Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Ministerstvo průmyslu poradí, jak podnikat na vnitřním trhu EU

Ministerstvo průmyslu a obchodu zve na cyklus regionálních seminářů Vnitřní trh EU z…

7 bodů, jak vybrat to správné MBA studium a nenaletět

Každý, koho zajímá celoživotní vzdělávání nebo jehož kariérní metou jsou manažerské…

Hledáte vysokou školu s jistotou uplatnění v oboru? Zaměřte se na studium cestovního ruchu!

Vystudovat vysokou školu se u nás stalo prakticky nutností, kdo nemá titul, na toho je…

V kauze ocelářského podvodu je obviněno 9 Čechů. Stopy směřují také ke Speychalovi

Tomáš Lemešani 08. srpna 2017, 06:21  -  Tomáš Lemešani
08. srpna 2017, 06:21

V případě karuselového podvodu kolem továrny Slovakia Steel Mills a jejích dodavatelů je vyšetřovateli obviněno devět českých občanů. Někteří z nich měli mít blízko k bývalému majiteli ČKD Praha DIZ Petru Speychalovi.

V souvislosti s údajným organizovaným krácením DPH v obchodu s betonářskou ocelí bylo v listopadu 2016 zadrženo během policejní razie 32 osob ze Slovenska a Česka. Akce s názvem Roxor, které se na území Česka i Slovenska účastnilo celkově 86 policistů, měla vézt k zadržení osob, které patřily k organizované skupině falšující uúčetnictví firem Slovakia Steel Mills, ČKD Praha DIZ a dalších obchodních partnerů.

„V rámci akce Roxor bylo vyšetřovatelům Národní kriminální agentury prezídia Policejního sboru obviněno devět občanů České republiky z pokračovacího zločinu neodvedené daně a pojistného, daňového podvodu a zkrácení daně a pojistného,“ uvedl pro Euro.cz mluvčí Prezídia policejního sboru Slovenské republiky Martin Wäldl.

Žádný z Čechů zatím není ve vazbě a všichni jsou stíháni na svobodě. Podle některých indícií jsou obviněni někteří z manažerů společnosti ČKD Praha DIZ velkopodnikatele Petra Speychala. Tuto informaci však policie potvrdit nemohla. Obviněným hrozí trest odnětí svobody od sedmi do 12 let.

Slovenská policie otevřela případ ještě v lednu 2013, krátce poté byla navázána spolupráce s českou policií a daňovým úřadem, které vytvořily společný mezinárodní vyšetřovací tým. Fiktivní nebo nadhodnocené zboží - stavební ocel - putovala zejména ze Slovenska do Česka.

Celkově se uskutečnilo několik zajišťovacích řízení na území obou zemí. Východoslovenská ocelárna Slovakia Steel Mills se podle policie zapojovala do karuselu a schválně nakupovala nadhodnocený kovový šrot a falšovala rozdíl mezi vstupními náklady a prodejními cenami finálních výrobků. Celková škoda, která měla na dani v Česku a na Slovensku vzniknout, dosahuje výše kolem půl miliardy korun.

Jak funguje karuselový podvod
Takzvané karuselové podvody jsou organizované skupinami obchodníků, kteří obvykle využívají přeshraničního obchodu v Evropské unii, při kterém je dodání zboží mezi státy osvobozené od DPH. Karuselové podvody jsou podmnožinou podvodů na DPH založených na podvodu chybějícího obchodníka. Chybějící obchodník je označení stavu, kdy obchodník zmizí a s ním i DPH, kterou měl odvést státu.

Podvodné firmy si také často vystavují fiktivní potvrzení o zaplacení daně v cílové zemi exportu. Po domácím finančním úřadu pak na základě principu zamezení dvojího zdanění žádají vrácení fiktivně zaplacené daně.

Dodavateli předraženého zboží byly firmy propojené s majiteli Slovakia Steel Mills. Kromě ukrajinských dodavatelů materiálu jsou podezřelými zejména čeští a maďarští partneři.

Firma Slovakia Steel Mills, která získala řadu dotací a úvěr České exportní banky ve výši 4,6 miliardy korun, zkrachovala v roce 2013. Podle mnohých podezření jí ke konci účelově přivedli majitelé Branislav Prieložný a Mário Hoffmann. Ti to však odmítají a odvolávají se na světovou hospodářskou krizi. Nesplacený gigantický úvěr se snažila Česká exportní banka alespoň částečně zmírnit opakovaným pokusem prodat pohledávky vůči Slovakia Steel Mills. Neuspěla.


O problémových úvěrech České exportní banky čtěte více:

Podíl problémových úvěrů ČEB na podporu exportu klesl pod polovinu


Naděje na alespoň malou náhradu jí svítá nyní. Výrobní technologie, budovy a ostatní provozní majetek zkrachovalé ocelárny šly před pár týdny do mezinárodní soutěže. Konkurzní správce odhadl hodnotu prodávaného majetku na 42 milionů eur (asi 1,1 miliardy korun).

Firma ČKD Praha DIZ se ocitla letos v červnu v konkurzu. V sídle společnosti loni v květnu zasahovala protikorupční policie. Některá média tehdy psala, že ČKD Praha DIZ dluží na daních 791 milionů korun. Petr Speychal po policejních akcích svoje impérium včetně samotné firmy či hokejové Sparty Praha prodal novým majitelům.

Čtěte také:

Miliardový prodej košických oceláren Číňanům vázne. Kvůli starému dluhu

Nový majitel ČKD Praha DIZ Wolf: Naše pohledávky přesahují tři miliardy

Vlastník hokejové Sparty Speychal prodal nemovitosti za 300 milionůSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 4.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kdo vlastní naše mobilní operátory?
Kam se pohne cena elektřiny? A je lepší fixace, nebo aukce?
Chcete si pořídit zbrojní průkaz? Musíte zvládnout přísné testy
Silniční daň: 7 praktických otázek a odpovědí
Test: víte, jakou daňovou slevu můžete použít?
Auta
Videodojmy: Ford Mustang Bullitt
Galerie: Podívejte se, jak v průběhu času rostly ledvinky na BMW řady 7
Nejvíce a nejméně prodávané značky na evropském trhu v roce 2018: VW je suverénní
Dvojitá premiéra: Berlingo Van a Partner
Modernizovaná Škoda Superb prozrazena. Podívejte se, jak jí to sluší s novými světly
Technologie
Plán na zabití Flashe pokračuje. Firefox 69 ho úplně vypne
Japonci vyrobili robota s cílem zničit člověka… v ping-pongu
LHC možná dostane nástupce. Nový urychlovač CERNu bude dlouhý 100 km
Turing bez ray tracingu vyjde jako GeForce GTX 1660 Ti. Ponese 1536 shaderů a GDDR6
Stell SHO 8055 Pro: pověste na zeď i ten největší televizor (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče