Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Helena Válková
Helena Válková
Autor: čtk

Válková chce bezpečnější internet, provozovatelé by měli odpovídat za obsah

18. listopadu, 18:49 - čtk
Helena Válková
Helena Válková
Autor: čtk
18. listopadu, 18:49

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková míní, že je zapotřebí legislativně prosadit kontrolu internetového prostředí ze strany jeho provozovatelů. Uvedla to na dnešním semináři, který se věnoval bezpečnosti dětí na internetu. Za to, že nepřebírají odpovědnost za obsah, zkritizoval provozovatele i další z řečníků, pražský policista Václav Písecký. Jiní experti upozornili na to, že u českých dětí vzrůstá v souvislosti s internetem riziko sebevražd.

Děti se na internetu mohou setkat s kyberšikanou, kyberstalkingem nebo s kybergroomingem, což je komunikace vedoucí ke sjednání osobních schůzek. Častým problémem je sexting, tedy sdílení intimních materiálů. Nezletilí se tak stávají oběťmi nejen šíření pornografie, ale například také vydírání, ohrožování výchovy a dalších trestných činů.

Účastníci semináře se shodli na tom, že česká právní úprava dané problematiky je kvalitní. Válková ale míní, že soudy dostatečně neuplatňují možné sankce. To potvrdila i Jana Murínová z Městského státního zastupitelství v Praze. „Velký problém vidím ve využívání trestních sazeb soudy. Ani ne tak v prvním stupni, jako zpravidla v odvolacím řízení. Odvolací soudy mají tendenci tresty snižovat,“ podotkla.

Mají být provozovatelé odpovědní za online obsah?