V kauze ocelářského podvodu je obviněno 9 Čechů. Stopy směřují také ke Speychalovi

Tomáš Lemešani 08. srpna 2017, 06:21  -  Tomáš Lemešani
08. srpna 2017, 06:21

V případě karuselového podvodu kolem továrny Slovakia Steel Mills a jejích dodavatelů je vyšetřovateli obviněno devět českých občanů. Někteří z nich měli mít blízko k bývalému majiteli ČKD Praha DIZ Petru Speychalovi.

V souvislosti s údajným organizovaným krácením DPH v obchodu s betonářskou ocelí bylo v listopadu 2016 zadrženo během policejní razie 32 osob ze Slovenska a Česka. Akce s názvem Roxor, které se na území Česka i Slovenska účastnilo celkově 86 policistů, měla vézt k zadržení osob, které patřily k organizované skupině falšující uúčetnictví firem Slovakia Steel Mills, ČKD Praha DIZ a dalších obchodních partnerů.

„V rámci akce Roxor bylo vyšetřovatelům Národní kriminální agentury prezídia Policejního sboru obviněno devět občanů České republiky z pokračovacího zločinu neodvedené daně a pojistného, daňového podvodu a zkrácení daně a pojistného,“ uvedl pro Euro.cz mluvčí Prezídia policejního sboru Slovenské republiky Martin Wäldl.

Žádný z Čechů zatím není ve vazbě a všichni jsou stíháni na svobodě. Podle některých indícií jsou obviněni někteří z manažerů společnosti ČKD Praha DIZ velkopodnikatele Petra Speychala. Tuto informaci však policie potvrdit nemohla. Obviněným hrozí trest odnětí svobody od sedmi do 12 let.

Slovenská policie otevřela případ ještě v lednu 2013, krátce poté byla navázána spolupráce s českou policií a daňovým úřadem, které vytvořily společný mezinárodní vyšetřovací tým. Fiktivní nebo nadhodnocené zboží - stavební ocel - putovala zejména ze Slovenska do Česka.

Celkově se uskutečnilo několik zajišťovacích řízení na území obou zemí. Východoslovenská ocelárna Slovakia Steel Mills se podle policie zapojovala do karuselu a schválně nakupovala nadhodnocený kovový šrot a falšovala rozdíl mezi vstupními náklady a prodejními cenami finálních výrobků. Celková škoda, která měla na dani v Česku a na Slovensku vzniknout, dosahuje výše kolem půl miliardy korun.

Jak funguje karuselový podvod
Takzvané karuselové podvody jsou organizované skupinami obchodníků, kteří obvykle využívají přeshraničního obchodu v Evropské unii, při kterém je dodání zboží mezi státy osvobozené od DPH. Karuselové podvody jsou podmnožinou podvodů na DPH založených na podvodu chybějícího obchodníka. Chybějící obchodník je označení stavu, kdy obchodník zmizí a s ním i DPH, kterou měl odvést státu.

Podvodné firmy si také často vystavují fiktivní potvrzení o zaplacení daně v cílové zemi exportu. Po domácím finančním úřadu pak na základě principu zamezení dvojího zdanění žádají vrácení fiktivně zaplacené daně.

Dodavateli předraženého zboží byly firmy propojené s majiteli Slovakia Steel Mills. Kromě ukrajinských dodavatelů materiálu jsou podezřelými zejména čeští a maďarští partneři.

Firma Slovakia Steel Mills, která získala řadu dotací a úvěr České exportní banky ve výši 4,6 miliardy korun, zkrachovala v roce 2013. Podle mnohých podezření jí ke konci účelově přivedli majitelé Branislav Prieložný a Mário Hoffmann. Ti to však odmítají a odvolávají se na světovou hospodářskou krizi. Nesplacený gigantický úvěr se snažila Česká exportní banka alespoň částečně zmírnit opakovaným pokusem prodat pohledávky vůči Slovakia Steel Mills. Neuspěla.


O problémových úvěrech České exportní banky čtěte více:

Podíl problémových úvěrů ČEB na podporu exportu klesl pod polovinu


Naděje na alespoň malou náhradu jí svítá nyní. Výrobní technologie, budovy a ostatní provozní majetek zkrachovalé ocelárny šly před pár týdny do mezinárodní soutěže. Konkurzní správce odhadl hodnotu prodávaného majetku na 42 milionů eur (asi 1,1 miliardy korun).

Firma ČKD Praha DIZ se ocitla letos v červnu v konkurzu. V sídle společnosti loni v květnu zasahovala protikorupční policie. Některá média tehdy psala, že ČKD Praha DIZ dluží na daních 791 milionů korun. Petr Speychal po policejních akcích svoje impérium včetně samotné firmy či hokejové Sparty Praha prodal novým majitelům.

Čtěte také:

Miliardový prodej košických oceláren Číňanům vázne. Kvůli starému dluhu

Nový majitel ČKD Praha DIZ Wolf: Naše pohledávky přesahují tři miliardy

Vlastník hokejové Sparty Speychal prodal nemovitosti za 300 milionůSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 4.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o rozdílech mezi hrubou a superhrubou mzdou
9 otázek, na které se chcete zeptat při žádosti o starobní důchod
V Česku je již 131 dobíjecích stanic pro elektroauta
Z pokuty hned exekuce? To je nový trik některých dodavatelů
Co když se vám cestou z dovolené ztratí či poškodí zavazadla?
Auta
Retro: Lotus Omega ve své době zastínil BMW M, Mercedesy…
BMW poprvé ukazuje novou generaci řady 3. Zatím ale jako maskovaný prototyp
Seat Ibiza 1.0 TGI na brzdě: Jak se liší parametry při spalování CNG a benzinu?
Za stočený tachometr pokuta až půl milionu? Ministerstvo chce vytloukat klín klínem
Jaká jsou nejoblíbenější auta v zemích Evropy? O Octavii se zákazníci perou nejen u nás
Technologie
Přehled: Co byste měli vědet o hrubé a superhrubé mzdě?
Specifikace GeForce RTX 2080 a RTX 2080 Ti prozrazeny. Nvidia asi vydá obě najednou
Prodeje GPU pro těžbu klesly o 94 %, přesto měla Nvidia v Q2 tržby 3,12 miliardy $
Rusko chce recyklovatelné rakety, jako má Elon Musk
Cnews FM #205: Právo, morálka a hranice cenzury nejen v IT [podcast]
Hry pro příležitostné hráče