Němečtí průmyslníci nesmí očerňovat obnovitelné zdroje. Zakázal jim to soud - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Němečtí průmyslníci nesmí očerňovat obnovitelné zdroje. Zakázal jim to soud

,
Němečtí průmyslníci nesmí očerňovat obnovitelné zdroje. Zakázal jim to soud
Zdroj: CC0 via Pixabay

Politicky motivované výroky představitelů německé průmyslové a obchodní komory nejsou dovoleny, potvrdil nejvyšší správní soud v Německu. Jedná se například o výroky zpochybňující expanzi obnovitelných zdrojů energie a vyřazování jaderných reaktorů.

Německá průmyslová a obchodní komora DIHK, jež je zastřešujícím orgánem pro 79 komor z celého území Německa, se nesmí míchat svými vyjádřeními do politiky. Nejvyšší správní soud v Lipsku v tomto duchu potvrdil své rozhodnutí z roku 2016. Prezident DIHK Eric Schweitzer se totiž často vyjadřuje k aktuálním politickým rozhodnutím berlínské vlády.

U soudu si stěžoval jeden z výrobců větrných turbín. Firma nesouhlasila s názory DIHK, že expanze obnovitelných zdrojů a vyřazování jaderných bloků poškozuje německé hospodářství. Stejně tak by šéf komory neměl kritizovat zvyšování minimální mzdy a věk pro odchod do důchodu, upozornil deník Süddeutsche Zeitung.

Soud konstatoval, že komora ignorovala jeho rozhodnutí z roku 2016, protože se opakovaně vyjadřuje i k tématům, jež nespadají do kompetence komory a jejich členů. Obchodní komory mají především zastupovat a obhajovat práva svých členů v daných regionech a vyjadřovat se k politice pouze v případě, že se dotýká ekonomiky v daném regionu. Nejsou dovoleny ani polemické výroky, jež vedou ke konfliktním a emočně vypjatým situacím.

Jako příklad uvedli soudci vyjádření, kdy je ochrana klimatu spojována s nižší životní úrovní. Například výrokem, zda se společnost chce vrátit do doby, kdy se přes Alpy do Itálie jezdilo automobilem o výkonu 34 koňských sil. Podle správního soudu mají členové DIHK právo z organizace vystoupit, pokud s takovými výroky nesouhlasí.

Rozhodnutí přivítal Kai Boeddinghaus, jenž šéfuje konkurenční asociaci svobodných komor BffK. Dlouhodobě bojuje proti povinnému členství firem v hospodářských a obchodních komorách. „Po rozhodnutí z Lipska by měla být organizace DIHK pod značným tlakem,“ doufá Boeddinghaus. Zástupci DIHK už v roce 2016 slíbili, že budou dodržovat zákonné meze a zdrží se politických komentářů.

Dále čtěte:

„Totální nasazení 2.0“. Bavorsko chce povolat do práce ženy, seniory i postižené

Nizozemský hyperloop může jezdit do pěti let. Získal miliony eur od německého „televizního investora“

Češi a Slováci nestačí, německé ústavy nabírají ošetřovatele v Srbsku

Rejdaři šetří na lidech, říká český námořník, který natočil vypouštění jedu do moře

Maglev v Číně má jezdit až 1000 km/h. O využití německého vynálezu se znovu uvažuje i v Evropě

Ohodnoťte tento článek
Diskuze