozitivně zapůsobil na výsledky ČEZ nárůst výroby proudu v jaderných a větrných elektrárnách. Výroba elektřiny z větrných, solárních a malých vodních elektráren stoupla až o čtvrtinu, podle firmy především díky nárůstu výroby ve větrných parcích v Rumunsku a akvizicím větrných zdrojů v Německu. Meziročně také stoupl téměř o třetinu prodej zemního plynu koncovým zákazníkům.


Bez uhlí, ropy a jádra. Elita vymyslela plán

 Hywind


Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce vzrostla za první tři čtvrtletí meziročně po očištění o klimatické a kalendářní vlivy o 3,6 procenta. U velkoodběratelů činil nárůst 4,1 procenta a u domácností 3,8 procenta, v čemž se podle ČEZ odráží dobrá kondice českého hospodářství.

Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy také v období od ledna do konce září podobně jako neočištěný zisk meziročně rostl, ale mírněji – o čtyři procenta na 17,3 miliardy. Celoroční výhled čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy dnes firma ČEZ potvrdila na úrovni 19 miliard korun. Loni očištěný zisk dosáhl 19,6 miliardy. Výhled provozního zisku EBITDA firma snížila z 53 na 52 miliard korun.

Výsledky nenaplnily očekávání

„Výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí zaostaly za očekáváními, a to zejména na úrovni provozní i čisté ziskovosti. Na úrovni (provozního zisku) EBITDA se negativně podepsaly nižší realizační ceny a vyšší náklady na emisní povolenky. Naopak pozitivně působila struktura výroby díky vyššímu využití jaderných elektráren,“ uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer. ČEZ do letošního výhledu nezařadil prodej černouhelné elektrárny Varna bulharské společnosti Sigda OOD, o kterém informoval na konci října. Podle Frayera se obchod zřejmě uskuteční až v příštím roce.

„Pro nás je důležité potvrzení cíle na čistý zisk, ze kterého se počítají dividendy. Podle dividendové politiky by ČEZ mohl vyplatit ze zisku tohoto roku 35,3 koruny na akcii při hrubém výnosu 7,3 procenta,“ doplnil analytik J&T Banky Bohumil Trampota. ČEZ dnes potvrdil odhad čistého zisku za letošní rok na 19 miliardách korun. Letos vyplatil dividendu 33 korun na akcii.

Akcie ČEZ na pražské burze zahájily dnešní obchodování poklesem. Zhruba hodinu po zahájení ztrácely 0,8 procenta a obchodovaly se za 476,50 korun. „Nicméně, dlouhodobě je ČEZ velmi perspektivním titulem. Během příštích několika kvartálů a v dalších letech by mohl vykázat postupně lepší a lepší čísla díky možnosti zajistit si nyní vyšší prodejní ceny elektřiny do budoucna. Rizikem je zejména nejistota ohledně dividendy ve vztahu k možnému rozdělení firmy a financování případných nových jaderných bloků,“ dodal analytik BH Securities Martin Vlček.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Čtěte také:

Tado i tady. ČEZ chce do českých domovů dostat chytré topení

Dobře pro ČEZ, špatně pro spotřebitele. Cena elektřiny na burze strmě roste

Macron chce zdražit emise CO2. Cenu elektřiny by to v Německu i Česku vyhnalo o 40 procent